Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by andreyi View Post
    Le-am comandat deja, mersi. Peste urmatorii 30.000 km o sa iau Iridium, caci am gasit la un pret foarte bun la cineva.
    spune-ne si noua Andreyi ,nu fi rau...............

    Comment


    • Cu noile BKR6REZ(solutie de moment) masina merge ok, nu e nici o diferenta intre cum mergea cu cele vechi (Champion cu un singur "crac" a avut din fabrica), bujiile vechi mi s-a zis ca erau foarte ok, nu erau afumate, erau caramizii, si ca mai mergeau mult si bine. Insa, nah, am avut piticii mei sa fac o revizie generala sa stiu una si buna ca am totul schimbat. Dar cu siguranta la urmatorul schimb de bujii (si o voi face la maxim 30.000) voi comanda NGK Iridium.

      Comment


      • Originally posted by einstein1984 View Post
        adriann, am cumparat eu de la amazon, nu bujii dar ceva la fel de scump. Nu au fost probleme, ofera garantii daca nu ajunge pachetul sau primesti altceva. Sunt ceva mai sus decat emag sau ce mai avem noi.
        Ca veni vorba de unsoare, uite aici: http://www.amazon.com/Permatex-22058...=pd_sim_auto_3

        Partea proasta e ca 4 bujii luate din SUA fac 25 de dolari, dar transportul e 32$. De pe amazon.co.uk am gasit cu transport cu tot la 47£, adica 235 de lei, tot scump.
        am vazut si eu ce cost au la transport
        partea idioata a sitului amazon.com este ca iti alegi produsele in cos si cand dai sa le comanzi,nu apare si costul transportului ,ci numai dupa ce bagi datele cardului,am bagat data expirarii gresita (l-a acceptat) si de abia atunci iti arata si costul final(cu transport ) vreo 70 $ in total....

        Originally posted by einstein1984 View Post
        adriann, am cumparat eu de la amazon, nu bujii dar ceva la fel de scump. Nu au fost probleme, ofera garantii daca nu ajunge pachetul sau primesti altceva. Sunt ceva mai sus decat emag sau ce mai avem noi.
        Ca veni vorba de unsoare, uite aici: http://www.amazon.com/Permatex-22058...=pd_sim_auto_3

        Partea proasta e ca 4 bujii luate din SUA fac 25 de dolari, dar transportul e 32$. De pe amazon.co.uk am gasit cu transport cu tot la 47£, adica 235 de lei, tot scump.
        am vazut si eu ce cost au la transport
        partea idioata a sitului amazon.com este ca iti alegi produsele in cos si cand dai sa le comanzi,nu apare si costul transportului ,ci numai dupa ce bagi datele cardului,am bagat data expirarii gresita (l-a acceptat) si de abia atunci iti arata si costul final(cu transport ) vreo 70 $ in total....
        Last edited by adriannn_16v; 6 November 2011, 21:26. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • am pus azi vaselina dielectrica in capul bobinelor de inductie. am pus asa la ochi cat sa se asezi bine acolo.

          nu am simtit nimic.

          Comment


          • vaselina din aceea alba, cat costa ?

            Comment


            • nu este alba. este translucida laptoasa. vreo 14 lei

              aveti idee cata vaselina dielectrica se pune ? cred ca am pus cam multa

              nu prea se intelege nimic din poze
              Last edited by alessandro; 24 November 2011, 17:55. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • unde gasesti asa ceva fa o poza la tub te rog sau o poza cu vaselina aia

                Comment


                • gasesti la mine pe thread poze

                  mai am un tub daca doresti. 23 lei cu tot cu taxe comision 0

                  Comment


                  • Eu am pus acum 2 saptamani bujiile noi pe masina. BKR6EZ pe 1.4 remapat la dimsport.
                    Se misca mai bine, urca mai bine in ture, sunt ff multumit. Parca ia mai repede talpa, are mai multa vlaga sus, pe la 4-5-6 mii rotatii. Nu e o diferenta imensa, insa cine isi cunoaste masina o simte.
                    Consumul a ramas la fel in mare. La un drum galati-baneasa(braila-buzau-urziceni-bucuresti si retur), mers linistit 90-100 km/h, 70-80 km/h in localitati am avut 5.1 pana la intrarea in bucuresti (2pers, cu tot cu bagaje cam 200kg); la intoarcere am fost 4 plus 2 trollere mari, genti, gentute (cam 350kg cu tot) si am ajuns in galati, in aceleasi conditii de mers, cu consum 5.3. De regula, consumul era pe la 5.5-5.7 dar asta tine de mai multi factori...
                    Din uzina aveam equiem cu 2 electrozi de masa.

                    Una peste alta, sunt foarte multumit de bujii. 60-70 de lei au fost toate 4.
                    In Femei Si-n Frane Sa N-ai Niciodata Incredere

                    Comment


                    • cand am pus vaselina in bujii se vedea varful bobinei afumat exact cum se afuma un cablu electric cand nu face contact perfect.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Originally posted by razv.an View Post
                        ... 70-80 km/h in localitati ...
                        (Am o simpatie fata de acest nume Razvan, amintiri din copilarie, dar ...)

                        Deci, sa intelegem ca pe traseul Braila-Buzau-Urziceni-Bucuresti viteza permisa in localitati este de 70 km/h?

                        Comment


                        • off: Eu doar am spus cum am mers. Traseul respectiv l-am facut intr-o duminica seara, a fost "liber liber, colegu" daca ma intelegi. Cu siguranta au fost si localitati unde am mers cu 50 km/h.
                          In Femei Si-n Frane Sa N-ai Niciodata Incredere

                          Comment


                          • A venit vremea să schimb şi eu bujiile, a doua oară. Primele, cele originale le-am schimbat la 30.000 km. Erau cu un electrod. Am pus Brisk cu 3 electrozi. S-au făcut 65.000 km. Ca şi la primele n-au făcut probleme, maşina a mers OK, dar au 35.000 km deja.
                            Am de ales între bujii de origine Dacia, cu 2 electrozi la 16,5 lei şi NGK BKR6E la 14 lei bucata. Dacă cineva le-a folosit îmi poate da câteva informaţii? Mulţumesc.
                            Last edited by ursamajor; 5 December 2011, 21:38. Reason: Automerged Doublepost
                            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                            Comment


                            • eu am pus bkr6eZ, care cica s-ar preta pt 16v, desi nu stiu ce presupune exact z-ul ala.
                              sunt foarte multumit de ele, masina e mai sigura pe ea, fata de cum era cu equiem cu 2 electrozi de masa.
                              nu am avut beru ca sa pot face o comparatie si nici nu stiu ce bujii sunt de fapt alea pe care vrei sa le cumperi drept originale dacia.
                              In Femei Si-n Frane Sa N-ai Niciodata Incredere

                              Comment


                              • si eu am tot bkr6ez dar deja parca nu mi mai place cum toarce cu ele, nu stiu ce sa zic.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google