distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stai sa ne intelegem; daca schimbi distributia la 80.000km. asa cum este prevazut in carnetul de intretinere pentru motoarele noastre, atunci e o mica problema, cu pompa care ar trebui sa tina 160.000km.
    La anul ar trebui sa inlocuiesc distributia, avand in vedere atingerea termenului prevazut de 4 ani; voi vedea nr. km. facuti si atunci voi decide. In mod sigur voi tine cont de faptul ca peste 85% din totalul rulajului este facut extraurban.
    Last edited by IancuMIC; 2 May 2015, 15:20.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Pai asta inseamna ca nu ai mers cu noua distributie decat 36000 km.Pana ajungi la 90000 mai ai de facut 54000.Daca-i adaugi la cei 90000 care-i ai deja ajungi la 140.000 si atunci e bine sa inlocuiesti si pompa de apa.Daca vei fi fortat de termenul de vechime si vei merge la fel de putin ca pana acum poti sa mai lasi pompa o tura.Oricum eu iti recomand sa nu schimbi distributia mai devreme de 6 ani.Cred ca te-ai lamurit de acest aspect dupa inlocuirea primei distributii.Oricum pompa de apa va decide singura daca trebuie schimbata atunci cand se va demonta distributia.Am inlocuit pompa de apa de prima echipare si la 60 000 pentru ca prezenta scurgeri la nivelul presetupei,dar si la 200 000 in regim taxi(adica aproape 300 000 reali).Aia la 200 000 avea joc mare in rulment .
      Last edited by sergiu2010; 4 May 2015, 13:09.

      Comment


      • Problema e cand desfaci distributia si constati ca pompa de apa trebuie schimbata, tu nu o ai pregatita/achizitionata la un pret bun, asa ca o cumperi de la service/de unde apuci/la ce pret gasesti.
        In loc sa dai pe pompa de origine 160-180 de lei, ai sa dai 300 de lei in reprezentanta, ca exemplu.
        Ca nu poti sa lasi masina cu distributia desfacuta, pe capul alora si tu sa te plimbi sa cauti pompa de apa la pret bun.

        Comment


        • Treaba e foarte simpla. Cumperi pompa de la un magazin care accepta retur eventual de la magazinul de unde iei si distributia. Acelasi lucru se poate face si cu simeringurile de la distributie si cu capacele de la axele cu came pentru motorul k4m
          Last edited by 77sky; 4 May 2015, 19:08.

          Comment


          • Cate magazine accepta retur?
            Toti sunt suspiciosi sa nu le dai alta piesa in loc.

            Si uite asa, dai dublu pe o pompa la service, in caz de nevoie. Dar esti multumit ca te-a tinut poate 2 distributii si o dai jos cu joc de rulment.
            Sau mai bine, o iei la jumatate de pret si o schimbi de fiecare data cand schimbi si distributia. Probabilitatea ca o pompa noua sa aiba scurgeri e mai mica decat la una care are deja 60/90k.
            Last edited by mr.K; 4 May 2015, 13:35.

            Comment


            • Originally posted by sergiu2010 View Post
              Pai asta inseamna ca nu ai mers cu noua distributie decat 36000 km.Pana ajungi la 90000 mai ai de facut 54000.Daca-i adaugi la cei 90000 care-i ai deja ajungi la 140.000 si atunci e bine sa inlocuiesti si pompa de apa.Daca vei fi fortat de termenul de vechime si vei merge la fel de putin ca pana acum poti sa mai lasi pompa o tura.Oricum eu iti recomand sa nu schimbi distributia mai devreme de 6 ani.Cred ca te-ai lamurit de acest aspect dupa inlocuirea primei distributii.Oricum pompa de apa va decide singura daca trebuie schimbata atunci cand se va demonta distributia.Am inlocuit pompa de apa de prima echipare si la 60 000 pentru ca prezenta scurgeri la nivelul presetupei,dar si la 200 000 in regim taxi(adica aproape 300 000 reali).Aia la 200 000 avea joc mare in rulment .
              Ai incurcat tu un pic calculele, dar nu e important.
              Ce e important, din punctul meu de vedere, e ca la urmatorul schimb voi inlocui si pompa, care va aduna peste 100.000km de functionare.
              Pe Carnetul de intretinere e recomandat inlocuire distributie la 80.000; dar e vorba de distributia de prima echipare;
              Asta pe care o am acum, nu cred ca se incadreaza in recomandarile Dacia.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • [QUOTE=mr.K;1668377]Cate magazine accepta retur?
                Toti sunt suspiciosi sa nu le dai alta piesa in loc.



                Vezi AUTOKARMA ca magazin online care primeste retur orice fara nazuri(au punct de desfacere si in Iasi,si au preturi f. bune), sau orice magazin de cartier care are piese DACIA pe stoc.

                Comment


                • si au preturi f. bune
                  Nu vreau sa nasc o disputa, dar preturile pe autokarma au fost tot timpul mai mari decat la altii.
                  Ca exemplu:

                  Pe piesenet.
                  Pachet Distributie si Pompa Apa Logan Benzina Originale Dacia-Renault-350
                  Kit Distributie Logan 1.4, 1.6 Mpi / Sandero / Clio, Original Dacia-Renault 7701477024-160

                  Pe Autokarma
                  -Set curea distributie cu pompa apa CONTITECH-403
                  Set curea distributie DACIA -199.65
                  Last edited by mr.K; 5 May 2015, 08:17.

                  Comment


                  • Originally posted by Ampt View Post
                    Cum arăta cureaua de distribuţie? Ai schimbat şi pompa de apă?
                    Cureaua de distributie arata f bine, cred ca mergea pana la 100 de mii lejer. Pompa de apa nu am schimbato era ok. Am inlocuit, curea distributie + rola si curea de accesorii.

                    Comment


                    • @ciocan100: Mulţumesc frumos pentru răspunsul oferit!

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Cate magazine accepta retur?
                        Toti sunt suspiciosi sa nu le dai alta piesa in loc.

                        Si uite asa, dai dublu pe o pompa la service, in caz de nevoie. ............
                        Cam toate accepta retur cat timp de face in 24/48h.

                        Vrei tu musai sa dovedesti ca ajungi cu pompa dublu la pret...

                        Comment


                        • Da, asta vreau sa demonstrez, ca n-am cui vinde pompele din magazinul meu.
                          Din cand in cand arunci cate o piatra care face stropi.
                          Eu prefer sa cumpar pompa de origine, la cel mai bun pret din tara, la fiecare distributie.

                          Ie mai ieftin asa decat sa cumpar pompa la pretul dorit de cei care accepta returul.

                          *Ies mai ieftin....
                          Last edited by mr.K; 9 May 2015, 15:35. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • E o alegere, dar nu e singura solutie.
                            Daca ar fi picat pompa de apa asa des intre schimburile de distributie, fii sigur ca in atatia ani se stia de treaba asta si majoritatea ar fi schimbat si pompa de apa odata cu distributia.

                            In cazul meu daca era nevoie sa schimb si pompa sigur ca o schimbam (toate piesele le-am luat din magazinu de reprezentanta la pret bun) .
                            Acum la 63000 km rulati dupa schimbul de distributie, absolut nicio problema la pompa de apa.

                            Sansele ca pompa de apa sa nu duca un schimb de distributie sunt minime atata timp cat lucrarea se face ca la carte.

                            PS: la urmatorul schimb de distributie (las cel putin 85000 km kitu actual) normal ca schimb si pompa de apa chiar daca nu arata vreun semn ca ar trebui schimbata (inclusiv galetii, tot tot).

                            Adica asta a fost alegerea mea si n-am pierdut, la primul schimb de distributie sa schimb strict cureaua si rola (pompa doar daca dadea vreun semn).
                            Last edited by Octavian; 9 May 2015, 19:19.

                            Comment


                            • Sansele ca pompa sa duca 2 distributii sunt mai mici ca in cazul unei singure distributii.
                              Nu merita complicatia, indiferent cat de bine se face lucrarea. Nu are legatura calitatea manoperei la distributie cu faptul ca rulmentul pompei lucreaza cat e motorul in functiune, nu cu cati km parcurgi de fapt.
                              Si multii cuantifica doar km, cand de fapt stau la semafoare jumatate din timpul petrecut in masia in drum spre munca.
                              Km dintre distributii sunt de luat in calcul daca mergi extraurban, in rest cam uzezi distributia de 2 ori mai repede daca te raportezi doar la numarul de km.
                              Last edited by mr.K; 9 May 2015, 20:47.

                              Comment


                              • Stiu pe cineva care amers cu distributia de fabrica pana la 160.000 km cand i s-a stricat pompa de apa si a inlocuit si distributia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google