distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut!
    Azi am schimbat distributia la loganul meu(2005-38600km).La prima vedere,mecanicul a presupus ca a mai fost schimbata, dar analizand cureaua mai atent a vazut ca scrie pe ea 'made in france' ceea ce l-a facut sa afirme ca e distributia de fabrica(cica curele gates made in france au fost fabricate doar pana in 2010).Cureaua veche se prezenta intr-o stare f buna, chiar imi pare rau ca am umblat la ea!Pompa de apa prezenta scurgeri, asa ca am schimbat-o si pe ea.
    Tensionarea curelei s-a facut cu diapazul la valoarea finala de 153, fara a invarti macar o tura motorul(pur si simplu a pretensionat-o la 157, a slabit-o la 153,pus totul la loc si cheie!).Cica valoarea data de fabrica este cuprinsa intre 145 si 180.
    Schimbul de antigel s-a facut in dorul lelii- s-a schimbat doar ce a curs din motor pe la pompa de apa,nevrand sa scoata furtunul de jos din radiator,specificand ca antigelul are 9 ani si vreau sa il inlocuiesc!Verdele cu rozul a iesit o borala in vasul de expansiune!Surubul pt fulia de accesorii nu am vazut sa fie in kit,asa ca s-a montat cel vechi.
    kit origine+pompa origine+antigel+mana lucru=777ron( oferta cu 25% reducere) si un an garantie
    Primele poze sunt cu cureaua cea noua.Sper ca macar piesele sa fie originale si sa nu am probleme mai tarziu.
    Lucrarea s-a facut la serviceul dacia!Baietii sunt ok,glumeti,iti explica daca intrebi, dar treaba cu antigelul si cu tensionarea curelei mi-a cam lasat un gust amar!
    Nu am mai calcat prin service din 2001 si nici nu cred ca voi mai calca prea curand!
    Attached Files

    Comment


    • Si kitu' de accesorii, cui il lasi?

      Deci ti-au luat 40lei pe manopera de inlocuire lichid de racire si au dat-o de gard...putori ordinare.
      Din aia 3L de antigel si 1L de apa, cat a intrat in instalatie?

      Comment


      • pai, cum 3 l antigel si 1 de apa ?! cu ce se face racirea ?!

        Comment


        • Kitul de accesorii il mai las deoarece cureaua a fost schimbata acum 2 ani si se prezinta bine(e o dayco), iar rolele nu prezinta uzura mare.Sfatul mecanicului a fost sa o mai las ca e ok!
          Din lichidul de racire mi-a mai dat un bidon de un litru si vreo 150ml in alt bidon.Apa distilata nu am fost atent daca a pus-o toata, ca eram prea nervos sa mai vad si detaliile astea!Oricum antigelul il voi schimba din nou pt ca nu imi place sa vad borala in borcan;nici la vechea dacie nu aveam inspe mii de culori in borcan!Poate sunt eu mai mofturos,dar asta e-functia de racire stiu ca si-o face,dar piticul de pe creier tropaie in continuare!

          Comment


          • adica ai avut 1 litru de apa si nu esti sigur daca l-a pus pe tot ?!

            Comment


            • Nu am spus 1l de apa.Un bidon apa de 3l.Scuze daca am creat confuzie.

              Comment


              • ma miram ca ar pune un mecanic asa ceva, mai ales vara.

                Comment


                • Originally posted by gorica1979 View Post
                  Salut!
                  Azi am schimbat distributia la loganul meu(2005-38600km).La prima vedere,mecanicul a presupus ca a mai fost schimbata, dar analizand cureaua mai atent a vazut ca scrie pe ea 'made in france' ceea ce l-a facut sa afirme ca e distributia de fabrica(cica curele gates made in france au fost fabricate doar pana in 2010).Cureaua veche se prezenta intr-o stare f buna, chiar imi pare rau ca am umblat la ea!Pompa de apa prezenta scurgeri, asa ca am schimbat-o si pe ea.
                  Tensionarea curelei s-a facut cu diapazul la valoarea finala de 153, fara a invarti macar o tura motorul(pur si simplu a pretensionat-o la 157, a slabit-o la 153,pus totul la loc si cheie!).Cica valoarea data de fabrica este cuprinsa intre 145 si 180.
                  Schimbul de antigel s-a facut in dorul lelii- s-a schimbat doar ce a curs din motor pe la pompa de apa,nevrand sa scoata furtunul de jos din radiator,specificand ca antigelul are 9 ani si vreau sa il inlocuiesc!Verdele cu rozul a iesit o borala in vasul de expansiune!Surubul pt fulia de accesorii nu am vazut sa fie in kit,asa ca s-a montat cel vechi.
                  kit origine+pompa origine+antigel+mana lucru=777ron( oferta cu 25% reducere) si un an garantie
                  Primele poze sunt cu cureaua cea noua.Sper ca macar piesele sa fie originale si sa nu am probleme mai tarziu.
                  Lucrarea s-a facut la serviceul dacia!Baietii sunt ok,glumeti,iti explica daca intrebi, dar treaba cu antigelul si cu tensionarea curelei mi-a cam lasat un gust amar!
                  Nu am mai calcat prin service din 2001 si nici nu cred ca voi mai calca prea curand!
                  Da ai stat cu distributia si atigelu. Totusi 9 ani mi se pare cam mult.

                  Comment


                  • de ce ? la km aia ??? distributia clar ca era buna si mai ducea.
                    daca nu s-a blocat termostatul nici antigelul nu avea nimic , desi trebuia schimbat. e mai mult un schimb preventiv.
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • Distributia ma tinea sigur pana la 60000km.Dar asta e,nu am vrut sa risc sa raman cu masina in drum.Cu antigelul a fost delasare, motivat si de faptul ca era curat si avea si concentratia buna!Dupa patania cu poma de frana, in care garniturile s-au dizolvat pur si simplu, am hotarat sa schimb tot ce inseamna consumabil.Problema cea mai mare e ca au gasit joc in caseta de directie(cica asa au toate) si rugina care a inceput sa iasa pe la capota spate, aripi,usi( nu e multa,dar e un inceput de sfarsit) cu toate ca in ultimul an a stat curata in garaj!

                      Comment


                      • Pompa de apa ai schimbat-o degeaba.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Pompa prezenta saruri si era si umed in zona aia.Nu cred ca mai tinea 60k de acum incolo,iar ca sa umblu peste un an sau doi nu cred ca merita!Am stat langa mecanic si am vazut asta inaite sa demonteze pompa.Ii ajunge 9 ani cu toate ca are doar 38k!Posibil sa fi fost si din cauza antigelului,care nu a fost schimbat niciodata.Oricum, cred ca am iesit destul de bine la 777ron, in service-ul iatsa, piese de origine si garantie 1 an.

                          Comment


                          • Daca in primii 9 ani ai facut 38 000 Km, moment in care ai inlocuit distributia, este foarte putin probil ca o sa schimbi din nou distributie dupa 60 000 Km. Fie o sa vinzi masina pana sa apuci sa faci cei 60 000 Km, fie o sa inlocuiesti distributia deoarece o sa depasesti cu mult intervalul de 4 ani.

                            P.S. Valabil doar daca ai luat masina de noua.
                            Last edited by abc; 27 June 2014, 13:39.

                            Comment


                            • Originally posted by gorica1979 View Post
                              Pompa prezenta saruri si era si umed in zona aia.Nu cred ca mai tinea 60k de acum incolo,iar ca sa umblu peste un an sau doi nu cred ca merita!Am stat langa mecanic si am vazut asta inaite sa demonteze pompa.Ii ajunge 9 ani cu toate ca are doar 38k!Posibil sa fi fost si din cauza antigelului,care nu a fost schimbat niciodata.Oricum, cred ca am iesit destul de bine la 777ron, in service-ul iatsa, piese de origine si garantie 1 an.
                              Scurgerea de la pompa este sigur de la antigelul vechi.Sigur ar mai fi mers 60 000.Eu cred ca trebuia sa schimbi doar cureaua,ca avea aproape 10 ani.Gaura din buget este destul de serioasa avand in vedere ca masina se foloseste f putin.Darai 1 bucata an garantie,si aproximativ 5000 km.

                              Comment


                              • Masina e luata acum 2 ani cu 24k.In perioada asta am facut 14k (in ultimul an a stat degeaba in garaj ca nu a avut cine sa o conduca).Daca mai scumpesc astia mult benzina, e posibil sa ai dreptate, sa nu mai ajung cu ea la 100k sau 4 ani!Si cred ca e valabil pt multi treaba asta!
                                Scuze de offtopic!
                                Last edited by gorica1979; 27 June 2014, 14:18.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google