Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu sunt înţepenite, aşa e la prima strîngere, de fabrica; poţi să dai cu orice, nu are cum să ajunga pe filet.
    Mai forţeaza, n-ai alta soluţie. Să le scoţi cu motorul rece, în orice caz nu la 80 de grade.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • baca ceva mai lung putin pe cheie sa ai mai mult putere si insista dupa cum spune IancuMIC

      Comment


      • salut
        m-am gandit si eu ca nu e bine la cald umblasem cu masina prin oras
        am sa incerc mai tarziu las sa se raceasca
        multumesc mult de informatii

        Comment


        • Salutare! Am schimbat bujiile originale dupa 40000 km cu bujii DENSO model K20PR-U (pentru motoarele K4M 690 pe benzina) cu distanta dintre electrozi de 0.8 mm, asa au venit din fabrica - le-am verificat si cu lera suplimentar.

          Am o nelamurire si anume distanta este corecta? sau trebuie sa o majorez la 0.9 mm?
          Stiu ca bujiile din fabrica vin reglate la 0.9mm / 0.95, am intrebat doi ingineri auto si amandoi mi-au dat raspunsuri diferite, unul sa majorez la 0.9 iar celalat sa le las asa, asa ca sunt in incurcatura si nu stiu ce sa fac....

          Masina este Logan Prestige 1.6 16v 105cp.

          Comment


          • Regleaza la 0.9.
            Cat te-au costat bujiile, daca nu te superi; mersi.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Bujii DENSO K20PR-U 31 RON 4 bucati.

              Comment


              • Salut
                Asta seara mi-am schimbat si eu bujiile tot equiem cu 2 electrozi schimbate cu denso k20tt. Prima constatare a fost ca nu mai tremura maneta schimbatorului, apoi am facut o tura cu ea de proba si wow loganul meu are zvac , acelasi logan care devenise un lenes incurabil sper sa nu fie doar o parere creata de entuziasm dar parca mergea altfel , mai curat mai lin si mai silentios.
                Totusi ceva ma nelinisteste : nu stiu daca e de acum dar nu cred sa mai fi auzit acest tzacanit , ca un secundar dar zgomot mai accentuat , si zona din care pleaca fisele spre bujii parca de acolo se auzea , initial am avut impresia ca din zona alternatorului dar nu.
                atasez si niste poze cu vechile bujii care au dus 41000km 80% in oras
                ce parere aveti?
                Attached Files
                Last edited by dutzuu; 8 April 2013, 21:34.

                Comment


                • Set de bujii de la mama lor, de fabrica, de la dealer - 96 lei. "Se poate sa arate altfel decat ce aveti acum pe masina - sa nu va speriati. Asta va da calculatorul pentru masina dvs., astea sunt - de fabrica!" E clar ca o sa arate altfel dar nu conteaza, daca merg bine. Au un singur electrod, scrie pe ele numai Renault, nu poti stii cine e producator. Dar nu-i bai - daca asa zice calculatorul...
                  Nu stie nici vanzatorul de la piese de producator - se uita lung la ele: "Oooo, Mexic - ati nimerit bine!" Vezi, e bine, ce mai, aproape America, Japonia, incolo... Deja ma simt mai mandru, prind curaj si intreb: "Unsoare fluorata trebuie sa cumpar eu, sau au in service?" Stupoare. "Ce??" se uita cu un aer de vulpoi batran, hait in de-astea: "Domne', va sfatuiesc sa nu puneti de-astea...". Insist, intreb: "Dar in service: pun ei, sau duc eu? Din fabrica nu se pune?"... evita sa dea un raspuns clar, zice "N-avem noi asa ceva la magazin" de parca cerusem un kil de plutoniu. Sper sa nu ma fi dat in urmarire la SRI acuma....
                  Last edited by ParuLuScorilo; 18 April 2013, 12:11.

                  Comment


                  • Mai bine pui iridium, daca tot ai ajuns la banii astia; nu te mai complica cu acea unsoare, ca merge si fara.
                    Cati km. ai mers cu cele de fabrica?
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • 57500, si merg foarte bine, dar daca zice sa le schimbam....
                      Sunt convins ca merge si fara. Dar omul din cladirea aia pe care scrie mare sus RENAULT si DACIA, si inauntru sunt masini la vanzare, trebuie sa urmeze litera cartii de service, cu strictete. Acolo scrie ca merge si fara? De asta imi iau 100 de lei sa-mi schimbe uleiul si filtrele, ca sa fiu eu linistit ca ei urmeaza cu strictete cartea - scrisa de niste ingineri, care nu degeaba au scris ei acolo. Eu nu sunt inginer auto, sunt de profil electric, ce sa fac, sa mai fac o facultate ca sa stiu ce se intampla cu masina mea? Sa am incredere in mecanicul dealerului, la care "merge si asa"?

                      ...evident ca o sa le schimb eu, pun 50 de lei in buzunarul alalalt si nu mai dau pe la ei decat pentru piese - sper ca pana acolo n-au ajuns, sa le manareasca si pe alea... unsoare, daca gasesc iau - ca e mai bine cu!

                      PS: As lua Iridium, daca ar fi pe undeva un magazin pe care sa scrie mare DENSO si sa fie al fabricii. Asa... n-am incredere in nici un magazin, cu greu in cel de la dealer, sper ca acolo sunt controlati si nu fac mismasuri in magazin direct - desi in service nu stiu daca se pot abtine...
                      Last edited by ParuLuScorilo; 18 April 2013, 12:55. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by ParuLuScorilo View Post
                        57500, Sunt convins ca merge si fara. Dar omul din cladirea aia pe care scrie mare sus RENAULT si DACIA, si inauntru sunt masini la vanzare, trebuie sa urmeze litera cartii de service, cu strictete. Acolo scrie ca merge si fara?
                        Eu n-am vazut unsoare, cand le-am inlocuit; am pus fiindca am avut (ceva pe baza de cupru); oricum in reprezentante nu se pune asa ceva.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Genial Scorilo!
                          Ma regasesc in discutia aia. Da Made In Botswana nu aveau? Ca puteai sa platesti in fosta lor moneda nationala!
                          Saptamana trecuta am facut revizia si am trecut pe la trei service-uri.
                          Unsoarea fluorurata e subiect tabu - adica primesti niste priviri din alea ca ... la poarta noua.
                          Bujia trebuie neaparat sa aiba 2 sau mai multi electrozi de masa "eu va recomand cu mai multi, ca merge mai bine".
                          -"Pai am luat deja doar cu unul."
                          - Aaaa... astea nu prea se mai folosesc, (Scot cutia cu Denso TT) da ale dvs sunt din alea cu Platina..." WTF?
                          Asta s-a intamplat la Meridian. Oricum trecusem sa intreb de preturi pentru distributii.
                          Bujiile le-am schimbat in alta parte!

                          Denso TT au deja o saptamana si merg superb. Motorul nu mai tremura, masinuta are zvac si in a 3a sau a 4a si combinate cu uleiul proaspat M1 0w40 parca am alta masina! La consum, inca nu ma pronunt!

                          Doua din bujiile vechi aveau probleme, crescuse consumul, motorul nu mai tragea si asta doar in 30.000 de km.
                          Masina a venit cu Eyquem cu 2 electrozi.

                          Comment


                          • "În momentul remontării fasciculului de cabluri de aprindere, aplicaţi obligatoriu un cordon de FLUOSTAR 2L cu un diametru de 2 mm ..."
                            Vedeti de ce nu trebuie sa aiba toata lumea acces la manualul de reparatii?

                            Comment


                            • S-a tot discutat acu' vreun an povestea asta; este arhicunoscuta de o parte din useri.
                              Stiti cum e; daca ai pui, daca nu, nu e un motiv sa nu inlocuiesti bujiile ca n-ai unsoare.
                              Eu de ce, ca multi altii, n-am avut din fabrica?
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Stiu discutia. Tocmai, s-a tot spus, si tot nu se gaseste. La dealer -nu. Norauto - nu. Supermarketuri - nici atat. La minunatul magazin caruia i se face atata reclama aici pe site - n-are. Service-ul lor, am intrebat: "Daca vreti sa va punem, veniti cu ea dvs., noi in service nu avem". Nu-i nimic, e si maine o zi, au mai ramas Augsburg, Vitan (ca, vorba lui Base, de ce ti-e frica nu scapi), Brico... sunt curios cat voi umbla pentru o nenorocita de vaselina.
                                PS: Tu n-ai avut din fabrica pentru ca n-ai avut noroc. Ce, tu ai nimerit bujii din Mexic, ca mine? Vezi, n-ai noroc!
                                Last edited by ParuLuScorilo; 18 April 2013, 20:35.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google