distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @vitriol e posibil cureaua sa fie Gates iar rolele skf. Avand in vedere ca skf face rulmenti(si nu numai) de top, e un kit bun din punctul meu de vedere.

    Comment


    • @vitriol din poza nu am cum sa-mi dau seama. daca bavurile alea de pe margine erau de la materialul care era dat pe dinti, posibil sa nu fie ok. daca-s bavuri de la armatura din curea (acele fire de nailon) posibil sa fie buna. totusi, cureaua care era pe masina la mine si cea care am schimbat-o n-aveau asa multe bavuri de la fire.


      Originally posted by sumedreacris View Post
      iote dracovenia naibii la skoda


      1,9 TDI PD, manufactured in year 2008.

      Replacing interval for your type of the car is in 120 000 kilometers, till this time we recommend you to control timing belt
      during service controls. There is not the time limitation.


      cu ce e mai presus distributia de pe skoda daca nu are limita de timp?
      asa scrie si in cartea de intretinere la skoda. se verifica indinderea la 90 mii si se schimba de tot cureaua la 120 mii.
      din ce mi s-a zis, curelele pt. dieselurile 1.9 ar avea insertii de kevlar (nu-s asa sensibile la schimbarile de temperatura si imbatranesc f. greu), nu nailon. cand o fi nevoie s-o schimb, o sa incerc s-o rup sa vad comparativ cu cea de la logan.
      internal combustionizer

      Comment


      • A schimbat cineva la 1.6 16v distributia in reprezentanta? Care mai e pretul cu piesele lor, eventual precizati si ce exact ati schimbat pe langa distributie (pompa apa, kit accesorii etc).
        asa in general cu ce reprezentanta ati fost mai multumiti de seriozitatea mecanicilor? eu am auzit ca la dacoserv militari ar fi cei mai ok
        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

        Comment


        • Originally posted by bossake View Post
          A schimbat cineva la 1.6 16v distributia in reprezentanta? Care mai e pretul cu piesele lor, eventual precizati si ce exact ati schimbat pe langa distributie (pompa apa, kit accesorii etc).
          asa in general cu ce reprezentanta ati fost mai multumiti de seriozitatea mecanicilor? eu am auzit ca la dacoserv militari ar fi cei mai ok
          Daca nu ai "mecanicul tau" du-te numai la reprezentanta. Intr-adevar, in Bucuresti, cel mai bine este sa alegi Dacoserv Militari. Eu asta iti recomand. (au si preturi bune) Despre 1.6 16v nu stiu ce sa spun.

          Comment


          • Sincer, personal, NU prea as zice de bine despre Dacoserv Militari...sa va povestesc de ce.
            O singura interventie am avut la ei, respectiv revizia de 60k km...care dupa cum stiti a implicat si schimbul kitului de distributie si al accesoriilor, insa FARA schimbul pompei de apa, deoarece dupa spusele lor, nu era nevoie.
            Toate bune si frumoase...dar desi cureaua de distributie a fost intinsa si a fost masurata frecventa cu ajt. diapazului, dispozitivu' a fost folosit la misto...ptr. ca zgomotul in sarcina la motor, mai ales la turatii inalte s-a schimbat semnificativ dupa interventie.
            In rest, tragea la fel...doar zgomotul era sesizabil diferit. Am zis...aia e, poate mi se pare, poate asa tre' sa fie...masina trage ok, plm, ma stresez degeaba.
            DAR, dupa mai putin de 5000km, surpriza! A cedat pompa de apa! Pompa de apa care era "perfecta" dupa spusele Dacoserv Militari si m-ar fi tinut pana la urmatoru' schimb al distributiei.
            De ce a cedat? Pai sa fie din cauza faptului ca, cureaua de distributie a fost montata supratensionat si a fortat pompa de apa care a cedat destul de repede. De unde si zgomotu' ala suspect de care ziceam.
            Lucru' asta nu l-am constatat eu ca n-am cunostinte de specialitate, au constatat mecanicii de la Serus care mi-au schimbat pompa de apa...si bineinteles si cureaua de distributie inca o data...deci alti bani, alta distractie. Basca, cica am avut noroc ca putea sa se rupa cureaua de distributie oricand, atat de tare era tensionata...mecanicu' s-a crucit cand a desfacut, initial a fost tentat sa zica ca cineva mi-a tensionat-o inadins asa de tare...desi nici vb. de asa ceva, l-am mai si "uns" pe idiotu' ala de mecanic

            In concluzie, ca sa n-o mai lungesc, NU RECOMAND DACOSERV MILITARI ptr. schimbul distributiei.

            Cu toate ca nici astia nu sunt perfecti, in schimb pot zice ca recomand Serus de pe Timisoara ptr. interventii mecanice medii si grele, desi au preturi mai mari...pe partea de mecanica, oamenii sunt buni si chiar se pricep. Eu am avut mai multe interventii ptr. diverse la ei si in afara faptului ca te ard rau la buzunar, n-am ce le reprosa. Treaba cu pompa de apa a fost prima mea vizita la ei.
            Last edited by Kojak; 9 April 2013, 22:22.

            Comment


            • Kojak, ai cumparat piesele de la ei, sau ai venit cu ele de acasa?
              Te intreb pentru ca vreau sa verific o teorie.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Am luat TOT de la ei, eu am venit cu mana in buzunar.

                Comment


                • as putea recomanda pentru montajul distributiei si pe cei de la NORAUTO VITAN sunt ok oameni de acolo nu doresc a face reclama

                  Comment


                  • Ce scoruri au la manopera?

                    Comment


                    • au oferte acum de 200 ron ,eu am facut la ei am 30 de mii km si sunt ok ca pregatire

                      Comment


                      • Originally posted by zeegermans View Post
                        @vitriol din poza nu am cum sa-mi dau seama. daca bavurile alea de pe margine erau de la materialul care era dat pe dinti, posibil sa nu fie ok. daca-s bavuri de la armatura din curea (acele fire de nailon) posibil sa fie buna. totusi, cureaua care era pe masina la mine si cea care am schimbat-o n-aveau asa multe bavuri de la fire.

                        mai pun niste poze cu acea curea pusa de vitriol. spune cum vrei sa fac poze sa te ajute sa iti spui o parere. Cureaua este foarte dura si "batoasa"
                        Attached Files

                        Comment


                        • Am schimbat in martie distributia la 1.6 16V (un pic peste 60.000 km in 6 ani). Toate piesele le-am luat direct din service, Dacoserv Militari. Nu am schimbat si pompa de apa (costa cam mult, gen 400 lei, si cea veche era ok, fara scurgeri). Costuri:
                          - manopera 203 lei + TVA (montare kit distributie, inlocuire kit accesorii, inlocuire 4 bujii, curatare senzor kilometraj)
                          - piese 825,21 lei + TVA (colectie distributie, buson etanseitate, buson etansare, 4 bujii, kit curea accesorii).

                          In total 1274 lei si a durat cam 3 ore.

                          Comment


                          • @casuta:

                            Ai grija cu pompa aia de apa neschimbata sa nu patesti ca mine daca ti-a tensionat vreun berbec prea mult cureaua de distrib.!

                            La piese, ai scris de 2 busoane, care-i treaba cu ele?

                            Comment


                            • La 16V se tensioneaza automat, cel putin asa am aflat de la mecanic.
                              Last edited by Dodo; 9 April 2013, 23:51.

                              Comment


                              • Bun asa! deci doar la 8v e intinzator fix?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google