distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cât te-a costat pompa de origine?

    Comment


    • nu are nicio importanta pretul, atata timp cat a fost, citez din clasici cocalari in viata, o "combinatie"...

      Comment


      • Logan 1,4 2006, 118k, vreau sa schimb distributia + pompa de apa. Ce recomandari imi dati? Trebuie sa schimb si tot kit-ul de accesorii sau numai cureaua?
        Multumesc anticipat celor care imi raspund!!!

        Comment


        • Pentru a primi raspunsurile asteptate, trebuie sa dai mai multe detalii. Cand ai mai schimbat si ce ? Desigur, ma refer la distributie, nu cred ca din 2006 ai facut 120.000 km fara sa mai fi schimbat cel putin cureaua de distributie si rola intinzatoare. Daca nu ai schimbat nimic, da lumanari la biserica ca nu s-a rupt nimic pana acum si schimba tot. Daca nu curge pompa de apa, mai poti trage de ea pana la 180.000 km, dar daca pica de exemplu la 140.000 km, va trebui sa schimbi si curea distributie+rola inainte de termen, deci cheltuiala in plus.

          Comment


          • De la un mecanic Dacia/Renault citire: Cureaua de distributie nu se schimba decat impreuna cu intinzatorul aferent. La accesorii mai merg si separate, dar la distributie nu.

            Nemtii (opel,vw) recomanda ca la fiecare schimb de distributie, sa pui si alta pompa. Frantujii spun sa nu schimbi pana nu capata joc.
            Probabil ca adevarul e undeva la mijloc. Nemtii schimba tot sistemul, pe motiv ca nu e ok sa pui o curea noua pe un ansamblu cu ceva uzura.

            Comment


            • normal se schimba totul, mai ales la benzinare. la diesel merge schimbata pompa de apa la 120 de mii km, dar atat...

              Comment


              • Dieselul are o pompa de apa constructie speciala, sau de ce tine mai mult ca aia de la benzinare?
                Renault normal ca recomanda schimbul pompei de apa cand incepe sa curga, ca doar nu platesc ei o noua curea + manopera aferenta.

                Comment


                • pentru ca dieselul merge la mult mai putine rotatii. si motorul tine mai mult, in afara de injectie, care se poate schimba.
                  la dacoserv mi-au spus ca media de schimbare a pompei de apa e de 120 de mii, pe acest considerent.

                  Comment


                  • Asta e teorie mioritico-stintifico-fantastica. Dieselul suporta sarcini mai mari, mai ales din punct de vedere al principiului compresiei.
                    Motoarele alea mari care au 4 rotatii pe minut (daca tot discutam de rotatii) sunt pe vapoare.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • nu cred ca are compresia mare influenta asupra segmentilor si a uzurii pistoanelor.
                      una e sa mergi cu 2000-2500 de ture, si alta e cu 4000-4500...
                      Last edited by B997NDL; 7 July 2014, 01:45.

                      Comment


                      • Iti dai seama ca asta e de perle
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • "In linii mari, avantajele diesel ar fi urmatoarele: consum redus de combustibil, cuplu mai mare, durata de viata mai mare a motorului. Ca dezavantaje pot fi enumerate: pretul de achizitie al masinii mai ridicat, revizii mai scumpe."

                          Alegerea unei masini cu motor diesel sau pe benzina continua sa fie o problema pentru multi cumparatori. Fiecare dintre cele doua variante de motorizare are avantaje si dezavantaje, iar decizia de cumparare trebuie sa tina cont de multe calcule.

                          Comment


                          • Si cine sunt "incont" astia? Vreo publicatie recunoscuta in materie de mecanica auto? Alt jurnalist care scrie articolul, pe smartphone, intre doua statii de metrou si altii care pun botul la prostiile alea.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Mda, dupa 6 ani si 33k km parcursi, nici urma de uzura la pompa aia de apa "de origine" (aia de varsta masinii). Nici urma de scurgeri, inflorituri, etc, curata-curata. Chiar se vedea prin canalele respective (doua la numar), rulmentul sau ce trece prin axul din capat. Inclin sa cred ca loganul ala de 9 ani n-a fost miscat cu lunile sau chiar cu anii. Altfel, pompa ar fi mers mult si bine ...

                              Comment


                              • Va rog frumos vreau si eu un sfat pt un schim de distributie ca nu am rabdare sa citesc 249 de pagini,1,4 Mpi E 4.
                                Am tot cautat pe net piese dar am gasit diverse kit-uri de origine Dacia-Renault.
                                Masina are 6 ani si doar 52.000 km,da stiu ca trebuia scimbata distributia la 4 ani dar nu am avut banii necesari.
                                Am gasit kit-uri complete cu role+pompa apa+curea distributie+kit accesorii la 580 lei.
                                kit distributie+pompa apa.
                                Va rog un sfat nu ma pricep la piese,este nevoie sa schimb si kit-ul de accesorii pt Ac si servo asau doar cureaua+pompa+rola?
                                va multumesc si astept sfaturii de la voi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google