distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @sergiu2010-nu inteleg de unde atata frustrare,eu nu am fost deloc acid!pretul fost de 180 pentru schimbarea kitului de accesorii si 70 pentru cureaua de accesorii.spaga tine de buzunarul fiecaruia.dvs sunteti liber sa reparati si sa cumparati piese de unde vreti.

    Comment


    • Ca un sfat: daca nu tineti sa aveti acte/istoric service si vreti distributia schimbata la jumatate sau chiar mai putin din pretul manoperei din service, luati legatura cu mecanicii din reprezentanta, multi dintre ei mai lucreaza si acasa, dupa program.
      Asa ai garantia ca n-o sa ti-o faca vreun Gigel, iar daca piesele tale sunt bune, posibilitatea sa patesti ceva tinde spre 0. Desigur, si la serviceurile de marca mai lucreaza "Gigei", dar mai sunt si baieti priceputi care te rezolva si legati la ochi.

      Comment


      • Depinde...nu se baga toti la ciubucuri after program.
        Io am incercat sa "combin" in felu' asta 2 mecanici care d.p.m.d.v. erau foarte priceputi. Au lucrat pe masina mea in reprezentanta si au lucrat foarte bine.
        In fine, ideea e ca din discutie in discutie i-am intrebat daca se baga si la lucrari in particular. Raspunsul a fost unu' negativ, de fiecare data.
        Motivele invocate: salariu si bonusuri motivante in fct. de cate si mai ales comlplexitatea lucrarilor, plus ciubucul (au fost sinceri si au recunoscut) pe care il primesc (nu il cer) de la aproape fiecare client.
        Si cum la lucrari grele gen distributie, merge un 30-50lei...

        Da' repet, astia 2 au reprezentat o exceptie, au lucrat f. corect si ingrijit (curat), lucruri f. rar intalnite. Astora le dau ciubuc ca merita. Pe de al ta parte, unuia care habar n-are de ce trebuie sau cum trebuie sa-ti lucreze pe masina, nu-i dau nici 10 bani, dincontra, de multe ori iese cu scandal daca dau cu muci-n fasole

        In schimb, am observat ca mecanicii astia, din a 2-a categorie mentionata, adica astia cu vrajeli in ei si care-ti fac lucru' de mantuiala iti propun fara greturi sa apelezi la ei in particular ptr. lucrari.

        Oricum ar fi, reprezentata sau in parcare "dupa blocurile gri" , un mecanic / electrician / tinichigiu / vopsitor competent e f.f. greu de gasit. de obicei cam toti sunt pusi pe japca si munca cat mai putina si mai proasta...daca se poate, deloc.
        Last edited by Kojak; 9 February 2014, 20:33.

        Comment


        • Am intrebat azi pe la un dealer local Dacia cat ajunge un schimb de distributie cu tot cu manopera si pretul total ajunge la aprox. 1700 lei(kit distributie, pompa de apa, kit de accesorii) pentru 1.6_16v, din care manopera undeva la 430 lei. Ori este o greseala, ori asta e pretul.

          Comment


          • Cred ca a avut in vedere si capacele de la axe, care sunt si alea cam 80 lei.
            Last edited by IancuMIC; 10 February 2014, 21:18.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Nu stiu, a fost un fel de telefonul fara fir, a vorbit un cunoscut la aia la reprezentanta si am inteles doar ca e vreo 500 kitul distributie, vreo 400 lei pompa de apa, 400 si ceva kitul accesorii si 400 lei manopera. Clar nu mai am curaj sa intreb a doua oara.
              Last edited by andreyi; 10 February 2014, 21:19.

              Comment


              • Astea-s preturile in reprezentanta.

                Io am dat anu' trecut cca. 1600lei ptr. tot ceea ce e descris mai sus, in reprezentanta.

                Si vorba aia...nu e decat un amarat de 1.4...deci 1700lei la 16 volti, e chiar ok.
                Last edited by Kojak; 10 February 2014, 21:38.

                Comment


                • Originally posted by bogdan BOG View Post
                  @sergiu2010-nu inteleg de unde atata frustrare,eu nu am fost deloc acid!pretul fost de 180 pentru schimbarea kitului de accesorii si 70 pentru cureaua de accesorii.spaga tine de buzunarul fiecaruia.dvs sunteti liber sa reparati si sa cumparati piese de unde vreti.
                  Pai vezi ca ti-au tras teapa cu acte in regula,baietii buni.Ei nu au auzit de lucrari conexe care nu se taxeaza.Adica au trecut spaga pe factura cu alte cuvinte.Pentru distributie oricum demontau cureaua de accesorii.si nu mai avea importanta ca o montau pe aia veche sau una noua...De scuzat este faptul ca au uitat sa factureze si schimbul de antigel.Dar mergem pe mana lor ca stiu ei ce fac.
                  Last edited by sergiu2010; 10 February 2014, 22:40.

                  Comment


                  • Originally posted by andreyi View Post
                    Am intrebat azi pe la un dealer local Dacia cat ajunge un schimb de distributie cu tot cu manopera si pretul total ajunge la aprox. 1700 lei(kit distributie, pompa de apa, kit de accesorii) pentru 1.6_16v, din care manopera undeva la 430 lei. Ori este o greseala, ori asta e pretul.
                    asteapta ca din 15 iunie pana pe 28-29 iunie au oferta de -30% pt masinile de peste 4 ani. se aplica si la piese si la manopera.
                    eu asa am facut-o si m-a dus pana in 1000 lei. ce-i drept, fara pompa de apa
                    ca era ca noua. stiu ca toate reprezentantele fac asa. si e an de an, de la dacia.

                    @sergiu.
                    pe factura se cam trece orice operatie, fiindca fiecare are timpul ei de manopera.

                    Comment


                    • Exact o oferta din aia astept si eu pentru cateva interventii, cred ca e de vreo 2 ori pe an. Mai au si oferte la kituri de distributie si montaj uneori, acum au la discuri si placute.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • cea incepand cu 15 iunie e pentru orice lucrare mecanica.
                        voi avea si eu cateva lucruri de facut.

                        Comment


                        • Salut,
                          la reprezentantele dacia au o oferta pt distributie cu kit ,,motrio'' si nu stiu daca se merita la pretul de aprox 370 lei.
                          Se merita oare cu aceasta marca motrio si la acest pret ?

                          Comment


                          • am mai zis, asteapta pana in iunie si pui kit de origine cu 30% mai ieftin decat e de obicei. inclusiv manopera...

                            Comment


                            • Originally posted by Kojak View Post
                              E discutabila treaba asta...la ei in magazin e ceva mai cald decat in hala de lucru. Cauciucu' are tendinta de rigidizare la temp. mai scazute. Tu poate ai venit cu piesele in portbagaj, acolo e destul de rece.
                              Deci nu e asta musai un criteriu de diferentiere "de origine / fake" .Ala (mecanicu') daca era priceput trebuia sa se uite (si) dupa alte lucruri.

                              Oricum, manopera a fost acceptabila ca pret.
                              Apropos...nea Costel ce mai face, mai e pe la ei?
                              kojak ai 100% dreptate

                              Originally posted by bogdan BOG View Post
                              @sergiu2010-garantie ai 3luni de zile.piesele le-am aratat mecanicului nu la aia la receptie...
                              poti sa stai linistit .
                              bogdan ai un an sau 60.000 km garantie .
                              pune o poza cu kilometrajul.

                              Comment


                              • @planetara-multumesc o sa atasez si o poza cu bordul si factura de la ei!sper sa nu se considere o acuza,nu am facut nici un fel de incriminare,era o parere a celui de acolo.sa nu fie cu suparare.numai bine

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google