distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cand este spre sfarsitul vietii, o sa vezi pe marginea lui niste mici bucatele de cauciuc, semn ca partea de sue freaca pe cea de jos...
    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

    Comment


    • degeaba desfaci capacul superior, cureaua se verifica din interior daca are fisuri, deci nu prea ai cum sa o verifici asa sumar...
      Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)

      Renault Megane 2.2 03/2008 break 1.5dci 76kW FAP business

      Comment


      • Azi am intrebat la magazinul de la o reprez Dacia din Ar, sa imi dea un pret pt kit de distrubutie pt 1.2 16v... M-a lovit cu fantasticul pret de 555 de ron ATENTIE, doar pt CUREA+ROLA.... Mi se pare enorm avand in vedere ca poate mai trebuie si pompa si sa nu mai zic de accesorii...
        Daca a comandat cineva kit distributie de pe piesenet sau daciashop, si l-a si montat il rog sa imi dea detalii daca este multumit, si daca a primit garantie si are incredere ca piesele primite sunt de origine. Am nevoie de un feedback de la cei care au cumparat de aici, pt ca sub nicio forma nu le dau atatie bani la japitele astea.
        Multumesc!

        Comment


        • tot la reprezentanta acum este 540 lei pt. 1.216v ,manopera plus piesele,la oferta(pana pe 30 sept).
          intra pe dacia.ro.
          la tine in arad participa si verbita la promotie.
          eu tot la oferta am schimbat distributia si accesoriile in reprezentanta,am 2000km si merge la fel ca inainte.
          intradevar la liber pt. piese mi-au cerut atunci 575 lei.

          Comment


          • Salutare . Detin un Logan 1.5 DCI kiss FM si zilele astea am de gand sa.i schimb distributia . Am gasit un kit de distributie la 310 lei :

            www.bonmarc.ro/faruri-lampi/distributie/kit-distributie-pompa-apa-dacia-logan-1-5-dci

            Pachet promotie kit distributie + pompa apa pentru Dacia Logan 1.5 dci !
            Kitul este flenor germania si contine curea + rola iar pompa apa este ggt-dolz spania.

            Ce ziceti de kit ? A folosit careva kitul asta ?

            Masina are 107.700 Km , am luat-o la 95.000km si acum as vrea sa schimb distributia pentru siguranta mea . Astept pareri , dar de la persoane competente care au habar ...nu de la pustani de 19 ani , nu vreau sa jignesc pe nimeni , dar la sfaturi si pareri suntem buni toti ) ms

            Comment


            • Orice pustan de 19 ani ti-ar spune ca la 107km distributia o schimbi pentru ca trebuia demult schimbata.
              Flenor? Dolz? N-as pune asa ceva pe masina mea.
              Cu 529 lei ai kit+manopera pe original in reprezentanta. Mai iei o pompa de apa si iesi mai bine zic eu.
              Descoperă gama completă Dacia: Spring, Jogger, Sandero Stepway, Logan, Duster, Sandero. Prețuri și caracteristici.



              Data inscrierii: 11-01-2014
              Locatie: Bucuresti
              Motorizare : Diesel
              Posturi: 20
              Membru :

              PS: Cum tu nu iti afisezi varsta pe site, conform regulamentului, abtine-te pe viitor sa faci referire la varsta altora, nefiind in masura sa faci asta.
              Last edited by mr.K; 10 August 2014, 17:53.

              Comment


              • Ai 19 ani ? Nu te simti atacat , de cevaa timp tot citesc pe forum despre una despre alta si multii isi dau cu parerea nefiind in cunostiinta de cauza, doar de dragul conversatiei , si eu vreau sa evit asta .

                Ms de sfat, o s-o schimb la reprezentanta atunci .

                Comment


                • Originally posted by Abija91 View Post
                  Salutare .
                  Masina are 107.700 Km , am luat-o la 95.000km si acum as vrea sa schimb distributia pentru siguranta mea .
                  Eu as face asa.
                  As cumpara cu ~650 lei un pachet complet distributie de origine si m-as duce in reprezentanta, pentru a beneficia de garantia comerciala a produselor, unde as plati ~5 ore de manopera.
                  In felul acesta as evita sa platesc 529 de lei pentru o curea si o rola, pe care le gasesti cu 250 lei; oferta ai e cam piparata.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • http://www.piesenet.ro/Pachet-Distri...&category_id=0

                    De asta ce ziceti ?? 410 lei originale , mai mult tind spre kitul asta .

                    Comment


                    • Aia e.
                      Nu am vrut sa pun link si vad ca te-ai descurcat. Vezi ca ai si pachet complet ce include si accesoriile, de care nu trebuie sa uiti.
                      Recomand site-ul ca pe pe unul serios cu piese de origine, garantie, etc; doar montajul trebuie executat intr-un service Dacia-Renault.
                      Last edited by IancuMIC; 10 August 2014, 18:39.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Stiu ce zici ,dar din cauza baniilor as vrea sa schimb doar distributia ..nu stiu daca fac bine sau nu , dar momentan nu mai am si de kit aceesorii . O chestie , ai idee cam cat ma ajunge manopera cu kitul asta la 410 lei , imi fac vreun discount avand in vedere ca sunt piesele lor de origine ?

                        Comment


                        • Pentru distributie se platesc ~5 ore de manopera; pretul intre 55-70 lei/ ora functie de reprezentanta si NU, nu primesti nici un discount pentru ca folosesti piese de origine.
                          Daca nu dispui de banii necesari poti inlocui doar distributia si pompa, pentru a evita alta viitoare demontare a curelei, in caz de probleme la pompa si cureaua de la accesorii, care oricum de demonteaza si nu cred ca vre-un mecanic cu toti boii acasa se va bucura sa-ti remonteze o curea rulata peste 100k.
                          Daca la demontare rola accesorii huruie sau are joc, atunci nu prea ai de ales; in majoritatea cazurilor, kitul accesorii e mai afectat, fata de distributie.
                          Last edited by IancuMIC; 10 August 2014, 18:56.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Flenor? Dolz? N-as pune asa ceva pe masina mea.
                            1. Am avut curea de distributie flennor care se sprijinea in capacul de plastic (vestitul OTS la dci-uri de 1.5 la care se descentreaza pompa si trimite cureaua in exterior) si am mers cu ea 5 ani. Evident, nu stiu de cand aveam cureaua "plecata" de pe pinioane, dar cureaua era roasa inegal pentru ca freca si in capac, dar si in pinionul de la vilbrochen.

                            2. Am avut curea de accesorii flennor care a rezistat cu brio la mai bine de 60 km de mers cu compresorul AC gripat. La sfarsitul drumului am constatat ca aveam "pilitura" de cauciuc pe tot traseul pe unde putea cureaua sa arunce, insa cureaua era acolo, nu era rupta, si-a facut treaba, desi practic a patinat pe fulia compresorului si putea tare a cauciuc in compartimentul motor.

                            Oricand ai ceva de invatat, nu ?

                            Comment


                            • Originally posted by IancuMIC View Post
                              Pentru distributie se platesc ~5 ore de manopera; pretul intre 55-70 lei/ ora functie de reprezentanta si NU, nu primesti nici un discount pentru ca folosesti piese de origine.
                              Daca nu dispui de banii necesari poti inlocui doar distributia si pompa, pentru a evita alta viitoare demontare a curelei, in caz de probleme la pompa si cureaua de la accesorii, care oricum de demonteaza si nu cred ca vre-un mecanic cu toti boii acasa se va bucura sa-ti remonteze o curea rulata peste 100k.
                              Daca la demontare rola accesorii huruie sau are joc, atunci nu prea ai de ales; in majoritatea cazurilor, kitul accesorii e mai afectat, fata de distributie.
                              Iancu , dar de kitul din prima postare la 310 lei ce spui daca iau kitul ala imi ajung banii si de kit aceesori + manopera , ce zici de acest kit la 310 lei?

                              Evident ca nu as merge 60.000 km cu kitul asta , dar macar 50.000

                              Comment


                              • Abija, in cat timp ai facut aia 107k km ? Pompa de origine rezista foarte bine pana la 250k km, cu conditia ca masina sa mearga totusi (n-o uiti cu lunile prin vreo parcare/garaj) si sa-i shimbi la maxim 4 ani antigelul.

                                Apropo, la antigel te-ai gandit ?
                                Last edited by guido; 10 August 2014, 19:16.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google