distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ???????
    neai bagat in ceata
    arata manualu unde scrie asa ceva
    <conteaza foarte mult cum se pozitioneaza cureaua in raport cu primul si ultimul dinte de pe fuliile de angrenare. Pentru cele cu AC se lasa dintele interior liber iar la masinile fara AC se lasa dintele exterior liber - atentie!!!- trebuie urmarit ca toate fuliile sa respecte "dintele liber".>

    Comment


    • eu stiu ca difera lungimea curelei de accesorii. sau oricum, difera ceva la cea pt ac de cealalta.

      Comment


      • Originally posted by nikuniku View Post
        ???????
        arata manualu unde scrie asa ceva
        "Am inteles, SA TRAITI"

        In manual este precizat la pag. 11A7 cu AC si 11A9 fara AC (te rog eu sa ma scuzi ca n-am mai avut chef sa desfac pdf-ul si sa fac 2 jpeg! asta ca sa nu te mai deranjezi tu sa cauti).

        Explicatii complete dau si italienii de la DAYCO.
        Attached Files
        Last edited by Cromatic; 13 March 2014, 16:03.

        Comment


        • asa e cromatic ~! bine punctat.

          ps: ndl-ule ai ramas in urma ~! :P nu te mai baga ca-ti prinzi urechile in curea.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • Originally posted by Cromatic View Post
            Uite ce pune "Norauto" - Powerpack (219 lei - kit distributie + pompa de apa!!!).
            Am trecut azi pe la baietii astia si mi-am aruncat un ochi pe piesele din oferta asta a lor.
            Cureaua e Contitech, scrie made in Germany si arata destul de ok.

            Poma de apa arata JALNIC, ingrozitor de prost finisata, cred ca e ultima chinezarie...doar pe cutie scria SCT, pe ea, nimic, doar o serie.

            Rola intinzatoare, la fel, no name, n-am gasit nimic nicaieri in afara de o serie scrisa pe ea.

            Dintre toate, doar cureaua e cat de cat ok...restu' sunt niste mizerii.
            Last edited by Kojak; 13 March 2014, 22:50.

            Comment


            • http://www.dacia.ro/servicii-post-va...trio/promotii/ Ciudat ca e cu 10 lei mai eftina decat cu piese de origine s in acelasi timp. Nu stiu ce s-au gandit de le-au facut asa. Si astea sunt SKF la origine.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • la 1.216v in kiturile de origine din reprezentanta, toate rolele(distributie si acesorii)sunt ina(inscriptionate renault ,parca made in germany),cureaua de distributie este dayco(made in italy,inscriptionata renault),cureaua de accesorii si alternator sunt hutchinson(inscriptionate renault).
                le-am montat zilele trecute.
                cele din prima echipare erau la fel,si inca bune,masina la 29000km, fabricata in oct 2009.

                Comment


                • Originally posted by stolniceanulucian View Post
                  Am schimbat si eu distributia la Loganul 1.4 mpi fara AC, dar cu servo, din dotare, acum la 94 000 de kilometri:

                  Preturile sunt urmatoarele:

                  (Curea Distributie + rola Dacia
                  Curea accesorii + rola Dacia
                  Pompa de apa Dacia) = 530 RON de pe w w w . p i e s e n e t . r o

                  Manopera schimbat distributie, accesorii si pompa de apa = 273 RON

                  Antigel schimbat = 100 RON

                  -------------------------------------

                  Total = 903 RON

                  Alte detalii:

                  am tinut rolele originale ale masinii pana la acest kilometraj (94 000 km). Dupa demontare nu prezentau nici un joc si aveau lubrifiant suficient.

                  pompa de apa veche nu prezenta nici un fel de scurgeri, mecanicul spunand ca nu ar fi trebuit schimbata. Eu am preferat sa o schimb preventiv.

                  Daca doreste cineva vechea pompa care nu are nici un fel de scurgeri, i-o vand cu 50 de RON.

                  Parerea mea este ca rola de distributie originala si rola intinzatoare originala de la cureaua de accesorii rezista cu brio cel putin 90 000 de km in conditii de mers normal.

                  Multumesc colegilor care m-au indrumat sa cumpar piesele de pe site ul mai sus mentionat.
                  Salut,

                  Observ ca ai motorul si pe GPL, exista vreo diferenta la distributie? Mai stii cumva codul pe pompa de apa. Am cumparat si eu distributia(kit complet) tot de pe site-ul mentionat de tine,iar seria de la pompa de apa incepe cu 7701, cel de la reprezentanta Automarcus imi zice ca nu este buna si ca ar trebui sa am ceva cu 130C.
                  Am sunat la magazinul mai sus mentionat si am verificat din nou cu baiatul de acolo piesele dupa seria masinii.
                  Tin sa precizez ca masina e 1.6MPI+GPL fabrica Landi renzo fabricata in 2008, cel de la Automarcus nu a verificat dupa seria masinii.

                  Comment


                  • Originally posted by COS.T View Post
                    la 1.216v in kiturile de origine din reprezentanta, toate rolele(distributie si acesorii)sunt ina(inscriptionate renault ,parca made in germany),cureaua de distributie este dayco(made in italy,inscriptionata renault),cureaua de accesorii si alternator sunt hutchinson(inscriptionate renault).
                    le-am montat zilele trecute.
                    cele din prima echipare erau la fel,si inca bune,masina la 29000km, fabricata in oct 2009.
                    La km astia mai mergeau inca atat...
                    Daca este cu putinta posteaza si un deviz al lucrarii, ce s-a schimbat si cat a costat.

                    Comment


                    • Originally posted by crull View Post
                      Acel fecvmetru din reprezentante are destula toleranta, nu e mama omida pe pamant. La 5 masuratori consecutive au iesit 5 valori diverite ale frecventei cuprinse intre 145 Hz -190 Hz. De aia exista curele tensionate in reprezentante care au distrus pompa de apa prematur.

                      Pe un forum strain se folosea o alta metoda pentru tensionare: se apasa cu o forta de 30N (3Kgf) pe curea intre pinionul axei cu came si pompa de apa , iar deflexia curelei trebuie sa fie de 6 mm.
                      Nu din cauza aparatului de masura mai tensioneaza astia aiurea cureaua, ci din cauza lipsei de profesionalism, mai sunt reprezentante unde au aparatu doar de forma, adica nu-l folosesc...a fost caz in reprezentanta ca nu l-au folosit pt ca nu avea baterii...

                      PS: La cureaua de alternator spre exemplu daca n-o tensioneaza suficient scartaie dupa un timp, daca o tensioneaza prea tare iti buleste rulmentu de la alternator.

                      Eu ma aflu in cazul doi...

                      Comment


                      • Mecanicul meu are scula asta si o foloseste de fiecare data. Altfel, mi-ar fi crapat alternatorul in 200.000 km, fara dubii !
                        sigpic

                        Comment


                        • M-am interesat si eu pentru schimbul de distributie la 1.6 16v la reprezentanta. Cineva de acolo mi-a spus ca e posibil ca si FULIA ARBORE COTIT sa aiba joc si sa fie inlocuita, iar pretul este de 700 lei. Am masina de 6 ani si 48000 km. Inrebarea este : cat de usor se duce fulia asta?
                          Ceea ce n-a avut loc niciodată, poate avea loc mâine.
                          sigpic

                          Comment


                          • A spus asta fara sa vada masina?Mergi in alta parte.Totul este posibil!
                            Last edited by IancuMIC; 15 March 2014, 13:15.

                            Comment


                            • Cum se tensioneaza cureaua de accesorii la cele cu AC ?

                              Fulia de accesorii se poate inlocui cu una de diesel (100 lei) care este mult mai solida.
                              Daca se face asta...neaparat trebuie inlocuita si fulia alternatorului cu una de tip frei/clicket/unisens (200-250 lei).

                              Valabil doar pentru 1.6 16v.

                              Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

                              Comment


                              • Eu am sunat sa ma interesez de preturi, eventual daca au oferte.
                                Le-am dat seria VIN si pe baza asta mi-au comunicat preturile pentru kit distributie, kit accesorii. Pe langa asta mi s-a spus ca este posibil (in sensul ca au mai avut ei cazuri), sa fie necesar si inlocuirea fuliei de la arborele cotit, adica sa fiu pregatit.
                                La pompa de apa mi s-a spus ca nu trebuie inlocuita decat daca are pierderi.
                                Ceea ce n-a avut loc niciodată, poate avea loc mâine.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google