Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ciudat. In catalogul dupa care le-am luat eu (catalog tiparit), bujiile astea au 0.9 mm. Culmea e ca, inainte de a le monta pe masina le-am masurat si atat au - 0.9 mm. E vorba de cele V-Line No28
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • de astea am pus si eu
      nu am mai masurat gap-ul inainte de montaj, dar motorul trage bine cu ele....nu mi se pare ca face urat la turatie

      Comment


      • a folosit cineva ngk lpg laser line?daca da ,cum sint,merita achizitia?

        Comment


        • Originally posted by mariusnicolae View Post
          de astea am pus si eu
          nu am mai masurat gap-ul inainte de montaj, dar motorul trage bine cu ele....nu mi se pare ca face urat la turatie
          A mea e remapata, poate de aceea se simte mai bine cu BKR6EZ.

          Comment


          • aaaa....pai e clar atunci....de aici e diferenta
            a mea e cum a lasat-o uzina

            Comment


            • Originally posted by emanu900 View Post
              Pentru cine mai e interesat:

              - am testat timp de vreo 12.000 km NGK BKR6E care au distanta la 0,8 mm: trage mai fortos la turatii joase insa cand te duci in sus in turatii motorul isi pierde din vlaga, sunet de detonatii slabe. Cand le-am dat jos electrozii aproape curati, foarte putin afumati.
              - recent am schimbat cu BKR6EZ care au distanta la 0,9 (Z-ul vine spune NGK de la special design, ce-o fi insemnand nu stiu) dar comparativ cu varianta anterioara cuplu la turatii joase e nitel diminuat insa pe masura ce urci (2500 rot incolo) motorul se aude net mai frumos, trage mult mai bine si nu da semne ca pierde din vlaga, personal mai mult decat multumit si sunt decis sa raman pe astea.
              Ce "No." au BKR6EZ, daca BKR6E au No. 28?

              Comment


              • BKR6EZ

                Type:BKR6EZ
                Order no.:4619

                Details

                Wrench size:16,0 mm
                Thread diameter:14,0 mm
                Thread Length:19,0 mm
                Spark gap:0,90 mm
                Middle electrode material:nickel with V groove
                Number of electrodes:1
                Resistance:5k ohm




                BKR6E

                Type:BKR6E
                Order no.:6962

                Details

                Wrench size:16,0 mm
                Thread diameter:14,0 mm
                Thread Length:19,0 mm
                Spark gap:0,80 mm
                Middle electrode material:nickel with V groove
                Number of electrodes:1
                Resistance:5k ohm

                Comment


                • si daca la BKR6EZ le diminuezi gap-ul devin BKR6E? sau invers .E diferenta de pret intre ele? Am avut si eu unu din modele, dar habar nu am care. oricum le facui gap-ul cu lera, asa romaneste :P
                  sigpic

                  Comment


                  • am schimbat bujiile cu care a venit masina din fabrica, in speta eyquem. m-am uitat la ele, aveau o culoare maronie si zic ca mai mergeau. le-am tinut 60.000 km. si am pus tot eyquem
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by yrman View Post
                      si daca la BKR6EZ le diminuezi gap-ul devin BKR6E? sau invers .E diferenta de pret intre ele? Am avut si eu unu din modele, dar habar nu am care. oricum le facui gap-ul cu lera, asa romaneste :P
                      Mai nu, amandoua sunt la 18 RON bucata de unde le iau eu.
                      Diferenta o face GAp-ul si Z-ul acela, habar n-am ce inseamna 'special design'.
                      Cert e ca ma impac bine cu ele, dar repet, a mea nu mai e stock, are harta schimbata facuta prin dimsport.

                      Comment


                      • Eu nu am zis ca nu merg bine, merg chiar foarte bine. Chiar le recomand, eu le cumparasem cu 15 ron.
                        sigpic

                        Comment


                        • am schimbat si eu bujiile am pus cica de "origine" si am reglat gap tot cu lera 0,8 sa intre lejer si 0,9 sa intre putin fortat , in speta fate de cele vechi care aveau un gap de 0,6 reglat cu o surubeltina nu aveam lera pe vremea aceea parca este mai fasneata dar eu spun ca si consumul , parca cam suge

                          Comment


                          • La bujii noi de origine nu tre' sa reglezi distanta (am verificat eu cu lera).
                            Am facut si eu distanta si la 0,6 si la 0,7 , merge mai ''marunt'' motorul dar nu trage parca.

                            Comment


                            • Am masurat bujiile Renault pe care le-am schimbat zilele trecute, erau reglate la 0.9. Le-am lasat asa si merg foarte bine, nu le mai zapacesc sa le aduc la 0.8 ca sa fac experimente, ca oricum distanta recomandata e intre 0.9-1.0 mm.

                              Comment


                              • as vrea sa cumpar aceste bujii : 6418 BKR6EIX Iridium IX NGK SPARK PLUG si nu stiu sigur sant bune pentru logan 1.6
                                Last edited by cibononi; 20 April 2011, 13:00.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google