distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Abija91 View Post
    Iancu , dar de kitul din prima postare la 310 lei ce spui daca iau kitul ala imi ajung banii si de kit aceesori + manopera , ce zici de acest kit la 310 lei?

    Evident ca nu as merge 60.000 km cu kitul asta , dar macar 50.000
    Eu n-as pune asa ceva; riscul e prea mare, mai ales cand e vorba de distributie; uneori lucrurile ieftine ne costa foarte scump.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Masina o am din decembrie 2013 , la 95.000 acum am 107 .700 , deci am facut cam 8200 km in 8 luni , am luat in calc si antigelul.

      Iancu stiu ce zici , ai dreptate...am sa merg pe original

      Comment


      • IancuMIC tu esti ca in bancul ala cu mecanicu care a murit de tanar si ajuns la poarta raiului i-a fost explicat ca a murit de "batranete" conform orelor facturate nu conform orelor muncite . Scuze! Dar nu m-am putut abtine! E 2 sau 2,3 ore pontata in Dialogys o inlocuire de distributie , cu pompa de apa cu tot si aerisire circuit tot nu sare de 4 ore ....pai la 5 ore depaseste pretul pe manopera pretul pieselor
        Pain brings out the truth in us all...
        ...how much truth can you stand?

        Comment


        • Am schimbat vineri distributia la cealalta masina (1.6 16v)
          Nu a durat mai mult de 2 ore. S a schimbat kit ul pompa si accesoriile.

          Ca fapt divers, dupa 7 ani si 70.000 km toate piesele erau in perfecta stare.

          Sent from my GT-I9105P using Forum Runner
          Attached Files

          Comment


          • In cartea tehnica a masinii respective la cati kilometri scrie ca se inlocuiesc kit-ul de distributie si cel de accesorii, la 60000 km sau 90000 km?

            Comment


            • Pe mine ma intrebi ?

              La 60mii sau 4 ani scrie.

              Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

              Comment


              • Atunci ai facut foarte bine ca ai schimbat distributia.

                Daca intervalul era de 90000 km puteai sa mai astepti, dar nu mai mult de un an. Ar fi fost dublul intervalului recomandat.

                Faptul ca piesele vechi arata ok este o bila alba pentru producatori.

                Comment


                • Originally posted by abc View Post
                  In cartea tehnica a masinii respective la cati kilometri scrie ca se inlocuiesc kit-ul de distributie si cel de accesorii, la 60000 km sau 90000 km?
                  What difference does it make? (cum ar spune francezu') Piesele sunt aceleasi.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Probabil ca ai dreptate.

                    Totusi este posibil ca la intervale mari de timp un producator sa-si imbunatateasca calitatea materialelor.
                    Adica garnitura facuta in anul 2014 de producatorul X pentru piesa Y sa fie mai buna (sau Doamne fereste mai proasta!) decat una facuta in urma cu zece ani.

                    Si din acest motiv garantia unui anume tip de masina poate sa difere functie de anul de fabricatie.
                    Last edited by abc; 11 August 2014, 13:04.

                    Comment


                    • Piesele de 60mii au acelasi cod cu alea de 90mii.

                      Comment


                      • Astazi am fost la service la reprezentanta si am inlocuit distributie si curea de accesorii la 4 ani, 2 luni si 56000 km.
                        Curelele nu prezentau fisuri se mai putea merge. Mecanicul de acolo spune ca totul e dupa noroc, au avut distributii rupte si la 61000 km si pana in 4 ani.
                        Cost total cu piesele lor si manopera + schimbat antigel: 934 ron

                        Comment


                        • 934 lei?! Ai benzinar nu? Eu am dat pt dci 710lei cu tot cu antigel + manopera la service autorizat dacia. Te-au jegmanit
                          My turbo lag, give your MPI, a chance

                          Comment


                          • @scc1911
                            ai schimbat si pompa de apa la 56 de mii km; care a fost motivul?
                            [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                            Comment


                            • Originally posted by andrei_mircea View Post
                              934 lei?! Ai benzinar nu? Eu am dat pt dci 710lei cu tot cu antigel + manopera la service autorizat dacia. Te-au jegmanit
                              unde ai dat tu atat ?! si el a zis de reprezentanta, nu "autorizat", titulatura care o pot adauga ei la deruta. eu am facut distributia la dacoserv, fara schimbat pompa de apa si antigel, dar cu schimbat placute de frana. la tot, manopera si piese s-a aplicat o reducere de 30% (oferta anuala din iunie 16-29), si m-a costat 940 de lei. am fost supermultumit de pret. inseamna ca nu stii care sunt preturile. numai kitul complet e 650 de lei+ 140 lei 4l antigel+ 250-300 lei manopera...

                              Comment


                              • Pompa de apa nu am schimbat, doar antigelul. Kitul de distribuitie la 1.4 fabricat din 2010 difera de cele facute pana in 2010. Nu intra in promotiile lor.
                                Last edited by scc1911; 26 August 2014, 17:43.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google