distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • e in fiecare an oferta. mi-au zis-o ei.

    Comment


    • Si de ce distribuitia de la reprezentanta nu mai e ca cea din fabrica?De unde mitul asta? Din cate stiu eu reprezentantele au piese "de uzina".Chiar si la ei am auzit-o.In plus daca nu ma insel de unde se aprovizioneaza uzina se aprovizioneaza si reprezentantele...doar nu dau cei de la reprezentanta comanda la magazinul auto de la coltu' strazii....banca de piese e aceeasi.
      Last edited by GMR; 12 February 2014, 22:55.
      Slow & Safe

      Comment


      • Nu is aceleasi piese. Uzina comanda multe si negociaza la pret si la calitate. Calitatea pieselor de prim montaj e net superioara celor din comert. Desigur vorbind de acelasi producator oricare ar fi el.
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • @GMR
          nu e deloc asa. n-o sa gasesti distributie sa tina cat cea din fabrica.
          la fel cum nicio baterie nu va tine ca una cu care iese din fabrica.
          masinile noi au o garantie. piesele ulterioare sunt consumabile. cu cat consumi mai mult, cu atat mai bine. inreaba pe aici daca au aceeasi "viata".

          Comment


          • Imi vine greu sa cred asta...cum iti dai seama ca a 2-a distributie de la reprezentanta nu mai tine cat prima? care sunt semnele? (nu vb de fake-uri)...de exemplu eu am fost spre sfarsitul anului trecut in reprezentanta unde am schimbat puntea spate si odata cu asta si distributia.Iti dai seama ca puntea vine de la uzina precum si celelate piese.Distributia a fost desfacuta din ambalaj in fata mea...Am incredere in piesele de la reprezentanta pt ca sunt de origine si ai garantia ...Nu cred ca au 2 categorii de piese,respectiv pt constructia masinii si pt reprezentanta.
            Slow & Safe

            Comment


            • Si eu trebuie sa imi schimb distributia. La reprezentanta in niciun caz deoarece ma costa aprox. 20 mil. Mi-a spus cineva de la un service auto ca daca cumpar kitul de distributie Contitech am garantie 60.000km si 4 ani ,numai acest kit ofera garantia asta si daca doamne fereste se intampla ceva ei raspund. Oare sa cred asa ceva? Cei de la Dacia stiu ca ofera doar un an.

              Comment


              • Doar daca specifica clar IN SCRIS conditiile garantiei.

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  @GMR
                  nu e deloc asa. n-o sa gasesti distributie sa tina cat cea din fabrica.
                  la fel cum nicio baterie nu va tine ca una cu care iese din fabrica.
                  masinile noi au o garantie. piesele ulterioare sunt consumabile. cu cat consumi mai mult, cu atat mai bine. inreaba pe aici daca au aceeasi "viata".
                  Cu distributia sunt de accord.
                  Cu bateria nu.

                  Comment


                  • ai avut vreo baterie cumparata care sa tina si 7 ani, cat le-a tinut multora de aici ? citeste topicul de acumulatori. facem off topic...

                    Comment


                    • Asta cu "nu mai tin piesele montate ulterior ca cele din fabrica" e mitul creat de cei care au montat fel de fel de ciurucuri la pret aproape moka, si apoi se plang.
                      Adica cum domne, un cap de bara original e peste 100 lei, eu am pus la 30 de lei si vreau sa tina cat ala originalul, normal. Cam asa e cu romanasii nostri si cu intretinerea masinilor.

                      Cat despre piesele de distributie parca vorbim de droguri aici, si reprezentanta Dacia e singurul dealer, asa de raritati sunt. Realitatea nu prea e asa, mai sunt si magazine care aduc piese aftermarket/OM originale pe care le poti monta si sa dormi linistit, dar nu ti le vor vinde degeaba. Iar aici intervine din nou romanasul nostru "ce ba, ala din colt imi da aceleasi piese la jumatate din pretul tau, ma duc acolo" si pac se alege cu o distributie numai buna pentru 2000 km .

                      Comment


                      • facem off topic aiurea. niciodata nu vor tine piesele cumparate ca cele din fabrica.
                        dar la experienta ta nu ma astept sa intelegi.
                        cumpara tu de la magazine online sau de la useri, si mai vorbim.

                        Comment


                        • A 2-a distributie, cumparat din magazin, kit distributie+kit accesorii+pompa apa, toate de origine, se apropie de 60k. Ca mine sunt zeci mii de posesori de Loganu-uri, sute de mii de posesori de alte marci.
                          Aveti o psihoza ca toti va vand numai fake-uri. Pe forumurile unor masini de 4 ori mai scumpe decat Logan-urile, aceasta psihoza nu exista.
                          Last edited by mr.K; 13 February 2014, 09:52.

                          Comment


                          • nu e psihoza. pot fi si bune, dar pentru 200 de lei diferenta, prefer sa stiu
                            ca am luat piesele de la mama lor.

                            Comment


                            • Mda, numai ca nu e 200 de lei diferenta aia. Dar sa lasam oamenii sa astepte oferta Dacia din iunie. Poate vine...

                              Comment


                              • Originally posted by B997NDL View Post
                                ai avut vreo baterie cumparata care sa tina si 7 ani, cat le-a tinut multora de aici ? citeste topicul de acumulatori. facem off topic...
                                Am intrebat si pe topicul de acumulatori cat a tinut bateria Rombat cumparata de la reprezentanta Dacia (cred ca sunt bateriile cele mai apropiate de cele originale, nu cred totusi ca sunt identice cu cele originale - probabil difera caietul de sarcini din contract). Nu am primit niciun raspuns. Ma gandesc ca sunt foarte putini cei care cumpara astfel de baterii (Rombat de la reprezentanta Dacia) din cauza pretului foarte mare.

                                Originally posted by Kojak View Post
                                Mai periculoase sunt franele de motor puternice decat rpm mari.
                                Ai dreptate!

                                [QUOTE=B997NDL;1557862]asta ai citat-o din biblia "dacia" ?!
                                sunt nenumarati cei care au depasit aceste termene.
                                si mie imi pare rau ca n-am mai stat macar un an.
                                nu mai gasesti distributie ca cea din fabrica.

                                Si eu am depasit intervalul de timp pentru distributie (kilometri sunt ok) dar nu pot sa recomand altora sa faca la fel.

                                Originally posted by B997NDL View Post
                                asta ai citat-o din biblia "dacia" ?!
                                sunt nenumarati cei care au depasit aceste termene.
                                si mie imi pare rau ca n-am mai stat macar un an.
                                nu mai gasesti distributie ca cea din fabrica.

                                Si eu am depasit intervalul de timp pentru distributie (kilometri sunt ok) dar nu pot sa recomand altora sa faca la fel.
                                Last edited by abc; 13 February 2014, 10:45. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google