distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masina este varianta laureat, deci cu servo si AC.

    Comment


    • Ce ti-am dat eu, e pentru servo+ac, kit distributie, pompa apa si kit accesorii, pe original.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • La banii astia am gasit cu montaj inclus.

        Comment


        • Azi a picat ziua când am hotărât schimbarea kitului de distribuție la > 6 ani și ceva mai puțin de 60.000 km. Am mers pe varianta kitului de origine Renault, cu Gates și Koyo. Cureaua veche arăta, ochiometric, încă, omenește.
          Am mai schimbat o sondă de la servodirecție că împroșca ulei, manoperă schimb filtru și ulei. Kit distribuție, sondă, niște coliere plastic, apă distilată + manoperă 535 lei. Mult, puțin, asta e.

          PS: cureaua de accesorii cu rolele aferente au fost schimbate acum vreo 2 luni. Pompa de apă n-a necesitat înlocuire.
          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

          Comment


          • Adica intai schimbi cureaua de accesorii, si dupa aia o dai jos si faci distributia? Intretinere ca la carte...
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Originally posted by ursamajor View Post
              ... 535 lei. Mult, puțin, asta e.
              .
              Cu 545 lei, inclusiv manopera, am gasit eu de schimbat kit distributie + pompa + curea accesorii.

              Comment


              • Da, ti le schimba cu unele de pe alta masina...
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Originally posted by einstein1984 View Post
                  Adica intai schimbi cureaua de accesorii, si dupa aia o dai jos si faci distributia? Intretinere ca la carte...
                  No, nu toți îs dăștepți ca tine. Mai ales dacă au avarie și li se rupe cureaua de accesorii înainte de schimbarea planificată la distribuție.

                  Fanez, păi, numai kit + pompă + accesorii + antigel și apă ar ajunge la fo 5 bețe. Manopera?
                  Last edited by ursamajor; 30 May 2016, 15:52.
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • Am zis:
                    Originally posted by Fanez View Post
                    Cu 545 lei, inclusiv manopera, am gasit eu de schimbat kit distributie + pompa + curea accesorii.
                    Originally posted by einstein1984 View Post
                    Da, ti le schimba cu unele de pe alta masina...
                    Normal, doar nu vrei sa te duci cu coroapca si sa pleci cu masina ca noua...
                    L.E. De pe alta masina la fel de veche, ca sa ne intelegem...

                    Comment


                    • Originally posted by ursamajor View Post
                      No, nu toți îs dăștepți ca tine. Mai ales dacă au avarie și li se rupe cureaua de accesorii înainte de schimbarea planificată la distribuție.
                      S-a rupt cu 2 luni inainte, nu cu 3 ani... Cati km avea cureaua de s-a rupt?
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Are vreo importanță km?

                        Nu înțeleg unde bați? Cureaua accesorii s-a rupt într-o deplasare lungă prin țară (de-aia i-am zis avarie). Trebuia să fac și distribuția atunci, nu? N-ar fi bine să gândești "profund" pentru tine, nu pentru alții, ce zici?
                        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                        Comment


                        • E soare, frumos; vine vara.
                          E pacat sa va stricati ziua.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Salutare, un sfat va rog....

                            Sandero 1.4 MPI cu AC (Laureate), an fabricatie iunie 2009

                            Km actuali (dupa 7 ani) : ~34800 (nu, nu am dat kilometrajul inapoi)

                            De cand am cumparat masina si pana in prezent am facut doar reviziile la 1 an

                            Acum, la 7 ani cred ca a venit timpul (stiu ca la 4 ani zice in manual) sa schimb distributia.

                            Am fost pana in prezent la 2 ateliere:

                            primul spune asa: curea Contitech + rola Ina + pompa apa = 350 lei (+manopera 150 lei)
                            al doilea (adica dacia service din Zalau): curea Gates + rola Ina sau Koyo + curea accesorii = 310 lei (+ manopera 190 lei)

                            Acuma intrebari:
                            1. cureaua de accesorii trebuie neaparat sa o schimb chiar daca nu prezinta nici un semn de imbatranire ?
                            2. la cei 35K km dupa ce se da jos capacul distributiei, si pompa de apa nu prezinta acei pori de scurgere si axul nu are joc, oare nu ar mai merge inca vreo 35K Km ? adica riscul de a nu o schimba e foarte mare, sau doar unul redus ?

                            Mersi anticipat !
                            Last edited by bunicuta; 1 June 2016, 15:15.

                            Comment


                            • Cureaua de accesorii e bine sa fie schimbata pentru e imbatranita, costa destul de putin. Daca rulajul era mai mare, se schimbau si rolele de la accesorii. Asta, la urmatoarea distributie, peste inca 7 ani si 35k.

                              Daca pompa nu prezinta scurgeri, nu se schimba.
                              Last edited by mr.K; 1 June 2016, 15:29.

                              Comment


                              • Schimbat distributia la 60k km fara pompa. La 98k km pompa a inceput sa piarda lichid (vizibil greu) apoi a cedat rupand cureaua cu toate consecintele. Mai bine schimb si pompa, sa stau fara stres inca 60k sau 4-5 ani.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google