Intretinere Bord Si Alte Materiale Din Plastic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intretinere Bord Si Alte Materiale Din Plastic

    Am deschis acest thread pentru a afla cu ce tratati bordul,dar mai ales masca spate si fata sau alte materiale din plastic.
    Eu am cautat prin hipermarket-uri si inafra de silicoane dinalea ieftine nu prea am gasit nimic.Poate veniti voi cu ceva sugestii.

  • #2
    Eu sincer nu il "intretin" cu nimic. Decat sterg praful cu o laveta umeda si atat. Silicon nu folosesc pentru ca atrage tot praful si dupa aia se curata greu murdaria.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #3
      Si siliconul mai grabeste si craparea pieselor din plastic...Mai ales pe caldura.

      Comment


      • #4
        Dar nu trebuie sa fie ceva solutie speciala pentru asa ceva?

        Comment


        • #5
          Bordul se intretine foarte bine cu o laveta cu microfibra. Se gasesc la Plus, au un pret mai mult decat avantajos si fac treaba foarte buna. Aduna absolut tot praful si nu lasa scame in urma ca o carpa obisnuita.
          Din cand in cand (cam de 2 ori pe an) folosesc putin ulei siliconic pentru a revigora negrul plasticelor doar la manerele interioare de deschidere a usilor, butoanele de pe consola centrala, frana de mana si aripioarele aeratoarelor.
          Intotdeauna dupa ce le dau cu putin silicon (atentie, putin!), folosesc o carpa curata si moale pentru a le da lustru. Niciodata nu las uleiul de silicon intins pentru ca risc sa se adune murdarie si sa se faca mai urat.
          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

          Comment


          • #6
            Pentru bandourile negre din exterior folosesc silicon (pentru bord) de la LADA. Bordul si interiorul cu servetele umede pentru copii.
            GL-22-TOF

            Comment


            • #7
              Sa Stii Ca Srvetelul Umed Isi Face Treaba Super Bine .... Si Fara Silicon Odata Pe An Ar Fi Bine
              drive with speed than you die fast

              Comment


              • #8
                Pai si cate pachete folositi sa stergeti bordul cu servetele umede??

                Comment


                • #9
                  1 pachet ajunge
                  drive with speed than you die fast

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by TWeetY View Post
                    Si siliconul mai grabeste si craparea pieselor din plastic...Mai ales pe caldura.
                    Tweety nu mai crede in toate legendele astea.
                    Atata timo cat nu-l dai in nestire si nu lasi bordu' sa musteasca de silicon, e ok, pulverizezi si stergi bine bine. Dezavantajul e ca unele produse cu silicon, fac ca plasticu(bordu) sa se incarce static si mai rau atrage prafu.
                    Avantaju e ca-l cureti bine, ramane un jeg pe carpa de te miri de unde e...

                    Eu folosesc un ''fas-fas'' lichid la 300ml de la New Car Joker, bun pt piele, cauciuc si plastic, protejeaza de radiatiile UV. Sterg cu el foarte bine nu numai bordul, dar si butoanele, manetele, mp3-iu, etc (ca se aduna mizerie groasa si cleioasa in timp acolo unde pui des degetu, oricat de curat ai fi), le face ''luna'', zici ca acum am luat masina

                    Pt usi folosesc mai mult servetele umede, luate de la Plus (miros de lamaie sau portocala), pachet mare de 80 bucati - 4,19 lei, super ieftin si curata foarte bine.
                    Last edited by Octavian; 30 September 2008, 22:33.

                    Comment


                    • #11
                      Servetelele umede la pachet mare, nu e scump. Mai folosesc si solutie pentru curatat interior Sonax. Foarte buna.
                      GL-22-TOF

                      Comment


                      • #12
                        O sa-i intreb pe baietii de la spalatorie cu ce il curata . Silicon nu folosesc sigur pentru ca le zic sa nu dea, a dat unu odata si l-am pus sa frec ce i-au iesit ochii din cap.
                        No, apoi blana
                        Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
                        ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

                        Comment


                        • #13
                          Orice ati pulveriza trebuie sa stergeti cu carpa fina sau servetele sau un burete cu piele intoarsa (4.5 Ron la Auchan) pentru a intinde siliconul si a gresa toata suprafata bordului. Doar putin silicon este nevoie . Am incercat si cu servete umede pentru fete usi si miroase foarte misto dar parca ii ia din nuanta de negru pe care o are bandoul meu lateral de Ph2 Laureate asa ca am folosit silicon spray si pt fetele la usi . La cel pe care-l am nu prea am vazut sa se puna asa repede praful . Nu prea deschid geamurile
                          1.6 MPi Icy White

                          Comment


                          • #14
                            Se gaseste in Vitan la aia de vand pe pled un silicon(nu stiu ce marca e ca le vand in pet-uri de 0.5L) special pentru bord care are culoarea laptelui. Luceste super frumos si nici nu atrage praful. E 10 Ron sticla de 0.5L.
                            Mai bine sa pui raul înainte, si sa lasi ce e mai bun ca o surpriza.sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Eu am gasit ceva la real de la nigrin, ceva nemtesc, ca laptele sticla micuta, pt orice tip de suprafata, si protejeaza static nu se depun impuritati pe bord. Isi face treaba bine!!
                              MIR.ul Meu http://www.loganclub.ro/forum/cam_as...61.html?t=3761

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google