distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca le cumperi de la epiesa ei iti acorda garantie pentru piesa respectiva, iar serviceul iti acorda garantie pentru manopera, cert e ca e mai bine sa le iei de la dacia, diferenta de pret nu e mare si ai avantajul ca daca e sa se intample ceva altfel se discuta cand si piesele sunt achizitionate de la ei.
    E mult mai scump la 16v fata de mpi ... pe mine m-a costat kit distributie skf 170 lei, pompa apa 150 lei, kit accesorii original 250 lei + manopera la un service 150 lei, antigelul vreo 90 lei parca, deci ~800 lei

    O reducere ceva de la Dacia de ce nu astepti ? Trebuie musai facuta revizia acum ? In primavara acum vor aparea cu siguranta reduceri, 20-30% la piese+manopera, e o idee.
    PS: la 54.000 km cat ai o mai poti duce cateva mii de km, n-am auzit de distributie rupta de batranete ci doar de uzura.
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Da, exact, la km astia nu ar fi cazul...

      Imi expira ITP-ul in martie, si ma gandeam sa fac totul atunci. Masina face 6 ani in aprilie...

      E o idee buna sa mai astept. Am sa revin cu detalii dupa ce ma decid si respectiv dupa ce fac operatiile astea.

      Comment


      • Cum dracu sa dai 1400 lei pe kit distributie ! Daca Loganul era o curva frumoasa trasa in pinion de BMW sau Mercedes din care rezulta un copil frumos gen Skoda intelegeam sa platesc "samanta" de pedigree si sange nobil ce iar fi curs prin motor si chiuloasa...dar asa...nu cred ca merita sa arunci atatia bani pe un kit de distributie incluzand curea+pompa apa+role care in magazine costa = Ruville 503 lei , Gates 546 lei, SNR 699 lei, SKF 865 lei la care poti adauga cel mult 200 lei manopera oricaru-i service autorizat din RO....de mentionat ca toate piesele comandate in magazine au garantie, iar montajul intr-un service autorizat RAR ,iti poate oferi aceiasi garantie si siguranta a lucrarii ca si montajul in service-ul Dacia care spre deosebire de ceilalti practica preturi atat de nesimtite ca iti vine sa-i injuri pe toata linia genealogica......
        "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

        Comment


        • Pai asa ma gandeam si eu @adonis33
          De aia am si vrut sa confirm cu voi.

          Am mai cerut o oferta la un alt service din Cluj care mi-a zis scurt "schimbam distributia si cureaua si pompa de apa cu 850 RON TVA inclus" + inca vreo 200 RON manopera. Vizibil mai ieftin, dar nu cred ca era curea SKF. Am vrut sa cer o oferta si la Dacia, probabil o sa o las balta.
          Revin cu detalii dupa ce fac efectiv operatia.

          Comment


          • "schimbam distributia si cureaua si pompa de apa cu 850 RON TVA inclus" + inca vreo 200 RON manopera.
            Cureaua de accesorii probabil, fara galetii de la accesorii. Buna afacere. Pai aia sunt cei mai scumpi.

            Comment


            • da. 1.6 mpi din 2005. acum am iarasi ~70.000 km . spre sfarsitul anului cand voi face 90.000 le schimb iar. piesele si manopera mi le asigura un service multimarca (is client fidel) care-mi da si garantie 60.000 km sau 3 ani pe langa un pret bun (mai mic decat in reprezentante).
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Salutari!

                Astazi am fost sa cer o oferta la Bras Iasi pentru schimbare distributie+pompa+accesorii. Suna in felul urmator:

                kit distributie: 520 Ron - 15% reducere=442 ron
                manopera: 1,3h.

                pompa apa: 340 ron
                manopera: 0.5h.

                kit accesorii 412 ron-15%=355ron
                manopera = ?

                antigel+apa: 70ron
                capace axe cu came: 26+32ron=58 ron

                total manopera: 3,6h = 240ron.

                Pret total: 1511Ron.

                Cum vi se pare? Pretul include garantie, factura si schimbarea se face sambata, deci pot sta langa masina. Nu accepta sa vin eu cu piesele.

                Comment


                • Foarte scump !
                  "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                  Comment


                  • Nu este foarte scump. Eu mi-am facut un calcul si tot in jur de 12-13 mil ma duce cu piesele mele si manopera la ei(reprezentanta). Macar stii ca sunt de origine si nu stai cu grija ca ai luat nu stiu ce facaturi. Eu zic daca dispui de banii astia sa o faci la ei. In alta parte ai iesi mai ieftin cu 3 mil depinde ce vrei sa cumperi.
                    Ca idee:
                    pompa apa Hepu-185lei
                    kit distributie Contitech(include si cele doua capacele)-498 lei
                    "origine"(nu stiu cat de originale o fi)- 360lei
                    kit accesorii -300lei
                    manopera - 300 lei

                    Presupun ca Bras Iasi este reprezentanta Dacia-Renault. Este vreo oferta la ei sau o fi in toate reprezentantele:-?
                    Last edited by Cristyano; 22 February 2014, 15:05.

                    Comment


                    • Când am schimbat eu distribuția, mecanicul a zis așa:
                      Pompa de apă o schimbăm la min 120k km (~2 distribuții).
                      La accesorii înlocuim doar cureaua care este cca. 70 de lei pentru ca rolele nu sunt uzate.
                      Din start mai scazi 0.5 h de manopera și câteva sute de lei.

                      Comment


                      • Depinde de la masina, la masina (Vechime,km etc.) nu este o regula.

                        Comment


                        • Presupun ca Bras Iasi este reprezentanta Dacia-Renault. Este vreo oferta la ei sau o fi in toate reprezentantele:-?
                          Nu e reprezentanta Dacia, doar service agreat Dacia.
                          Reprezentanta e Caremil.

                          Cum vi se pare? Pretul include garantie, factura si schimbarea se face sambata, deci pot sta langa masina. Nu accepta sa vin eu cu piesele.
                          Cum sa nu accepte? Vorbesti probabil de service-ul de la baza podului ACB, ca la Valea Lupului nu cred ca te accepta cu Loganul, acolo primesc doar Renault-urile. Tot ce am schimbat acolo, am facut-o cu piesele mele, mai putin distributia, schimbata la Caremil (cu piesele mele si doar pentru ca am vrt eu sa fac schimbul in reprezentanta).

                          Parerea mea: daca vrei sa mergi cu piesele tale, suna la Caremil pentru distributie, ca tot atat e manopera.
                          Last edited by mr.K; 22 February 2014, 19:22.

                          Comment


                          • Multumesc de pareri!

                            Am sa raspund in ordine:

                            - masina are 5 ani si 80k km.

                            - schimb si pompa de apa pentru ca am pierderi de antigel. Pierd cam "un borcan" pe luna. Nu se vede nici o scurgere, astfel ca presupun ca este pompa de apa, ce pierde cate putin si se vaporizeaza. Chiar si daca nu e pompa stricata, 5 ani nu vreau sa mai aud de ea, astfel ca o schimb.

                            - desi unii poate or sa imi sara in cap, daca nu aveam problema cu antigelul, nu schimbam distributia pana la 90-100k.

                            - imi este incomod rau de tot sa ajung la Valea Lupului cu masina (Caremil). Ma mai costa 50 Ron taxi plus timpul. Plus ca nu se compara cum este tratat clientul fata de Bras, sau cel putin asta este parerea mea, din experienta.

                            - unii au spus ca e scump. Asta e clar! Intrebarea este daca se poate mult mai ieftin. Pe un site arhicunoscut de piese Logan, piesele ce le schimb eu costa 855Ron (originale de uzina...sa speram). Fara antigel, fara capace distributie. Si fara garantie montaj. Daca le iau de acolo, mare afacere nu fac. Mai adaug manopera si poate ies cu 100 Ron mai ieftin....

                            - am sa stau langa masina cand schimba. Am sa fac poze si o sa le postez. Sunt curios cum arata cureaua la 80k. Cea de accesorii, care este vizibila, are microfisuri pe suprafata si a inceput sa "guite" la rece.

                            O seara frumoasa tuturor!

                            -

                            Am omis cateva detalii:

                            - Da, Bras de la baza podului ACB.

                            - Nu m-a refuzat clar daca vin cu piesele mele, dar a spus ca nu ofera garantie sub nici o forma. Daca se rupe cureaua e din vina montajului sau a curelei?

                            - Loganul e un 16v, deci orice comparatie cu 1.6 sau 1.4 nu are sens la pretul kitului.
                            Last edited by teodormircea; 22 February 2014, 20:39. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Daca te prezinti cu piesele tale, Bras e obligat sa iti ofere garantie 3 luni pentru manopera. Atat.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Daca te prezinti cu piesele tale, Bras e obligat sa iti ofere garantie 3 luni pentru manopera. Atat.
                                3 luni mai tine si ce am acum ) Multumesc totusi de info!

                                Nu mai da QUOTE la ultimul post.
                                Last edited by IancuMIC; 22 February 2014, 22:12.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google