distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De putine distributii de origine am auzit ca s-au rupt, indiferent de unde au fost cumparate.
    Dar e un lucru bun ca, indiferent de unde cumperi piesele, lucrarea sa fie facuta la un service gen reprezentanta, manopera nu e cu mult mai mare de cat la nea Gica in spatele blocului.

    Comment


    • Originally posted by EUGEN2008 View Post
      esti tu asa sigur ca-s toate originale? Eu am vazut facaturi in cutie de origine la magazin si am vazut si facaturi in cutii de origine pe site-uri online celebre (cea cu online-ul a fost pe seat, nu pe logan) Sti care a fost raspunsul magazinului online? Daca piesa nu e montata in reprezentanta marcii respective, seat in cazul de fata, atunci nu aveti garantie! Adica iti cumperi piese la jumatate de pret sau chiar o treime , dar trebuie sa le montezi la reprezentanta ca sa ai garantie! Adica mai romaneste: ce iei pe mere dai pe pere! sa umblii prin tribunale pentru cateva sute de lei cu o firma ce-si are sediul intr-un beci ascunsa de tot ce inseamna respect si raspundere? Cine vrea liniste , cel putin la distributie, alege un service ca lumea sau chiar o reprezentanta! Ca sti cum e? In caz de ceva probleme magazinul da vina pe service si service-ul da vina pe piesele aduse de tine. Si alergi de la unul la altul si in final platesti din nou lucrarea plus daunele produse!
      Ai vazut ce zice Mr.K,montezi la reprezentanta piesele cumparate ieftin de la magazin ca manopera e tot pe acolo.Daca sunt contrafacute piesele ,reprezentanta va descoperi si le duci inapoi.Dar eu cred ca e poveste atat timp cat magazinul da garantie de conformitate,dar ma rog ,fiecare face cum doreste.Daca te rog sa ne spui si noua cum ai dedus ca piesele nu erau ce se dorea sa fie poate gasim si noi piese cu probleme ca sa nu ne luam tepe.Multumesc anticipat!

      Comment


      • pai vreo 2-3 ani a circulat distributia made in polonia , cutia identica cu diferenta ca scria polonia pe ea in loc de UK sau UE , rola aparent identica cu exceptia muchiei de pe inelul exterior. Cureaua cu semnele albe pe interior date gresit cu cativa dinti , durata de viata - max 40k km , incearca un set de placute "de origine" la sub 100 lei din magazine sa vezi frane ineficiente, incearca un filtru de motorina de origine. Dintr-un magazin din bv 4 distributii diesel cumparate in decurs de 1 luna au cedat toate la 50.000 km , montate in reprezentanta. Iti cam dai seama cand e originala cutia si in special eticheta , una e cand are textura aia ca la hartia de euro si alta e cand e imprimata pe hartie autocolanta obisnuita....faptul ca n-ai patit-o nu insemna ca nu exista....trage un ochi pe site-uri gen alibaba si vezi cat sub 1 dolar e un set de placute de frana de logan, costa mai mult fabricarea cutiei si etichetei...
        Pain brings out the truth in us all...
        ...how much truth can you stand?

        Comment


        • cine dracu isi cumpara piese auto dupa alibaba sau alte de gen, ma refer la romani...

          Comment


          • Aia cu magazine de piese online sau din vItan si ti le vand tie.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Adevărul este că numai reprezentanţa deţine "exclusivitate" pentru piesele de origine...

              Comment


              • Curea rupta la 1.5dci.
                Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.

                Comment


                • Am un 1.4mpi opt ani fara 4 luni , 40000 km , bagat in ea doar benzina si de doua ori ulei - ma pregatesc sa schimb cureaua de distributie . Am luat de pe net kit cu curea gates si rola koyo cu 230 RON . O fi o idee buna sa pun doar cureaua ? Bag de seama ca cu cat intra "meseriasii" mai adanc in masina cu atat sansele sa apara defectiuni cresc . Btw - cureaua de accesorii e inca elastica dar cauciucul a inceput sa prezinte crapaturi fine si de-aia m-am gandit ca nu e cazul sa mai trag mata de coada cu aia de distributie .

                  Comment


                  • Problema e sa puna cureaua cum trebuie, nu de la montajul rolei apar problemele. Daca tot o ai, pune rola noua.

                    Stii ca la accesorii nu se schimba doar cureaua, presupun ca e alegerea ta.

                    Comment


                    • In Bucuresti majoritatea mpiurilor taxi au mers 120k cu distributia de fabrica si pompa de apa. La km aia sigur nu pica nimic daca schimba doar curelele.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Multumesc - asta era ideea , am km putini deci rolele alea trebuie sa fie in buna stare (nu pierd antigel deloc - sunt tot cu ala original deci pompa e ok +motorul se aude perfect ) . Daca o pun pe aia noua e inca un loc unde s-ar putea strecura o greseala nevinovata .

                        Comment


                        • Pe principiul drobului de sare, ca sa nu-ti monteze cureaua gresit, mai bine o mai lasi pana pe la vreo 120k.

                          Comment


                          • Ghici de ce am ajuns cu ea la 8 ani si inca ma codesc sa o schimb ! (dar macar am cumparat piesele , fac progrese)

                            LE - nu degeaba are threadul asta peste 5000 posturi
                            Last edited by Ahernar; 27 January 2015, 15:54.

                            Comment


                            • Pai eu ce zic?
                              Cureaua prezinta cel mai mare risc la schimbarea distributiei, vezi sa nu fie fake.
                              Kitul de unde l-ai cumparat?

                              Comment


                              • Mai fa-ti calcule, eu in locul tau as schimba numai curelele, sau chiar as mai amana pana la anul. Cu calitatea pieselor de prim montaj nu ne mai intalnim. Totusi, ia in considerare ca daca ti se amesteca supapele cu pistoanele, parerea mea iti scoate din portofel mult mai multi bani decat schimbul a doua curele, dintre care una deja cumparata :-) Si un motor "carpit" nu mai e ca cel original. Bafta si sa ne spui ce solutie ai ales.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google