distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si tot la fel se poate intampla si cu motoru,cat ai zice peste sau indoit 2-3 supape
    succesuri celor ce vor sa schimbe singuri distributia,chiar daca nu stie ce si cum
    Last edited by nikuniku; 4 March 2012, 21:08.

    Comment


    • Azi am cumparat kit-ul de distributie si maine ma apuc de lucrare.....voi face si un tutorial cu ocazia asta ....dk va iesi rau.... am sa pun titlul " Cum sa distrugi un motor incercand sa schimbi singur distributia " ....dk reusesc (sanse 99,9 %) titlul va fi "cum poti schimba in siguranta singur distributia " atunci "carcotasi" de pe aici sper sa imbrace singuri salopetele si sa treaca la treaba....dk dau gres le voi da apa la moara si voi taia elanul altora care vor fi la fel de indrazneti ca mine....Frumos , nu ?
      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

      Comment


      • Nu mai scrie "dk" in loc de "daca", nu e conform cu Regulamentul.

        Ontopic: Daca iti pica dupa 20-30 mii de km, sau la ceva timp dupa operatiune, ramane valabila avertizarea de catre tine.
        Aparat pentru verificarea tensiunii curelei, ai ?
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Trage de curea sa vada daca e tensionata.
          N-ar fi primul caz cu distributie cedand dupa un anumit numar de km din cauza tensionarii inadecvate a curelei.

          Manopera era 185 de lei. La unele lucruri cred ca n-are rost sa te bagi, daca nu stii fix ce trebuie sa faci.
          Last edited by mr.K; 5 March 2012, 15:22.

          Comment


          • Voi vorbiti de manopera de 185 de lei ...dar noi inca n-am gasit un service care sa schimbe distributia la bani astia ! La SEDA CARACAL dealer DACIA (singurul din zona de sud a jud OLT ) au cerut cu manopera si piese 1500 lei ! La Slatina la MAC AUTO au aceleasi preturi adica "pardon" mai mici doar 1460 lei ! Astia sunt nebuni ,pe bune !

            Am un prieten care are un aparat de tensionare a curelei si ma va ajuta sa fac tutorialul...acum sper sa fie vremea buna pentru imagini cat mai clare si la lumina naturala !

            darksid3 n-am citit regulamentul dar, ma gandesc, ca la cum se exprima si scrie "unii baieti" pe aici eu am facut o gresala "mica" cauzata de dorinta de-a scrie cat mai repede...Acum sper ca nu o sa ma suspendati pentru scriere si exprimare cu...."k" , "dk" etc etc ..... Doar nu dam teza la limba romana si nici nu suntem toti profesorii sa reusim sa ne exprimam corect si sa scriem la fel de corect ....

            In fond aici sunt utilizatori unei marci auto ,nu?
            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

            Comment


            • In fond exista un Regulament care specifica clar sa nu folosesti scriere de tip mIrc sau messenger. Nu spune nimeni sa vorbesti precum Pruteanu dar nici sa folosesti artificii de prescurtare. Sper ca s-a inteles ideea.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • un kit de distributie 1.5 dci costa:

                Dacia 298 lei
                Gates 349 lei
                Contitech 373 lei
                Dayco 264 lei

                Totusi la un service autorizat RAR la o distributie nu costa manopera mai mult de 200 lei (cel putin in zona Galati-Braila). Iti recomand sa te duci la un service. Daca ceva nu e in regula ai garantie. Sincer, cu distributia nu e de joaca. Sunt si unii mecanici care fug de a face distributii (cei incepatori). Daca o faci tu, intr-un caz nefericit ca sa sa repari stricaciunile te va ajunge si mai mult...mult mai mult

                Comment


                • eu am vazut cu 350 dacia de origine cam peste tot.

                  Comment


                  • Pai nebuni astia de ce au preturile astea asa de mari ! Eu recunosc ca impreuna cu un prieten am schimabt distributia la 85.000 km si acum am 133.000 fara sa am vre-o problema si vreau sa zic ca am o masina care munceste din greu !

                    Nu stiu pretul la manopera la Dacia dar maine am sa fac un drum la reprezentanta sa vad cu ochii mei preturile . Sper sa nu ma minta prietenul meu !!!!
                    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                    Comment


                    • pai ar cam trebui sa o schimbi. nu e bine sa risti cand e vorba de distributie. la noi in service am avut destule masini care au venit cu distributia sarita si nu e vorba ca te costa niste supape si niste garnituri...dar un motor in care ai umblat....nu mai este ca inainte.

                      Comment


                      • cred ca inca mai pot sa merg cu ea pana pe la 150.000 km ...

                        primul schimb al distributiei la 85000 km + alti 65000 km cred ca este onorabil...sper sa nu am surprize neplacute ....
                        "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                        Comment


                        • adonis33: nu zice nimeni sa nu incerci, daca te simti increzator pe mana ta si zici ca ai mai schimbat si la alta masina, atunci treci la treaba.
                          Chestia e ca e o operatie cu un grad mare de risc daca nu-i facuta corect, din cauza asta nu se recomanda s-o faci acasa, nu ca are cineva ceva cu tine sau ca-i e ciuda. Poate tu reusesti, altul vede filmuletul si zice... "usor ia s-o fac si eu" si apoi se trezeste cu motorul distrus pentru 200-300 lei cat costa manopera la service. In siguranta iti poti schimba singur distributia numai daca ai o specializare in domeniul asta, ai sculele necesare si de preferat sa mai fi executat operatiunea asta, deci sa ai experienta. Altfel.. e ca la alba neagra, cum ti-e norocul .
                          Last edited by Nepotu123; 6 March 2012, 00:52.

                          Comment


                          • Nimic de zis prietene , ai dreptate ! Dar....eu cred ca voi reusi cu siguranta !
                            Sa stii ca nu am ambitii si nici orgolii fata de cineva anume....toti aici suntem utilizatori unei masini fabricate in RO ! De aceia fiecare poate incerca sa schimbe o piesa la masina lui si din experienta lui buna/rea sa impartaseasca si altora de pe forum ....sa faca sau sa nu faca daca considera ca il depaseste indemnarea sau intelegerea anumitor operatiuni de mecanica .

                            Asa fiecare invatam putin cate putin sa facem si lucrarii mecanice mai complicate . Sa nu uitam ca daca Cristi Straulea nu ar fi facut tutorialele lui ...multi de pe aici habar nu ar fi avut cum ,se schimba un bec la masina....

                            Cred ca odata cu tutorialele lui Cristi muuuulti foarte multi n-au mai aruncat bani in caseriile service-urilor Dacia ,pentru operatii mecanice simple taxate de service-urile Dacia la pret de reprezentanta MERCEDES !

                            Deci mai bine urati-mi succes !

                            In primul rand: NU mai cita postul anterior, foloseste Post Reply! Secundo: NU mai utiliza alta culoare a fontului!
                            Multumesc!

                            Last edited by 77sky; 6 March 2012, 21:49.
                            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                            Comment


                            • mult succes! eu nici acum nu stiu sa schimb un bec. dar sunt dispus sa platesc pentru servicii. sunt de principiul ca fiecare sa faca ceea ce se pricepe. acum daca tu ai inclinatii de genul... multa bafta. parerea mea e ca orice ocupatie e buna atata timp cat nu degenereaza in munca. si daca pot sa dau 185 de lei ca sa se faca treaba bine, atunci de ce nu?!

                              Comment


                              • Ce diferenta este intre motoarele K4M 1.6 16V Logan la care se schimba distributia la 80.000 km si Duster K4M 1.6 16V la 120.000 Km ?
                                Last edited by smaci; 7 March 2012, 13:01.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google