Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dr_mke View Post
    Pana acum n-am stabilit decat unilateral ca bujiile iridium sunt o afacere buna, in rest offtopic cat incape.
    In afara de opinia producatorului legat de scaderea consumului ai gasit si o alta parere obiectiva si neutra care sa sustina chestia asta. Am tot cautat pe net si nu prea am gasit. M-ai pus pe ganduri cu scaderea ta de consum si m-am apucat sa caut, dar nu am gasit.

    ps: momentan raman la parerea mea, ca super mega gicacalorie Iridium nu e o super afacare.
    sigpic

    Comment


    • ba da , este o super afacere daca le primesti moka , asa cum le`am procurat eu...

      Comment


      • Cata las ca stiu eu, ale tale produc si benzina, aditivata chiar :P
        sigpic

        Comment


        • daca as fi moderator as da ban definitiv pentru posturi la misto.

          Comment


          • Ai destui colegi pe forum care descriu o scadere medie de consum de 0,2-0,3 litri/100km cu iridium.
            sigpic

            Comment


            • Intreb si eu ca nepriceputul... UCE sau injectorul stie ce fel de bujie ai? Daca da, de unde? Stie cumva si cati electrozi sunt si din ce sunt facuti (am mai auzit unul la munca zicand ca el are electrozi de platina)? Cum se explica economia asta semnificativa de carburant?
              Acum sa vedeti avioane...
              @dr_mke pe forumul asta sunt atatia colegi cu atatea pareri ca pun pariu ca-ti gasesc unul caruia i-a scazut consumul dupa schimbatul stergatoarelor...

              Comment


              • Economia este minora, dar in timp se aduna mult mai mult decat diferenta de pret dintre ele.
                sigpic

                Comment


                • @dr_mke esti sigur ca nu e doar subiectivism? Si eu am o parere f buna despre franele mele si cred ca sunt cele mai bune, dar in mod cert nu sunt.
                  Fii bun si explica-mi de unde vine economia aia de combustibil. Nu sunt inginer si m-am tot gandit cam de unde ar veni, dar imi da cu virgula la calcul. Bujia din ce am invatat de la aia mai mari, da scanteie sa aprinda amestecul, daca da o scanteie mai calda sau mai rece UCE injectie o sa stie daca are de bagat mai multa sau mai putina benzina?
                  sigpic

                  Comment


                  • Economia aia vine tot de unde vine si risipa in cazul unei bujii proaste sau uzate, din felul in care da scanteie. Ce spui tu e de ce ai aderenta mai buna cu Michelin decat cu Kormoran din moment ce ambele se invart rotund. Greu sa iti dai seama, nu ? Io refuz sa cred ca dupa 10 pagini de explicatii ca la gradinita nu a inteles toata lumea si se pun intrebari de toata jena sincer. Masina ta stie cand are placute de origine sau contrafacute ? Cu siguranta nu dar totusi franeaza mai bine cu alea de origine, ciudat...?
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Ok. Din moment ce majoritatea zice asa, o stabilim ca si axioma. Iridium sunt miezu si gata. Nu mai are rost sa discutam pe acest subiect.
                      Stima.
                      sigpic

                      Comment


                      • Avand mereu o bujie in parametri optimi si presupunand ca si restul (filtre, senzori, carburant sunt la fel) ai toate conditiile pentru un consum bun. Cand una din cele de mai sus iese din parametri consumul incepe si creste, de cele mai multe ori prea putin ca sa fie bagat in seama. In 30.000/60.000 km cum este intervalul de schimb la bujii, 0.2litri/100km inseamna mai mult decat bujiile in sine. Putem extinde si la anvelope si prezenta/absenta variilor accesorii aerodinamice standard, sau adaugarea uner spoilere, bare de porbagaj, etc.

                        Alta explicatie nu mai dau, ca mi-s satul.
                        sigpic

                        Comment


                        • Corect. Dupa ce le-a trecut durata de viata, dupa schimbare vei simti ca masina merge mai bine si consuma mai putin, poate. Schimbare cu orice bujii care merg la masina asta. De reclame mincinoase suntem napaditi. Nu am vazut aici nici o dovada sau argument tehnic sau stiintific, studiu independent si bazat, ci numai afirmatii gen: "Se stie ca...", "Producatorul spune...", "E plin netul de...", "Cercetatorii spun ca" (fara sa se precizeze macar un cercetator si biografia lui). Nimic concret. Sigur ca pot alege, pentru fericirea mea, sa dau 400 ron pe bujii, sa fac un bine masinii. Si sigur ca, dupa ce dau o gramada de bani, il musc pe ala care imi spune ca "nu sunt cu nimic mai bune". Dar asta nu inseamna ca si sunt.... si o luam de la inceput...
                          PS: eu am vazut pe net un test facut de cineva, nu foarte bazat, care a incercat niste bujii minune Pulstar pe o Honda Element. Diferenta a fost de vreo 0.5 CP in plus si consum mai mare. Dar nu e o autoritate in materie...
                          Last edited by ParuLuScorilo; 22 September 2011, 21:51.

                          Comment


                          • Asa e romanu' care cumpara masina ieftina si vrea performante de bmw dupa ce ii mai pune un eleron, un filtru de aer etc. Eu merg in continuare pe bujii de origine schimbate la timp.
                            Sunt multi factori care influenteaza consumul si de aceea nu cred ca acele scaderi de consum cu 0,1 sau 0,2 l/100 sunt datorate bujiilor mai performante.

                            Comment


                            • sal ! NGK BKR6EZ merg pe 1.4 mpi
                              ?

                              Comment


                              • cica ar merge, dar sunt recomandate pentru 16V

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google