distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca nu ai bani si arde , e bun si kitul motrio de distributie, are garantie la fel ca cel de origine si e facut de SKF.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Ala original Dacia de cine e facut? Ce producatori au componentele?

      Comment


      • Hutchinson, gates pentru curele, Koyo si INA pentru role. Variza functie de motorizare si an se pare . Cum SKF nu face curele, posibil si alea sa fie gates.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • Am cumparat si eu un kit skf cand era reducere la augsburg si am ramas putin pe ganduri cand am vazut ca nu scria absolut nimic pe curea ... bine facuta intradevar, nu parea ca se rupe in 2.000 km, am cu ea peste 10.000 km si sper sa nu crape, daca se va rupe voi cauta cel mai probabil un motor cu totul.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • ...

            daca te tine inca 10.000 pe urma stai linistit pana la 60.000 sau 4-5 ani.
            si cele de origine contrafacute au tinut intre 2000 si maxim 20.000

            Comment


            • Originally posted by B997NDL View Post
              am mai zis, asteapta pana in iunie si pui kit de origine cu 30% mai ieftin decat e de obicei. inclusiv manopera...
              "Mai ieftin decat e de obicei la ei", iese mai scump decat ai cumpara tu piese de origine si platesti doar manopera la reprezentanta.


              Astea-s preturile in reprezentanta.

              Io am dat anu' trecut cca. 1600lei ptr. tot ceea ce e descris mai sus, in reprezentanta.
              Pai la 1.4 kit distributie+it accesorii+pompa apa, toate de origine, costa ~570 de lei.
              Mai pui manopera 200-250 de lei, niste antigel 75 de lei si iesi la ~850-900 de lei, nu 1600*70%=1120 lei.

              Bine, piesele de la reprezentanta sunt suflate cu aur, provind dintr-un stoc special, de o calitate pe care nu o mai gasesti niciunde, rolele Koyo/Ina sunt special fabricate pentru reprezentante, iar curelele sunt atunci pe loc, fabricate, sa fie proaspete.
              Last edited by mr.K; 12 February 2014, 14:29.

              Comment


              • Originally posted by planetara View Post
                daca te tine inca 10.000 pe urma stai linistit pana la 60.000 sau 4-5 ani.
                si cele de origine contrafacute au tinut intre 2000 si maxim 20.000
                fix 20.000 la mine si a facut poc

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  "Mai ieftin decat e de obicei la ei", iese mai scump decat ai cumpara tu piese de origine si platesti doar manopera la reprezentanta.




                  Pai la 1.4 kit distributie+it accesorii+pompa apa, toate de origine, costa ~570 de lei.
                  Mai pui manopera 200-250 de lei, niste antigel 75 de lei si iesi la ~850-900 de lei, nu 1600*70%=1120 lei.

                  Bine, piesele de la reprezentanta sunt suflate cu aur, provind dintr-un stoc special, de o calitate pe care nu o mai gasesti niciunde, rolele Koyo/Ina sunt special fabricate pentru reprezentante, iar curelele sunt atunci pe loc, fabricate, sa fie proaspete.
                  ) reprezentanta e un fel de Chuck Norris?
                  Last edited by rudy_grf; 12 February 2014, 15:12. Reason: Automerged Doublepost
                  sigpic

                  Comment


                  • Pai la 1.4 kit distributie+it accesorii+pompa apa, toate de origine, costa ~570 de lei.
                    Poate la preference, sau la tine kit de accesorii inseamna curea, ca rolele se schimba cand se strica?
                    In fine, unii vor garantie 1 an, unii nu vor garantie.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Vorbesc de variantele cu AC, inclusiv cu cei 2 galeti de la accesorii .
                      590 lei pe net, transport gratuit pentru comenzi peste 500 de lei.


                      Pe forum cred ca pot cobora la 560 lei daca ma uit la 2 useri seriosi.

                      In fine, unii vor garantie 1 an, unii nu vor garantie.
                      Daca ar acorda 12 lunigarantie si la piese, si la manopera, ar fi ceva. Asa, dupa 3 luni, stai si bati din buze.
                      Last edited by mr.K; 12 February 2014, 15:55. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        "Mai ieftin decat e de obicei la ei", iese mai scump decat ai cumpara tu piese de origine si platesti doar manopera la reprezentanta.
                        eu n-as avea incredere sa cumpar distributie de la niciun magazin online sau off line. si piese mai importante, in general. nu sunt suflate cu aur, dar sunt 100% de origine.

                        Comment


                        • Pai fugi la reprezentanta si da dublu. Si vreau sa imi spui ca esti 100% sigur ca Dorel nu ia kitul de la magazie si tie nu-ti monteaza unul cumparat de pe net. Asta e ca o paranteza, n-am zis ca se intampla asa, ci doar ca s epoate intampla si tu habar sa nu ai.

                          Din cate Loganuri sunt in tara asta, nu stiu cate au facuta distributia in reprezentante, cu piese luate de la reprezentante. Si nu auzi la fiecare pas de distributii rupte, in conditii de utilizare normale, in termenele stabilite de producator.
                          Eu am cumparat piese de origine de la un magazin, m-am dus la reprezentanta pentru manopera si end of story.
                          Last edited by mr.K; 12 February 2014, 16:36.

                          Comment


                          • vorbisem la dacia shop si ma costa la fel ca la dacoserv cu oferta de -30%.
                            ce crezi ca am ales ?! in materie de romani, n-am incredere nici in mama, ce sa mai zic de magazine cu piese de origine...
                            si la fel voi face pe viitor. nu schimba ce vrea el, ca la dacoserv stai mereu langa el. poti merge si la magazie, daca vrei.

                            Comment


                            • Vad ca ai planuri pe termen lung cu masina aia.
                              Ca ai ales tu un anumit magazin, treaba ta. Data viitoare sa alergi dupa taxi, ca iesi mai castigat decat daca alergi dupa autobuz.
                              Eu ti-am arata variante mai ieftine. Plus ca pe forum, 2 membri din Bucuresti vand kituri la pret bun. Si cred ca ambii stiu destul de bine sa deosebeasca un fake de un original.
                              Sa-mi trag palme, daca aveai Lamborghini, nu-ti faceai atatea probleme pentru un kit de distributie. Ca daca te enervezi, schimbi motorul cu totul.
                              Last edited by mr.K; 12 February 2014, 16:47.

                              Comment


                              • o sa scanez factura s-o vezi, ca acum am scos-o s-o vad.
                                a fost asa:
                                kit distributie +kit accesorii+ placute frana de origine (F 197 parca) + manopera la toate = 944,58 lei
                                cat ai vrea tu sa platesti ?! ia cauta magazinele online si vezi cat sunt piesele
                                "de origine".
                                si oricum, la cum merg lucrurile, nu vor fi bani de alta masina. poate tu ii intorci cu lopata.
                                si de ce sa iau altceva cu un consum mai mare ?!
                                Last edited by B997NDL; 12 February 2014, 16:55.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google