distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca nu le schimbi la timp sa nu ai surprize neplacute mai tarziu. Daca tot faci distributia, fa ca la carte totul. Bafta: )

    Comment


    • Originally posted by bv86dmi View Post
      DA doar cureau este conti

      Salut vreau sa imi fac si eu distributia am un logan an 2007 ,1.4 fara ac doar servo si as vrea sa stiu daca schimb doar rola si cureaua de distrib +cureaua de accesori are ceva mentionez ca masina are 51700 de km.Daca pompa se prezinta bine are rost sa o schimb sau pot sa o las pana pe la 100.000 de km.mersi
      Ce as putea sa recomand eu care am inlocuit ambele kit-uri la 55 000? Rola intinzatoare de la accesorii era mai afectata; huruia si avea joc.
      Am "facut-o" si nu ma doare capul. Pompa de apa, n-am inlocuit-o; vreau sa trec suta de mii cu ea.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • La 16v pompa rezista mai mult pentru ca intinzatorul curelei este oscilobatant. Preia mai bine socurile transmise de pinion

        Comment


        • N am schimbat pana acum la 160.000 km, pompa de apa, la MCV 1,6 mpi-2007 ....Vad ca unii de pe aici deja se sperie la 50.000 km si vor sa schimbe pompa de apa si distributia....Mergeti ma baieti fara frica cu distributia pana la 85 k....
          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

          Comment


          • Conform Cartii tehnice la 120k se schimba distributia, sau daca trec 4 ani. Merge si 6 ani distributia originala. Am prieten cu Logan din 2005 a schimbat distributia prin 2010 la 85k km. Si probabil mai mergea.

            Comment


            • Ca fapt general, cu distributia originala din fabrica merge sa risti, cu una aftermarket eu nu m-as risca sa o tin cu mult peste km/perioada.

              Comment


              • ms mult baietii ,mai mult ca sigur las pompa mai mult timp si schimb restu,asta in cazul in care pompa e ok.ms de sfaturi domne ajuta

                Comment


                • Am cu masina 156.000 km si nu stiu la cati km sa schimb distributia?
                  Celelalte schimburi le-am facut la 60.000 si la 120.000. Sa o schimb la 180.000?

                  Comment


                  • Pai cam asa iese socoteala; 60 000km x 3 = 180 000 km.
                    Ce kit-uri ai folosit si unde ai inlocuit cele doua distributii, daca se poate, te rog; mersi.
                    Last edited by IancuMIC; 27 February 2013, 20:37.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Asa zicea si eu.
                      Da am vb cu cineva zilele trecute si zicea ca ar fi bine sa o schimb pe la 170.000 da o schimb la 180.000 ca nu ma dau bani afara din casa.
                      Pe celelalte 2 le-am schimbat la un service de cartier si nu stiu ce kit-uri am folosit doar stiu ca la al 2 schimb de distributie am schimbat si pompa de apa.

                      Comment


                      • Salut! Am si eu un Logan 1.5 DCI din 2007. N-am nici 30.000 km la bord, dar din lipsa de fonduri nu am schimbat distributia pana acum. Am decis ca e timpul sa nu mai ma risc si vreau sa o schimb. Am citit pe forum de cineva care si-a luat kitul de pe piesenet .ro... chiar sunt originale acele piese? Mi se pare mic pretul. De ex, toate reviziile mele sunt facute la service autorizat Dacia (nu stiu daca e ok sa dau numele, nu vreau sa se considere reclama) si i-am intrebat cat ma costa cureaua + rola de origine si mi-au spus 510 RON... o groaza de bani, dar pe site-ul mai devreme mentionat e 295 RON... diferenta foarte mare.
                        Ar mai fi un magazin care vinde piese de origine pe Sos. Mihai Bravu nr. 35 (aproape de metrou Obor), insa am gasit referinte despre el pe net, nu am ajuns acolo, nici nu stiu daca mai exista magazinul. A fost cineva acolo, aveti pareri ?

                        Comment


                        • va salut
                          am logan din 2005, 1,4 mpi, 62000 km, medie 7000 km pe an,
                          pana acum am schimbat o data distributia si accesoriile la 4 ani si 35000 km, la reprezentanta
                          anul asta fac la vara 4 ani de atunci si cca 30000 km
                          intrebarea este daca pot sa mai astept un an sau chiar doi, plus inca maxim 20000 km?
                          cu stima
                          Last edited by agp626; 28 February 2013, 14:09. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Sunt in aceeasi situatie ca tine, Logan 2005, distributie schimbata acum 4 ani la 61k. Pana la vara fac 100k-110k. O mai las un an/pana ajung sa am 120k.

                            Comment


                            • Buna

                              Buna, eu am 52.ooo km...si logan benzinar de 1.4 din 2005.....Nu stiu ce sa fac...sa schim sau nu inca distributia?...masina merge bine nu am probleme deloc.....Multumesc de sfaturi

                              Comment


                              • As zice ca ar mai merge 1-2 ani. Pe de alta parte, poti scapa de pitici schimband numai cureaua. Tu hotarasti. Dupa ce am schimbat-o eu pe cea de origine si am vazut-o ca-i ca noua, in locul tau as mai lasa-o cel putin 1 an. Dar sa nu-mi ceri bani daca se rupe, chiar daca sunt sigur ca cea din fabrica e de calitate. Pune in balanta toate si vezi cum faci.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google