distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Plasticele alea sunt intr-adevar scumpe (si eu a trebuit sa cumpar).
    Cumpara elementu de inchidere de ''srl'' cu 25 lei si o sa-ti dai cu bripta-n oo...ti-o spun ca sunt patit.
    Sau cumpara un proiector cu 30-50 lei si la fel pe pipi pe el ca e ORDINAR.
    La fel si cu faru la juma de pret...daca ai noroc merge reglaju, daca nu...il fixezi cumva sa bata pe drum...cum am facut eu.

    Sa zici ca la astea te mai risti (eu nu ma mai risc).
    Dar pentru 50-60 lei diferenta te risti la un kit de distriutie ???

    Eu pe kit am dat 214 lei la vremea respectiva din reprezentanta (cureaua si rola) pe net si pe la alte magazine am gasit intre 150-180 lei, unele aduse cica de baieti de la Pitesti...ma lesi...

    Am facut fel si fel de configurari (curea si rola) la magazine si mai ieftin n-am gasit (daca vrei sa pui piese de calitate, nu zbarciuri !)

    Sunt oameni patiti si aici pe forum cu kituri ''originale''.

    PS: vezi la alte marci cat costa piesele astea si atunci fa o comparatie.
    Nu te compara numai la buzunarul tau.

    Comment


    • nu ma raportez la buzunarul meu ci la costul de productie. cat dracu sa coste sa torni un plastic intr-o matrita?! nu vorbeam de proiectoare dar la plastice chiar nu stiu daca merita pt ca daca lovesc cu bara o bordura, oricum se duce naibii chiar daca e de origine. apropo, pe ochiul de pisica de origine cu cod si tot tacamul scria made in turkey exista si curele gates sau powergrip pe care le-am vazut mai ieftine decat cele ambalate in cutii de la renault. acelasi lucru.

      Comment


      • Plasticu ala de srl la -5 grC se crapa ca sticla de geam, e jalnic.

        In fine, pt o treaba care o faci la 70-80000 km, eu nu ma risc pt 50-60 lei.

        Ti-am spus, vezi cat costa un element de inchidere la alte masini, plasticaraiele in general si mai discutam.

        Comment


        • curea distributie

          Originally posted by mr.K View Post
          Cel mai probabil ai 12 luni garantie, sau 60k in termenul de 12 luni.

          Ce ti-au scris in carnetul de garantie e urmatorul termen cand va trebui sa schimbi distributia: peste 4 ani sau 60k.
          S-ar putea.Dar daca se rupe cureaua dupa 13 luni,n-au nici o vina?

          Comment


          • Cazurile cele mai dese cand s-a dus naiba cureaua au fost dupa nici 1-2 luni de la schimbare.

            Eu dupa ce am schimbat kitul primele zile parca mai al drac am turat-o fata de modul uzual,sa vad daca crapa ))
            N-a crapat (au trecut de atunci 26000 km).

            Comment


            • curea distributie

              Originally posted by Octavian View Post
              Plasticele alea sunt intr-adevar scumpe (si eu a trebuit sa cumpar).
              Cumpara elementu de inchidere de ''srl'' cu 25 lei si o sa-ti dai cu bripta-n oo...ti-o spun ca sunt patit.
              Sau cumpara un proiector cu 30-50 lei si la fel pe pipi pe el ca e ORDINAR.
              La fel si cu faru la juma de pret...daca ai noroc merge reglaju, daca nu...il fixezi cumva sa bata pe drum...cum am facut eu.

              Sa zici ca la astea te mai risti (eu nu ma mai risc).
              Dar pentru 50-60 lei diferenta te risti la un kit de distriutie ???

              Eu pe kit am dat 214 lei la vremea respectiva din reprezentanta (cureaua si rola) pe net si pe la alte magazine am gasit intre 150-180 lei, unele aduse cica de baieti de la Pitesti...ma lesi...

              Am facut fel si fel de configurari (curea si rola) la magazine si mai ieftin n-am gasit (daca vrei sa pui piese de calitate, nu zbarciuri !)

              Sunt oameni patiti si aici pe forum cu kituri ''originale''.

              PS: vezi la alte marci cat costa piesele astea si atunci fa o comparatie.
              Nu te compara numai la buzunarul tau.
              Nici la mina n-a fost tocmai ieftin kitul.De fapt kiturile,am schimbat si cureaua de accesorii.850 ron cu tva.Iar de schimbat le-am schimbat la dealerul Dacia din Galati.155 ron manopera.

              Comment


              • @Octavian
                problema e ca ei nu le schmba, in timp ce noi le schimbam cam la fiecare parcare in bradulet unde ai bordura in fata. nu mai vorbesc de loganuri cu arcuri sport. ma batea si pe mine gandul sa-mi pun eibach-uri si chiar azi ma uitam ca erau numai vreo 2 cm intre bara si bordura. nu stiu de ce mama dracu le-au facut asa inalte. trebuie sa reconsider.
                ON: am vazut gates la 250 si "de origine" la 350-370. nu cred ca se justifica diferenta. o sa am ceva de cautat pt varianta cea mai ieftina... nu-mi vine sa dau 1200 de lei la revizia cu distributia.

                Comment


                • Originally posted by vily pisica View Post
                  S-ar putea.Dar daca se rupe cureaua dupa 13 luni,n-au nici o vina?
                  Cam asa ceva.

                  Comment


                  • 1200 ron la reprezentanta?Daca da ar fi justificat ca bani.
                    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                    Comment


                    • acum nu stiu exact. am dat si eu un pret. in iunie iese din revizie si nu cred ca se mai intalneste cu reprezentanta. ieri un prieten a schimbat ambreiajul si reparat furca la un service prin aparatorii patriei de care stia de mult. "la viorel" ii zic cunoscutii dar e maricel si are multi mecanici. pe toata lucrarea plus schimbat bieleta antirasturnare (din partea casei) a platit 170 de lei. cat m-ar fi costat pe mine la dacoserv ?!
                      trebuie sa spun ca a venit cu piesele lui ca sa nu se inteleaga altceva. ..
                      Last edited by B997NDL; 27 March 2012, 12:48.

                      Comment


                      • Mie manopera la schimbare distributie (si curea accesorii) la orice service (asa mai rasarit) am intrebat sub 200 lei nu a fost.
                        Tarifu cam peste tot a fost de ~250 lei.

                        In reprezentanta (!) am schimbat distributia si cureaua de accesorii cu 158 lei, cu factura .
                        Manopera ma refer.
                        Deci nici poveste sa fie scump, chiar pomana.

                        Comment


                        • Pe unii ii doare gura sa intrebe la dealer, specificat asa ca se apuca de facut axiome pe forumuri auto.
                          La 1.4/1.6 Mpi costa 390 de lei kit-ul de distributie+manopera, la Dacoserv. La Dci se mai adauga ceva in plus, dar diferenta asta se pastreaza oriunde te-ai duce, nu e problema.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • pai numai kitul cred ca e undeva la 370 la dci in reprezentanta. la dacoserv in decembrie :filtru aer 75,34 lei, filtru motorina 128.44 lei, filtru ulei 34,12. mi se par preturi cam mari fata de ce am mai vazut in magazine.
                            manopera 95,20 lei

                            Comment


                            • Suna-i maine si ii intrebi clar ce vrei ca sa afli pretul. Din decembrie pana acum mai apar oferte.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Pai da ! Asta e treaba, sa intrebi clar ce vrei.

                                Daca te fastacesti si esti si confuz, ti-o mai trag si ei un pic.

                                Eu chiar inainte de a-i preda cheile de la masina am mai dat din gura ''va rog sa-mi confirmati pretul spus de colegu dvs X-ulescu ieri, adica 160 lei!
                                A cascat niste ochi la mine...s-a facut ca face niste calcule pe calculator ( ) si a spus ''daa...atata trebuie sa fie''.

                                PS: la telefon mi se spusese in jur de 185 lei (o cucoana), la receptie ca nu depaseste 160 lei, trebuie sa insisti ))

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google