distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masina din 2007 /68000 KM am schimbat ieri prima data distributia +pompa de apa si antigelul, cureaua de la alternator se vedea ca era imbatranita,am pus piese originale.

    Comment


    • Si eu stăteam cu emotii ca noua curea schimbata la reprezentanta are 25.000 km si 3 ani si îmi era frica sa nu se rupa....))

      Comment


      • Calitatea pieselor conteaza cel mai mult,
        Am uitat sa precizez manopera a fost 120 ron iar toate piesele au fost 420 ron.

        Comment


        • Un pret foarte corect luat pentru manopera ! eu as fi dispus sa dau chiar pana in 200 lei pentru manopera daca stiu ca meseriasul este foarte bun si face treaba ca la carte.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • In Bucuresti nu scapi asa ieftin (la manopera).....media este undeva la 250 ron...

            Poate daca cauti, gasesti la 200....
            Ai iesit bine la bani....eu am căutat piese si găsisem kit original cu 220 ron + pompa de apa airtex 130 ron
            Last edited by enc_edy; 13 March 2016, 23:22. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Meseriasul lucreaza la un service auto in timpul saptamanii si sambata lucreaza acasa.

              Comment


              • Solicitare pareri kit distributie

                Am Logan 1.4 din 2006,luat de nou si la cteva luni dupa achizitionare au aparut pierderi de ulei pe la distributie.Dupa certuri cu cei de la reprezentanta mi-au shimbat conform fisei de intretinere a masinei pinionul angrenare pompa ulei,acestea disparind.In 2012 la 6 ani am shimbat distributia,inclusiv pompa de apa la reprezentanta (aveam 36000 km),totul a fost ok,pana in 2013 la 1 an si 3 luni cand pierderile au aparut iar.Depasindu-se perioada de garantie mi s-a recomandat de baietii veseli de la "Dacia" sa schimb din nou distributia( aveam 40000km)deoarece daca se umbla pentru remediere asa prevedea procedura.Am preferat sa risc sa astept inca 3 ani sa schimb distributia(macar la 4 ani),acum am 58000 km.La reprezentanta cu piese de origine,schimbat lichid racire ,manopera- 1100 de lei,DAR fara sa schimbe si semering ax came,semering arbore cotit deoarece citez"Este o procedura delicata si anevoioasa".La service multimarca dupa constatarea urmatoarelor: kit distributie,pompa apa,kit accesorii,ulei elf sintetic,filtru aer,ulei,simering axa came,arbore cotit,lichid de racire,lichid de frina,ulei cutie(daca doresc deoarece masina are 10ani),bec pozitie stanga(era ars) polizare disc stinga fata(are bavura),ITP 1380 de lei,PIESELE 980 ,manopera 400 CU PIESE DE ORIGINE SKF.INTREBAREA MEA ESTE daca ma pute-ti ajuta cu informatia despre piesele SKF daca se merita acest lucru ,partea financiara neluindu-se in calcul.VA MULTUMESC ANTICIPAT!

                Comment


                • eu stiu ca piesele skf sunt super ok.....
                  Referitor la suma platita, mi se pare decenta.....la cate ai schimbat, chiar cred ca ai platit cat trebuie....

                  Comment


                  • Va multumesc mult pentru raspunsul de pe forum cat si pentru cel privat!

                    Comment


                    • SKF fac kitul de distributie Motrio....
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Sa inteleg ca sunt slab calitative fata de alte brand-uri?
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • din contra, daca Renault a ales SKF sa fabrice un produs vandut de ei ceva ceva tot respecta in materie de caiet de sarcini.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • M-am uitat pe mai multe site-uri de piese auto si kit-urile de distributie si accesorii de origine sunt printre cele mai ieftine.
                            Au scazut cei de la Dacia/Renault preturile la kit-uri sau ar trebui sa imi ridic semne de intrebare asupra site-urilor respective desi, unele, sunt renumite intre forumisti?
                            Acum 5 ani cand am facut distributia situatia era fix pe dos.

                            Comment


                            • In vara aceasta trebuie sa schimb distributia si pompa de apa la 120 k, la 60k am schimbat doar distributia fara pompa de apa.
                              Ce kit complect recomandati ca am vazut o droaie pe net si imi ridica semne de intrebare privind provenienta lor?
                              Este pentru masina din semnatura 1.6MPI 2005 cu AC.

                              Comment




                              • Ai si varianta fara sero+ac
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google