distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am inteles mr.K
    Multumesc pentru raspunsuri.

    Inca ceva, e diferenta mare intre cureaua de accesorii 6pk1822 si un 6pk1820?
    Last edited by CataLiNNN; 21 June 2014, 15:05.

    Comment


    • Diferenta e de 2 mm in lungime.

      Comment


      • Pompa de apa difera si ea banuiesc, nu?

        Comment


        • Difera da.
          Din cate am inteles este ca cea folosita la 1.6 16v.

          Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

          Comment


          • E pacat sa schimbi distributia aia , dar ma rog ... pentru confortul tau psihic...
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Si eu sunt de aceiasi parere. Arata ca noua. Mai multe probleme pot aparea dupa ce se schimba.

              Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                Daca nu sunt semne de curgere, sa nu te gandesti sa schimbi pompa, indiferent ce-ti vor spune mecanicii sa te sperie, legat de o interventie ulterioara.
                Observ ca avem masini cu aceiasi data de fabricatie; cand am inlocuit distributia aveam 54.000; acum am peste 78.000 si nu sunt semne ca pompa ca ceda.
                Eu am 283.000 km si inca nu am schimbat pompa.cand o sa vad ca imi scade nivelul sau va da semne ca huruie pompa sau are scapari de lichid,atunci voi schimba pompa de apa.

                Comment


                • Salut
                  Am desfacut capacul de plastic de la distributie si am gasit urmatoarele coduri:7700273611 7700273850 power grip 105NV. Pe baza codurilor se poate afla cand a fost fabricata cureaua de distributie?Fostul proprietar m-a asigurat ca a fost schimbata acum doi ani, dar ma tem ca nu e chiar asa.Bineinteles pompa de apa prezinta saruri pe ea.
                  Loganul este din 2005,versiunea ambition motor 1.6,38000km.Am suspiciunea ca distributia este originala.
                  Poate cineva sa ma lumineze?
                  Va multumesc!
                  Scuzati calitatea pozelor,dar au fost facute la pozitie cu telefonul si lanterna!
                  Attached Files

                  Comment


                  • Originally posted by Costi-bc View Post
                    E pacat sa schimbi distributia aia , dar ma rog ... pentru confortul tau psihic...
                    Mai poate sta 1 an de zile lejer.

                    Comment


                    • Originally posted by Cipcyp Boss View Post
                      Eu am 283.000 km si inca nu am schimbat pompa.cand o sa vad ca imi scade nivelul sau va da semne ca huruie pompa sau are scapari de lichid,atunci voi schimba pompa de apa.
                      In schimb tu te risti prea mult. De cedat tot va ceda si atunci te va costa o distributie noua + manopera in cazul fericit in care esti in localitate. Dar daca se gripeaza ce faci? O dai la remat pentru o pompa de apa?
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Originally posted by gorica1979 View Post
                        ................
                        Loganul este din 2005,versiunea ambition motor 1.6,38000km.Am suspiciunea ca distributia este originala.
                        Poate cineva sa ma lumineze?
                        Va multumesc!
                        Scuzati calitatea pozelor,dar au fost facute la pozitie cu telefonul si lanterna!
                        Curelele de la distributia mea originala (2005) nu aveau rombul Renault pe ele, acum ce sa zic, la tine o fi alt lot.
                        Fostul proprietar m-a asigurat ca a fost schimbata acum doi ani, dar ma tem ca nu e chiar asa.
                        Are si vreo hartie in sensul asta? Daca nu a facut lucrarea in spatele blocului.
                        Pompa aia mai merge, daca nu iti scade nivelul de antigel.
                        Daca o sa schimbi pompa, oricum iti va trebui minim alta curea de distributie, oricum nu se merita platesti manopera fara sa schimbi si rola.

                        Comment


                        • Salut
                          Nu are nici o hartie in sensul asta, nici macar cureaua veche.Lucrarea, din spusele lui, s-a facut in servisul unde lucra el.Masina a fost a unei colege de servici cu nevasta-mea, iar de intretinere s-a ocupat prietenul ei.Ceea ce mi-a atras atentia sunt suruburile tamponului de la motor: sigiliile(urmele de vopsea) sunt aliniate de parca nu ar fi fost desfacute niciodata.Lichid de racire a pierdut cam 200g in 2 ani( era pe maxim acum 2 ani cand am luat-o; ieri cand am completat era pe minim).
                          Attached Files

                          Comment


                          • Eu sunt curios ce curele au masinile Peogeot, de se recomanda inlocuirea la 150.000 km sau 10 ani, sau max. 120.000 km daca sunt conditii SEVERE de exploatare la motorizarile mici 1,1 l - 1,4 l - 1,6 l - 1,8 l - 2,2 l benzinare, sau 240.000 km/10 ani !!!!! la HDI 1,4 l - 1,6 l - 2,0 l - 2,2 l - 2,7 l.
                            Pagina 19.


                            Chiar ca te gandesti ca Renault ne trage teapa.
                            Last edited by mr.K; 24 June 2014, 11:06.

                            Comment


                            • Hutchinson si Gates, la fel ca ale renaultului. Doar ca alea de la peugeot sunt mai scumpe.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • La un asemenea interval de schimb merită să fie mai scumpe.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google