distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tata are la 16v 50 mii si 5 ani ...si si o schimba abia la anul.

    Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

    Comment


    • Sa speram ca nu se intampla nimic, la vara obligatoriu...
      MY CLA

      Comment


      • Stai linistit. 16v are role si curea tzapana...nu pica asa cu una cu doua.
        Altii tracteaza masini folosind curele de distributie si nu se rup.

        Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

        Comment


        • Originally posted by alessandro View Post
          La 14 si la 16 e bine sa schimbi pompa la fiecare distributie.

          La 16v se poate tine fara probleme 2 distributii...rezista mai bine.
          Si la dCi cum crezi ca e indicat sa schimbi pompa de apa ? La fiecare schimb al distributiei sau tine 2 schimburi de distributie ?

          Comment


          • Oare pompa de apa este buna daca nu sint pierderi de lichid?

            Comment


            • da. in principiu se schimba cam la 100 de mii

              Comment


              • Asa arata cureaua si rola mea(cele de fabrica) la 63.500km si putin peste 4 ani.Acum imi pare rau ca am schimbat o.dar e oky pt linistea mea
                am schimbat kitul de distributie cu unul original din reprezentanta + cureaua de accesorii.pompa si intinzatorul erau in stare f buna.
                Attached Files
                http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                Comment


                • Cureaua din poza 1 a fost pe masina?
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Da ea este cea originala,iar ce am pus acum tot asa original din daciaservice.
                    http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                    Comment


                    • Pare nefolosita de aia am intrebat.
                      Originally posted by alessandro View Post
                      Cea mai buna varianta pentru schimbul distributiei este manopera in reprezentanta cu piese de origine tot din reprezentanta.

                      Sent from my GT-B5330 using Forum Runner
                      Un post obiectiv pe care il apreciez, dat fiind faptul ca in urma cu ceva timp Alex, nu avea aceiasi parere. La momentul cand am inlocuit distributia si accesoriile, era cea mai buna solutie; pret platit 890, e drept cu oferta dacia;
                      60 000km, nu te doare capul.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Ti am zis ca e intr o stare f buna...si mecanicul a zis ca puteam merge inca 10.000km pe putin.deci eu zic sa mergeti cel putin 70.000 lejer cu distributia originala(cel putin la dci)
                        http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                        Comment


                        • In 2013 o sa schimb si eu distributia dar nu sunt hotarat unde. Exista 3 optiuni.

                          1) In reprezentanta cu piese din reprezentanta
                          2) In reprezentanta cu piesele mele
                          3) Intr-un service non reprezentanta cu piesele mele.

                          O sa analizez costurile si daca diferenta de pret nu e prea mare o sa ma duc la Dacia, eu trebuie sa schimb tot, inclusiv pompa de apa, antigel. Adaugam uleiul + filtele si cauciucuri noi la primavara (tind spre Michelin Energy Saver) si se face o frumoasa suma. Daca la dealer e japca pe fata, o sa ma orientez in alta parte.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • In reprezentanta cu piesele lor beneficiezi de cea mai sigura garantie posibila.

                            Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                            Comment


                            • Pai da dar daca te costa dublu nu prea faci nicio afacere. O sa le dau un telefon astora de la Redac sa ii intreb de cost kit distributie + accesorii + pompa apa + manopera. Daca o dau in SF le urez sanatate si adio.
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • Faci un drum la bucuresti si o rezolvi cu 950 lei la Dacoserv.

                                Pe mine m-a costat aproximativ 900 cu piesele mele.

                                Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google