distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum ar zice Iohanis: ghinion!

    Am vazut la TV o metoda inedita de a schimba cureaua de distributie. Cureaua era cu intinzator automat.
    Se taie in lung cureaua veche, la jumatatea latimii si se elimina partea exterioara.
    Se monteaza noua curea exact dupa reperele jumatatii vechi ramane.
    Dupa ce totul e verificat, se taie si se elimina cealalata jumatate de curea ramana. Asa, totul ramane sincronizat cum era inainte,

    Comment


    • vikingule te uiti cam mult la TV!!!.....si mai ales pe history....

      Insa negroteiul si cu ala alb care restaurau masina aia aveau dreptate......



      Dar.......mare grija ca treaba merge daca pinioanele nu au guler.....la 1.6 16V pinioanele de la arbori au guler si cam da cu virgula....

      Deci da, metoda asta e demult folosita de mecanicii batrani, pe vremea cand nu era internet.....insa merge doar daca pinioanele arborilor/vilbrochen nu au guler pe exterior....altfel te cam chinui.....sau nu iese

      Pusul la punct este sfant pt distributie, la fel cum este blocarea tuturor pieselor in miscare.....asta daca nu se stie nimic despre motor

      Comment


      • YOGI81, nu stiu cum e la diesel, mie mi-au cerut la benzina 600 de lei la (Daco serv Militari) pentru revizie + kit distributie + pompa apa + kit accesorii si nicidecum 1600 de lei.

        Am facut in alt service agreat cu 485 de lei.

        Cureaua a fost stransa si au pus un aparat pe curea sa vada cat de tensionata este si a tot reglat pana a lasat la 0.72 si am inteles ca se pune intre 0.50 si 0.85.

        Comment


        • Pai zi si mie la ce service ai fost daca tot ai fost multumit

          Comment


          • În sfârșit am dat de codurile sculelor mot.1489 și mot.1677

            - Renault 0000148900 - costă 245 lei

            - Renault 0000167700 - costă 77 lei

            După cum arată sunt din material călit și foarte rezistent; pe ăla de blocat volanta cred că dau 77 lei; pe celălalt în ruptul capului nu dau 245 de lei...

            PS
            Mot. 1489 poate fi găsită și ca Hazet 3888-13.
            Attached Files
            Last edited by plopii; 9 February 2017, 17:20. Reason: Noutăți

            Comment


            • Pt dispozitivul de pus la punct (mot 1489) nu trebuie sa platesti atat....

              Cand revin la garaj iti scriu dimensiunile lui si il poti face la orice strung....daca vrei


              Si al meu e facut tot la strung, dupa dimensiunile fabricii
              Attached Files

              Comment


              • Am cumparat setul de cale cu 55 de lei.
                Ce sa-mi mai bat capul cu strungar, cote, drumuri...
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • De curiozitate....și nu ca să se considere reclamă...de unde le-ai luat ?

                  Sau un link ceva...

                  Comment


                  • Uite ce am gasit cu search simplu

                    http://www.sculemag.ro/cale-distribu...tributie-dacia

                    Comment


                    • Si alt link
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • Buna ziua, am un Logan 1,6 mpi ,din decembrie 2008,la care o să trebuiască in viitorul apropiat sa_i schimb distribuția plus pompa de apa(va fi al doilea schimb de distribuție). Știu că la primul schimb am schimbat cureaua de distribuție și cureaua de accesorii,Loganul având și aer condiționat. Ce mărci mă sfătuiți să caut pt curele,role,pompa de apă? Sau mai bine sa incerc la reprezentanta poate obțin vre-o reducere? Mulțumesc pt sfaturi.

                        Comment


                        • Eu as opta pentru kituri de origine (distributie+accesorii)+pompa apa de origine Pierburg, cumparate de tine, iar manopera la reprezentanta.

                          Mai sunt oferete si in reprezentante, odata pe an e convenabil si cu piesele lor, dar tu stii daca vrei sa astepti, ei stiu daca vor mai fi si anul asta oferte...

                          Comment


                          • Si skf e o varianta buna. http://polmot.ro/distributie-logan-1...0-benzina.html in link ai si coduri. Pentru preturi si distribuitor, te orientezi tu.

                            Comment


                            • Arunca un ochi si aici.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                ...Mai sunt oferete si in reprezentante, odata pe an e convenabil si cu piesele lor, dar tu stii daca vrei sa astepti, ei stiu daca vor mai fi si anul asta oferte...
                                Apropo de asta:
                                Dacia Service 5+
                                În perioada 03 ianuarie – 30 aprilie 2017, dacă ai un vehicul mai vechi de 5 ani, îți oferim reduceri de 20%.
                                Dacia Service ti-a pregatit cele mai noi oferte si promotii pentru autoturismul tau. Descopera-le si profita de preturile mici acum!


                                hm, nu reusesc cu link-ul, dar o scurta cautare afiseaza asa ceva.
                                Last edited by ZFMFLORIN; 13 February 2017, 22:44.
                                ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google