distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • preturile la dci difera fata de benzinar, la fel cum difera si preturile pt consumabilele achizitionate din service autorizat dacia fata de cele achizitionate din alte "surse".
    cum spuneam, fiecare cumpara piesele de unde doreste si le schimba unde vrea

    Comment


    • Cand intrebati scoruri la dealer, specificati ce anume. Daca intrebi cat e revizia de 60.000 km sau 4 ani, fireste ca veti primi preturi de 1400-1600 de lei, include multe: kit distributie, kit accesorii, placute de frana, pompa de apa, lichidde frana, lichid de racire, etc, etc.
      Una e sa intrebi cat costa strict distributia + kit-ul, alta e TOATA Revizia!
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • are dreptate domnul Negru.Raspunsul asta l-am primit eu,de 1600 ron.Era inclus tot,adica schimb de filtre ulei plus distributia..
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • Originally posted by 77sky View Post
          ..............................
          Asadar...daca ar fi sa mergi pe originale inclusiv pompa apa schimbata, depasesti lejer 1600 lei (piese de origine, preturi din reprezentanta)
          Aevarul e ca suntem saraci.

          Am fost cu Golful VI (1.6 benzina) de la firma la o revizie (cred ca de 60000 km) 2100 lei
          ...si n-a presupus schimbare distributie, ci o revizie asa mai capitala, bujii, filtre, placute de frana, ulei.
          Asta a fost toata revizia capitala ))

          PS: in reprezentanta VW desigur.

          Comment


          • Ce sa mai spun de revizia (tot tacamul, inclusiv distributia) de 4 ani/60.000 km la un Megane 2 1.6 16 valve...cat credeti??? 4300 de lei, la dealer!
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • 4300 nici la un Merc nu ajunge in reprezentanta. Da megane-ul ala are curele placate cu aur? Reprezentantele astea au niste scoruri nu nesimtite, cu mult peste pragul nesimtirii. La sume din astea, nu e de mirare de ce unii chiar prefera sa-si schimbe singuri sau in spatele blocului piesele, se p.. pe ea de garantie. Cu 4300 iti mai iei un motor...

              Comment


              • 4300 de lei costa, cine are Megane iti poate confirma. Comparativ, daca te gandesti la masini premium, iti spun ca la un Audi Q7, revizia de 15.000 km costa in jur de 4100 de lei.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Originally posted by ham04 View Post
                  4300 nici la un Merc nu ajunge in reprezentanta. .............................
                  Nu stii ce vorbesti...
                  Mai cauta sa vezi la o limuzina cat 11-12 mil costa un schimb de placute.

                  Comment


                  • Eu te cred ca atat costa, pt ca am auzit scoruri din astea vehiculate de multi si campionii la scoruri fabuloase sunt bineinteles Renault si Dacia raportat la ce masini ofera. Audi Q7 e in alta liga, la ala poate sa coste si 10 000 o revizie, cine are 80 000 de euro de aruncat pe balena aia obeza isi permite sa-si faca reviziile si in Dubai. Dar Renault, Dacia sunt masini pt oameni nu cu multa dare de mana. Cand te gandesti ca de fapt Megane-ul ala 1.6 are acelasi motor daca nu ma insel cu cel de pe Logan 1.6 16 valve...tzeapa mare cu reprezentantele astea

                    Originally posted by Octavian View Post
                    Nu stii ce vorbesti...
                    Mai cauta sa vezi la o limuzina cat 11-12 mil costa un schimb de placute.
                    Postul meu legat de Merc era ironic, bineinteles ca unele revizii la Mercedes pot sari si de 5000 in reprezentante, dar daca nu iei in calcul reprezentantele un C class sau chiar si un E class benzina mai ales poate fi mai ieftin de intretinut decat un Megane in reprezentanta.
                    Last edited by ham04; 28 March 2012, 18:51. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Pai ce comparatie e asta?
                      Tot asa cum ne place, mere cu pere

                      Comment


                      • Nu era comparatie, era doar o observatie...

                        Comment


                        • oricum sunt preturi nesimtite si dupa ce iese din garantie nu mai vede reprezentanta. cumpar de unde gasesc mai ieftin si de unde as putea avea incredere si in rest la service particular ca nu sunt chiar toti jepcari. are dreptate ham04, cu 4300 imi iau motor. un blocmotor cu baia de ulei si ceva acareturi pt un 320 a fost 900 euro. din dezmembrari, desigur dar si-a facut treaba si inca mai merge pe masina respectiva.

                          Comment


                          • Mercedes Atego ....schimbat ulei +filtru motorina + 1 buc injector + set inchidere usi+ manopera = 11000 lei....A platit un prieten la reprezentanta...a fost nevoit sa apeleze la toti prieteni sa faca cheta sa plateasca devizul masini...Oricum un tampit...O fi crezut ca la Mercedes piesele sunt ca la Dacia 1300...a bagat masina in service fara sa intrebe cat costa toata afacerea...Unii chiar isi merita soarta la cat de ....prosti sunt !
                            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                            Comment


                            • Atego e masina de produs bani. N-ai varianta Dacia pentru acea categorie de autovehicule.

                              Comment


                              • Am intrebat si eu azi la service-ul dacia din Buzau cat e o distributie la 1.6 mpi si m-i s-a spus asa:
                                -piesele lor (curea distr+rola si curea transmisie)520 lei
                                -piesele mele manopera 197 lei
                                Cum ziceti ca ar fi mai bine?(sunt la prima inlocuire si am 4 ani si 40.000km)
                                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google