distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si ca sa zici ca faci treaba calumea ce se schimba?
    Pompa apa, curea (nu stiu cum ii spune) si rola/e intinzatoare?
    "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

    Comment


    • Pentru distributie, curea si rola intinzatoare. Kitul accesorii sau transmisie contine curea, galet intinzator+rola intoarecere, ptr modele cu AC; la modelele fara AC lipseste rola intoarcere.
      Pompa de apa se inlocuieste, doar daca e cazul; zogomot in functionare, scurgeri lichid racire.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Deci, la anul cand face 4 ani, o sa am vreo 30.000 km si pompa de apa nu da semne de oboseala asa ca poate o sar...
        Intreb ca atunci cand ma duc la service sa nu fiu luat de fraier si sa ma incarce aia cu ce nu trebuie.
        "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

        Comment


        • Daca mergi in reprezentanta, sigur o sa te puna aia sa schimbi si pompa de apa ca sa beneficiezi de garantie completa din parte servisului.

          Comment


          • Masina iese din garantie si nu ma pot obliga sa pun ce vor ei.
            Imi dau garantie pe piesele puse de ei si manopera.
            "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

            Comment


            • N-are a face cu garantia masinii, daca ai sau n-ai.

              Comment


              • Stiu ca nu are legatura dar puteau sa ma "preseze" cu treaba asta.
                Genul: "...nu faci cum iti spunem, pierzi garantia..."
                Last edited by 77sky; 7 September 2013, 10:28.
                "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

                Comment


                • Si asta-i adevarat.
                  De-aia mi-am dat io km inapoi cand inca mai aveam garantie. Ca sa nu o pierd din cauza faptului ca n-am considerat necesar ca la revizia de 60k km sa schimb distributia si accesoriile. Am schimbat-o cand trebuia, nu cand vroiau ei, altfel aruncam practic banii pe fereastra, lucru inacceptabil.
                  Da' asta e o poveste mai lunga si ma opresc aici ca sa nu fiu acuzat de offtopic sau de instigare la practici "neortodoxe".
                  Last edited by Kojak; 6 September 2013, 22:45.

                  Comment


                  • Originally posted by guestx View Post
                    Deci, la anul cand face 4 ani, o sa am vreo 30.000 km si pompa de apa nu da semne de oboseala asa ca poate o sar...
                    Intreb ca atunci cand ma duc la service sa nu fiu luat de fraier si sa ma incarce aia cu ce nu trebuie.
                    La anu cand face 4 ani las-o in pace macar inca 1 an. Cat mai faci...? vreo 10-15000 max, n-are rost sa te strezezi.

                    Comment


                    • Originally posted by IancuMIC View Post
                      Pentru distributie, curea si rola intinzatoare. Kitul accesorii sau transmisie contine curea, galet intinzator+rola intoarecere, ptr modele cu AC; la modelele fara AC lipseste rola intoarcere.
                      Pompa de apa se inlocuieste, doar daca e cazul; zogomot in functionare, scurgeri lichid racire.

                      La Logan 1.4 MPI Ambiance, fabricat in 2007, fara servodirectie, ce contin kiturile de distributie si accesorii?

                      Eu stiu asa (din ce am aflat):
                      -kit distributie = curea + rola (una singura);
                      -kit accesorii = curea.

                      Este corect?

                      Comment


                      • Este corect; doar la modelele fara servo si AC, e necesara doar cureaua la accesorii.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • salutare...am un Logan 1.6 MPI, fabricatie 2007, si vreau sa ii schimb distributia+ kit de accesorii. Vrea sa pun cu ce vine de fabrica si vreau sa va intreb daca cureaua de la accesorii este Hutchinson iar rola de intoarcere ese NSK.

                          Comment


                          • Foarte putin probabil.
                            De obicei kit-urile de origine contin curele Gates si role Ina, Koyo.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • vorbeam de accesorii..stiu ca distributia e cu curea Gates si rola Koyo

                              Comment


                              • Originally posted by tudorel92 View Post
                                salutare...am un Logan 1.6 MPI, fabricatie 2007, si vreau sa ii schimb distributia+ kit de accesorii. Vrea sa pun cu ce vine de fabrica si vreau sa va intreb daca cureaua de la accesorii este Hutchinson iar rola de intoarcere ese NSK.
                                cureaua la accesorii este hutchinson si rolele de accesorii mai nou sunt nsk .posibil sa gasesti si koyo.
                                daca ai 1,6 laureat (servo si aer )
                                daca ai 1,6 preferance cureaua este hutchinson si si rola intinzatoare cu talpa este ina germany bineinteles.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google