Curatator Presiune, A Incercat Cineva?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Spor la treaba

    Comment


    • #62
      tocmai ce am luat si eu un fairline din metro. l-am gasit la 165ron. initial am vrut sa mi iau bosch aquatk 100 sau un karcher, dar vorbind cu unul cu altul am aflat ca li s-au stricat multora boschurile. nici nu-i de mirare ca sunt fabricate in china.
      bine, si fairline-ul tot in china e fabricat, dar am ales fairline datorita pretului si pentru ca e sensibil mai greu decat un bosch la aceeasi capacitate (presiune si debit). m-am gandit ca poate e mai sanatos. asta o sa vad in timp. deocamdata nu l-am probat.

      Comment


      • #63
        Ai si borcan pt spumare la el?

        Comment


        • #64
          Nu are bidon, doar un furtunas din care cica trage detergentul. Din ce am citit pe forumuri aparatele astea cu furtunas care trag detergentul nu-s prea bune la asta.

          Maine sper sa am timp sa-l probez si revin cu impresii.

          Comment


          • #65
            Daca ai timp fa si un mic filmulet sa vedem si noi cum se descurca aparatul la vara vreu sa cumpar si eu unul aceeasi marca MS!

            Comment


            • #66
              L-am probat astazi putin. Sunt multumit de presiune (daca nu esti atent te raneste la degete). Debitul e cam mic, implicit deschiderea evantaiului si din cauza asta trebuie sa alergi mai mult cu el pe caroserie.

              Fara spuma activa nu face mare lucru, dar asta e valabil si la aparatele mari de la spalatorii. Stiu asta pt ca vara cand e mult praf pe masina ma duceam la spalatorie decat sa-i dea un jet si mizeria de pe praguri nu se lua.

              Am o singura nelamurire, deoarece manualul nu explica, dar poate stie cineva: cum spuneam mai sus nu are borcan ci doar un furtunas care se pune in bidonul cu detergent. Toate bune si frumoase, l-a testat cu niste sampon auto obisnuit diluat si scuipa destul de frumos. Ce nu stiu eu e daca as folosi spuma activa ar trebui s-o diluez sau o dilueaza aparatul pt ca el ramane conectat la apa si pe modul spumare dar o arunca fara presiune?

              O sa pun si un filmulet, dar cand o sa fac rost de niste spuma activa.
              Last edited by tkx; 14 March 2009, 21:40.

              Comment


              • #67
                Cand folosesti spuma schimbi capatul (diuza)?

                Comment


                • #68
                  cind folosesti spuma activa ai grija la dozaj si timpul pe care o lasi sa actioneze pe masina 2-5 minute,si de preferat sa nu o speli in soare iar vara da un jet de apa inainte pe masina sa racesti tabla,multa bafta, eu am cu colgii de la munca un karcher 5.91,am facut rost si de borcan pt spumare,multa bafta

                  Comment


                  • #69
                    Bidonul de spuma activa ar trebui sa aibe specificatii pentru dozaj
                    [trebuie citita eticheta]

                    Comment


                    • #70
                      Pt spuma se da jos capatul de lance.

                      Stiu ca spuma trebuie diluata dar nu stiu cat, pentru ca aparatul cat timp este pe modul detergent, "scuipa" si amestec din borcan dar si apa. Si eu asta nu stiu ince cantitati le amesteca.

                      O idee ar fi sa pun solutie intr-un bidonas gradat si sa spumez cu lancea in alt vas gradat. In felul asta vad la o catitate X rezultata cat a tras din bidonas.

                      Comment


                      • #71
                        spuma activa

                        depinde de detergent concentratia
                        daca nu vrei sa pui in calcul apa de la spalator se poate si in alt mod
                        cu pulverizator
                        a doua varianta e mai economica
                        daca ai observat spuma activa imprastiata cu aparatul consuma mult
                        Attached Files

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by tkx View Post
                          Am o singura nelamurire, deoarece manualul nu explica, dar poate stie cineva: cum spuneam mai sus nu are borcan ci doar un furtunas care se pune in bidonul cu detergent. Toate bune si frumoase, l-a testat cu niste sampon auto obisnuit diluat si scuipa destul de frumos. Ce nu stiu eu e daca as folosi spuma activa ar trebui s-o diluez sau o dilueaza aparatul pt ca el ramane conectat la apa si pe modul spumare dar o arunca fara presiune?
                          Citeste cu atentie instructiunile aparatului, trebuie sa precizeze dozajul pe care il face. Tocmai pentru ca el absoarbe atat detergent (nediluat!) cat si apa. Deci daca ai dilua, in prealabil, ar iesi o posirca cu "aroma" e detergent, cat si un consum marit de detergent...
                          Beleaua este ca la randul sau, detergentul are o prescriptie de dozaj (garantat diferita de cea pe care o face aparatul).
                          Cel mai bine e sa diluezi detergentul conform specificatiilor proprii si sa il imprastii astfel. Poate ideea propusa de colegul @johan este buna (ma refer ca randament).
                          Spor la udat!
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • #73
                            am avut si eu unul, stau la bloc la et 1 l-am montat, i-am dat drumu' si a inceput sa curga subtire pe dedesubt...am citit pe prospect ca asa ar trebui, pompa de apa are niste pierderi controlate dar pina una alta mi-a umplut balconu' nenorocitul!! asa ca l-am vandut unuia ce sta la casa(cred ca ati inteles morala)...

                            Comment


                            • #74
                              Ce tip de aparat ? mai sti cumva

                              Comment


                              • #75
                                am si eu un aparat de la Black&Decker. sunt multumit de presiunea lui (primul lucru pe care l-am facut a fost sa imi tai buricul degetului ) dar nu reusesc sa fac spuma cu nimic. am luat solutie activa din selgros dar nu reusesc sa o pulverizez ca la spalatorie pentru a isi face efectul. am incercat si cu bidonul din dotare al aparatului si cu un fas-fas de spalat geamuri si cu un dispozitiv de stropit cu ierbicid (un soi de vermorel dar mai micut). daca cineva reuseste sa pulverizeze solutia activa sub forma de spuma cu vre-un aparat ( eventual home made ) sa imi zica si mie cum sa procedez. multumesc anticipat.
                                vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google