Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum se ''regleaza'' un IK 20 - https://www.youtube.com/watch?v=AUa6IFl7iJg

    scanteia pefecta .. https://www.youtube.com/watch?v=UMJ3eCHZtGY
    Last edited by panter1; 14 January 2016, 02:07. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Mereu vor exista softuri mai bune si mai putin bune, chiar si cele de fabrica difera intre ele. Eu am softul pe care-l are majoritatea, adica cel de la Doc, prima varianta.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Crede-ma ca stiu ff bine ce (soft) ai; din acest motiv am scris de "intreruperile" de care zici

        Insa cred ca nu e potrivit sa scriu aici despre subiect


        In conditii de pres atmosferica normala, toate bujiile (si cele mai proaste) dau scanteie ca in videoclip

        As vrea sa vad cum scateiaza pe motor ( la 12-14 atm, cu benzina...eventual GPL)
        Last edited by Hirayama; 14 January 2016, 17:42.

        Comment


        • Filmul cu magnetul si moneda este pacaleala. Forma geometrica a electrozilor, tensiunea electrica, frecventa, presiunea atmosferica, umiditatea sunt factorii principali. Campul magnetic al magnetului (este si fix, nu rotativ) are influenta minima in raport cu val camp electric dintre electrozi, forma rotunda ( diametr) a monedei are influenta cea mai mare
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Mie mi se pare ca marea majoritate a bujiilor fac aceias treaba si anume o scanteie la momentul potrivit, nimic in plus sau in minus. Diferente notabile de calitate apar când ai un motor cu chiulasa ''rasa''.. deci la compresii de peste 9.8 - 10:1.. când amestecul din cilindri devine foarte sensibil la autoaprinderi... Daca elementul central al bujiei se inroseste(datorita scânteilor si temperaturii de ardere din cilindru) si retin temperatura de ardere sau se supraincalzeste capul bujiei se transforma in bujie incandescenta ca la diesel si de aici apar autoaprinderi ale benzinei.. si trebuie avut grija..


            Schimbatul bujiilor sub 100.000km mi se pare cancan sau bani dati la bugetul fabricilor de bujii. Am schimbat zeci de bujii la alte masini noi si vechi cu mecanica stock si nu am simtit diferente, mergeau de fiecare data la fel. Diferentele cred ca sunt mai mult de ordin placebo scotand din discutie rezistenta lor la uzura electrozilor si ATAT . Acum am bujiile din fabrica si am ajuns la 85.000.km.. merge masina ceas, trage cum spuneti voi de la 1800Rot/min si daca as schimba bujiile sunt 100% convins ca ar merge la fel. Probabil le voi schimba pe la 200.000km când se va vedea pe ele uzura clara a electrodului central dar pana atunci e de prisos. Si le voi schimba cu niste bujii cu cap platinat care tin cel putin inca odata cat pe atat

            A.. daca mi-as pune bujii noi as avea tendinta sa o calc mai mult si as zice ''merge nene cu bujiile noi'' când de fapt.. merge la fel cu diferenta ca eu o calc mai tare sa imi confirm mie ca merge ok masina ))
            Last edited by panter1; 21 January 2016, 23:09.

            Comment


            • Un punct de vedere interesant.
              La o luna dupa ce am luat un Sandero sh(70000 km) am schimbat bujiile si am constatat o imbunatatire in mersul masinii. La plecarea de pe loc, la accelerarea in mers...o imbunatatire nu spectaculoasa dar sesizabila.

              Comment


              • Nu cumva ai schimbat pe langa bujiile si filtrul de aer care este foarte important, cat si uleiul, daca tot o cumparasei de o luna ca sa te asiguri ca sunt schimbate toate consumabilele?

                Intelegi ce vreau sa spun.. schimbarile in bine pot proveni mai degraba de la uleiul nou si filtru de aer care coincid si cu schimbarea bujiilor care te fac sa crezi ca merge mai bine de la bujii când de fapt.. Poti incerca sa pui vechile bujii si sa constati daca iti merge la fel

                Comment


                • In prima zi de la achizitionare am schimbat uleiul, filtrul de ulei si de aer.
                  Dupa cca o luna am schimbat bujiile.
                  Nu sunt la prima masina si stiu ce vorbesc.
                  Bujiile se uzeaza...ca merg bine e alta poveste, dar uzura nu se poate contesta!
                  Motorul mergea rotund, dar am zis ca 70 000 km sunt destui pt. un set de bujii, asa ca le-am schimbat
                  Repet ca nu au fost schimbari spectaculoase, dar a revigorat motorul.

                  Comment


                  • La 31500 km, este recomandabil sa se schimbe bujiile sau pot sa merg in continuare linistit cu cele de fabrica. In caz contrar, ce tip de bujie recomandati? Multumesc anticipat!

                    Comment


                    • Mai poti sa le tii linistit macar pana la 40 000 de km, dar nu mai mult de 60 000 de km.
                      Daca ai bani inlocuieste-le cu bujii Iridium.

                      La toate bujiile pe care le-am folosit, dupa 50 000 km am observat o scadere a performantelor.

                      Eu unul nu as tine bujiile mai mult de 40-50 000 de km. 60k de km cum zice cartea e un pic cam mult.
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • Multumesc frumos!

                        Comment


                        • Originally posted by stolniceanulucian View Post
                          Mai poti sa le tii linistit macar pana la 40 000 de km, dar nu mai mult de 60 000 de km.
                          Daca ai bani inlocuieste-le cu bujii Iridium.

                          La toate bujiile pe care le-am folosit, dupa 50 000 km am observat o scadere a performantelor.

                          Eu unul nu as tine bujiile mai mult de 40-50 000 de km. 60k de km cum zice cartea e un pic cam mult.
                          Dar in acesti 40-50k km,nu ar fi necesar si o aducere a gap-ului la valoarea prescrisa ?

                          Comment


                          • Originally posted by aris86 View Post
                            La 31500 km, este recomandabil sa se schimbe bujiile sau pot sa merg in continuare linistit cu cele de fabrica. In caz contrar, ce tip de bujie recomandati? Multumesc anticipat!
                            Aris86 am la munca un Sandero 1.2 16V care are 79.000 cu bujiile din fabrica iar masina merge ca in prima zi .. concluzia o poti trage si tu..

                            Comment


                            • Merge o laie, te-ai obisnuit tu. daca le schimbi acum o sa vezi, mama, zici ca e alta masina.
                              BEru UXT 79 la vreo 35000 km par cam uzate, gap marit la electrozi. Nu simt mare lucru in afara de oarecare leneveala la sarcini mari si tuartii prea mici sub 1500 rot/min, cu elenoi nu comenta.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Am 68000 km si am vrut sa schimb bujiile iar mecanicul a zis sa nu le schimb pana la 100000 km .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google