distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut.
    Primavara asta voi face revizia la masina.Pt kitul de distributie voi opta pt cel de origine,iar pt pompa de apa,nu stiu(din cate am mai citit si am fost informat,e recomadat sa o schimb si pe asta o data cu distributia).
    Nu prea as vrea sa dau 200 de lei pe o pompa de origine,deci ce producatori pt pompa de apa mi-ati recomada?

    Plus de asta,stiu pe cineva care a schimbat prima oara pompa de apa la 180 000km,deci la al 3 lea schimb de distributie,fara sa aiba vreo problema cu ea in tot aceast timp,omul a schimbat-o pt ca a vrut nu pt ca a trebuit.
    Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
    My ride

    Comment


    • Airtex 136lei sau Febi Bilstein 147lei. Eu ţin minte că am luat Febi acum un an când am făcut distribuţia la 61000 km.

      Şi să nu uit, într-adevăr, pompa de apă necesita înlocuire, depunerea de sare/tartru din jurul axului ei era vizibilă, semn că deja supura.
      Last edited by ibuzescu; 28 February 2011, 17:10. Reason: precizare
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by Punk View Post
        Salut.
        Primavara asta voi face revizia la masina.Pt kitul de distributie voi opta pt cel de origine,iar pt pompa de apa,nu stiu(din cate am mai citit si am fost informat,e recomadat sa o schimb si pe asta o data cu distributia).
        Nu prea as vrea sa dau 200 de lei pe o pompa de origine,deci ce producatori pt pompa de apa mi-ati recomada?

        Plus de asta,stiu pe cineva care a schimbat prima oara pompa de apa la 180 000km,deci la al 3 lea schimb de distributie,fara sa aiba vreo problema cu ea in tot aceast timp,omul a schimbat-o pt ca a vrut nu pt ca a trebuit.
        Pompa de origine e chiar 300 de lei.
        Poti incerca o pompa HEPU, calitate excelenta. Cam 200 de lei, din pacate.

        Comment


        • Nu ca vreau neaparat sa ies super ieftin cu piesele si sa pun doar 'chinezarii' pe masina,dar mi se pare cam mult 200-300 lei pt o pompa de apa.
          Pompa de apa vazusem pe aici pe forum la 220 lei,cica de origine,acum nu stiu ce sa zic.
          Mai repede incerc o alternativa mai ieftina,oricum schimb o pompa care nu are probleme de functionare.
          Si despre depuneri,nu stiu ce sa zic,antigelul are niste proprietati care impiedica aparitia acestora sau cel putin,asa ar trebui.

          Si despre distributie,as avea doua optiuni:
          1.Sa cumpar eu piesele (kit+pompa+curea accesorii) ,sa mi le monteze un prieten la el in garaj (se pricepe la motoarele de logan,lucreaza intr-un service),dar sa nu am garantie pt montaj si sa ies cu o manopera acceptabila.
          2.Sa fac schimbul intr-un service autorizat,cu piesele lor,cu garantie la piese+montaj,si sa nu stiu la cat m-ar ajunge manopera la aceste schimburi.

          Ce imi recomandati?
          Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
          My ride

          Comment


          • Sau 3. cumperi piesele, cauti un service autorizat Dacia pentru manopera, si ai garantia pentru montare.
            Sunt oferte la manopera, cam 200 lei pentru distributie strict, separat pompa si cureaua de accesorii.

            Asa e, pompa de apa e cam scumpa ( comparativ, la un Toyota RAV 4 e cam tot atat), dar kitul de accesorii (2 galeti+curea) e si mai scump. De pompa veche cureaua noua va "trage" mai tare, exista o posibilitate oarecare sa se gripeze rulmetul pompei si sa ramai in camp, cu cureaua deteriorata. (caz concret la un Megane-cheltuieli suplimentare mari).
            Last edited by mr.K; 28 February 2011, 17:34.

            Comment


            • Iti recomand sa iei kit-ul de origine si o pompa buna. Schimbul fa-l intr-un service acreditat. Tensionarea curelei de distributie nu se face ochiometric ci cu un aparat special.
              Stiu cazuri cand au schimbat si pompa de apa si DUPA au avut probleme...probabil mai bine o lasau asa. Faci cum crezi.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Are tot ce trebuie acolo in garaj,tot ce e necesar schimbului de distributie.Eu merg pe incredere,e un coleg de facultate,fost coleg de clasa din liceu.
                Mai am ceva timp sa ma hotaresc.De schimbat clar schimb si pompa de apa cand schimb distributia,mai bine previn decat sa tratez.
                Multumesc pt raspunsuri si de-abia astept sa ii fac revizia,nu sunt multumit deloc de felul in care trage acum,am vazut ca se poate si mai bine la motoare de 1.4 pe logan.
                Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                My ride

                Comment


                • Distributia si pompa nu au nici o influenta in felul cum trage masina dar asta e alta poveste
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Stiu stiu,dar astea sunt cele mai importante acum.
                    Masina are 5 ani si 55000km.
                    Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                    My ride

                    Comment


                    • În service-ul în care am făcut eu distribuţia, primăvara trecută, m-a costat manopera 300 de lei. Kitul de distribuţie şi pompa le-am cumpărat online de la o firmă serioasă, vreo 370 de lei. A mai costat antigelul vreo 40 de lei, deci un total de 710 lei. Atât pentru piese cât şi pentru manoperă am primit facturi şi garanţie. E drept, nu au folosit un frecvenţmetru pentru reglarea întinderii curelei pentru că nu aveau, dar maşina merge perfect şi acum la 70000 km.
                      sigpic

                      Comment


                      • 300 de lei manopera??? In ce service ai fost? Eu am dat ~100 de lei la reprezentanta
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Originally posted by Punk View Post
                          Are tot ce trebuie acolo in garaj,tot ce e necesar schimbului de distributie.Eu merg pe incredere,e un coleg de facultate,fost coleg de clasa din liceu.
                          Mai am ceva timp sa ma hotaresc.De schimbat clar schimb si pompa de apa cand schimb distributia,mai bine previn decat sa tratez.
                          Multumesc pt raspunsuri si de-abia astept sa ii fac revizia,nu sunt multumit deloc de felul in care trage acum,am vazut ca se poate si mai bine la motoare de 1.4 pe logan.
                          In mod sigur prietenul tau isi a da toata silinta sa faca o treaba buna.
                          Nu e vorba de incredere, dar cel mai indicat este sa-ti schimbi distributia intr-un service de reprezentanta, manopera nu depaseste 160-170 lei (la repezentanta din Arad sapt trecuta am intrebat cat costa, mi-a spus ca 150 lei manopera distributie).
                          Au si scule si au facut treaba asta de enspe mii de ori.
                          Pentru 160 lei lasa prietenia de-o parte si fa distributia unde trebuie, primesti si garantie pe lucrare si stampila in carnetul de intretinere.

                          Pompa de apa daca nu picura nu stiu daca are sens s-o schimbi. Mai toti mesterii mi-ai spus ca cea din fabrica duce 120000 km fara probleme.
                          Odata ce ai schimbat-o, tre' s-o schimbi cica la fiecare 60000 km.

                          Comment


                          • Asta cu 120k din fabrica e vorba din popor. Unui prieten cu Solenza i s'a rupt la 70000 si 2 ani jumate.

                            In legatura cu distributia acum: asa mi'au spus si mie, 160 lei manopera doar pt. schimb distributie. Daca se schimba si pompa de apa si kitul de accesorii, pretul va fi altul.
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • eu unul am dat in jur de 650 ron accesorii + distributie si apoi am mai dat 80 ron pe rola intinzatoare (pt ca atunci cand le-am schimbat nu au avut pe stoc) si gata

                              Comment


                              • Originally posted by Niki B View Post
                                Asta cu 120k din fabrica e vorba din popor. Unui prieten cu Solenza i s'a rupt la 70000 si 2 ani jumate.

                                ..........................
                                Cureaua?
                                Cand a schimbat-o si la cine?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google