Curatator Presiune, A Incercat Cineva?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Pai nu trebuie musai s-o faci spuma. Eu o pulverizez ca la geamuri...dau pe toata masina si apoi cu jet si iese tzatza de matza.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #77
      darkside ca intotdeauna la locul faptei. primesti notificari pe mess la fiecare noua postare???

      daca nu face spuma nu actioneaza cum trebuie. momentan fac amestecul de solutie intr-o galeata si dau cu peria dar vreau sa o spal ca la carte ca de aceea am dat o carutza de bani si pe aparat si pe spuma. asa puteam sa o spal ca inainte numai cu peria si cu furtunul de la cismea.

      ce tip de solutie folosesti tu darkside?
      Last edited by maistoru; 18 May 2009, 12:08.
      vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

      Comment


      • #78
        Acum nu stiu ce tip de substanta ai...nu toate sunt concepute pt. a curata numai prin spumare. La mine curata perfect. Am observat ca nici la spalatoriile dedicate nu toate substantele active sunt sub forma de spuma.

        Nu stiu ce marca e solutia pe care o folosesc..am luat-o pe sub mana de la niste baieti care lucreaza la o spalatorie si nu mi-au dat-o in ambalajul original
        Ei nu dau cu spuma pe masini...ci pur si simplu o pulverizeaza.
        Last edited by darksid3; 18 May 2009, 12:11.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #79
          am incercat sa obtin si eu pe sub mana dar nu am reusit. am cumparat prima data solutie de kharcher dar era varza, mai mult sampon decat solutie. acuma o am pe cea din selgros (120lei 10L) care da semne de calitate dar nu reusesc sa o folosesc cum trebuie.
          vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

          Comment


          • #80
            Originally posted by johan View Post
            depinde de detergent concentratia
            ............... spuma activa imprastiata cu aparatul consuma mult
            Cu aparatu daca o stropesc pe masina imi ia 1 litru maxim (solutie diluata normal).
            Cu pulverizatoru ala (asta il folosesc cel mai des) imi ia ca ochiu 1,5 litri si tot n-o pulverizez bine de tot.
            La spalatorii e cel mai bun cu bidonu pus pe lance, nu folosesc mai mult de 0,5 litri de solutie diluata..

            Sau ei pun solutie concentrata in bidonasu de lance??
            Last edited by Octavian; 18 May 2009, 13:49.

            Comment


            • #81
              eu am luat de la un baiat de pe soseaua morarilor la un pret marfa 130ron 25 kg,< cu colegii de la munca> si dau prima data cu apa si apoi cu un vermorel de 5l <150ml-170ml> la 5 litri de apa apoi o las 3-5 minute max si o clatesc cu aparatul kharcer si o sterg cu o piele de caprioara de la mafra iese beton,precizez ca nu face spuma dar mizeria se vede cum se scurge de pe masina curatenie garantata,am facut rost si de un spumant pt aparat dar tot mai bine se face cu vermorelul ,face spuma dar se consuma imediat si nu curatata bine <risipa aiurea> de baza ramine vermorelul.

              Comment


              • #82
                Originally posted by maistoru View Post
                daca nu face spuma nu actioneaza cum trebuie.
                Originally posted by darksid3 View Post
                Acum nu stiu ce tip de substanta ai...nu toate sunt concepute pt. a curata numai prin spumare. La mine curata perfect. Am observat ca nici la spalatoriile dedicate nu toate substantele active sunt sub forma de spuma.
                Eu unul am gasit un detergent extra (habar nu am ce e ).
                De la un coleg de serviciu, care are un prieten cu spalatorie auto. Concentratia e de 1=>20
                Chiar si in doza mai mica isi face efectul. Cum o imprastii? Nu prin spumare ci chiar printr-o "perdea lichida" cu lancea de spalare, insa la presiune redusa (are posibilitatea aparatul de reglaj a presiunii).
                Deci nu spuma.
                Acum, tehnic vorbind, care e diferenta intre spalarea cu detergent aplicat prin spumare si cel lichid?
                Sincer, cred ca e doar de impresie artistica.
                Important e ca acea pelicula, spuma sa fie alcatuita in doza prescrisa de producator, apoi sa acopere fiecare mm2 de suprafata.
                La tara mai am si apa calcaroasa, daca spal cu un detergent oarecare, se vad urmele albicioase, la final, pe masina.
                Cu acesta...niiiik Iese frumos!

                Vine vara, cald, aveti si grija sa nu o spalati in soare, incalzita si sa mai fie si apa rece...De preferat seara, la loc umbrit.
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • #83
                  lance spumare profesionala





                  Originally posted by Octavian___30 View Post
                  Da, eu sunt unul (parca mai era un subiect asemanator, lasa ca ne directioneaza moderatorii )
                  Am un Karcher d-ala mic seris 2.01 parca.
                  Avantaje: nu mai dai banii la spalatorie si ti-o faci cum vrei tu, nu te mai certi cu aia ca nu o spala bine.

                  Dezavantaje:
                  timpul in primul rand, dureaza de doua ori mai mult decat la spalatorie.
                  Matzaraiele: furtun apa, cablu curent, o intreaga filozofie - trage-le, alimenteaza-le alea alea.
                  Solutii de curatat: obligatoriu sa ai solutie activa, ca altfel numai cu jetu de apa nu faci mare branza, carpa de piele (e ''numai 50 lei bucata), sampon...
                  Daca nu e murdara tare, merge numai cu sampon.

                  Jetu de apa nu e ca cel de la spalatorie, dar e ok, insisti mai mult si faci aceeasi treaba.
                  Pt mine e un mod de relaxare in weekend sa o spal. Dureaza cam 1,5-2 ore cu totul lui tot.
                  Cel mai bine e sa ai tras permanent furtunul de apa si cablu de curent, sa fie tot timpul disponibil, altfel pierzi ~15 minute numai cu astea (asta ma enerveaza cel mai tare).

                  Comment


                  • #84
                    lance spumare

                    ptr aplicat spuma activa :




                    Originally posted by gigiman View Post
                    Are cineva curatator de presiune si isi spala singurel masina? sa dea mai multe detalii, se merita? avantaje, dezavantaje.

                    Comment


                    • #85
                      Si totusi vad cu nu prea a insistat nimeni pe specificatiile tehnice
                      Chiar azi am primit un Curatator cu presiune PARKSIDE PHD100
                      Mi la adus unchimiu din Grecia, a dat 50euro pe el
                      -1450 watt
                      -105 bar
                      -330 litri pe ora max
                      Ca performante e bun de ceva ?
                      Daca se poate spuneti-mi caracteristicile tehnice alor voastre cu cati bar, watt si tot asa
                      Ca dotari si alea alea vad ca are recipient pentru detergent, cablu de 5 metri, furtun de 4 metri, duza ajustabila jet plat, duza de presiune mare etc....

                      Comment


                      • #86
                        Pune o poza sa il vedem!!

                        Comment


                        • #87
                          ...uite si poza
                          Attached Files

                          Comment


                          • #88
                            dupa cum se vede si la ce caracteristici ai scri tu ,e super ok aparatu ala!!!!si eu am un karcher din ala mic dar are numai 100 de bari !Sa ai noroc de el si SPOR LA SPALAT MASINA!!!!!!!

                            Comment


                            • #89
                              Nu mai dati banii pe "aspiratoare" d-astea mici. Degeaba au 100 de bari daca nu au si un anume debit....basca mai au si furtunul de presiune scurt.
                              Sunt scule mai mari, unele unguresti sau alta firma cu lance de metal, debit mare, pompa de aluminiu care nu se compara cu astea mici "de firma" sunt incomparabil mai eficace..
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • #90
                                ...si incomparabil mai scumpe.
                                Poa' sa fie facut si in Ungaria si-n China, daca sunt de calitate sunt scumpe.
                                O problema la astea mici e atat debitul mic (sa ai si debit mare, daca ai numa 100 bar, nu dai jos cum trebe murdaria, surplusu de apa e de real ajutor la clatire) cat si presiunea de lucru (alea mai profi au 170-250 bar).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google