Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am vaz si eu filmuletul intr adevar no comment !

    Comment


    • Originally posted by Shakar View Post
      ..........................
      PS - gasesti pe YT video cu functionarea unei bujii Iridium vs una standard, nu marketing sau chestii teoretice ci bujii filmate (scoase din motor dar "alimentate"). Doar unul din avantajele bujiilor de top.
      Gasesc multe clipuri unde un produs e promovat.

      Arata tu o bujie de fabrica cum se prajeste.

      Personal n-am vazut pana acum decat la Mke dupa o forja minuscula pe autostrada (si la celalalt aplaudac din TM) cum o bujie buna se prajeste, si asta absolut numai din vorbe.

      Nici o proba concreta.

      Comment


      • asta cu prajitul e altceva , poate ai si u dreptatea ta, dar shakar vorbea de calitatea bujiilor iridium si are si el dreptatea lui, ca doar nu or fii 70 de ron bucata numa asa ca nu fac nimic, sa fim seriosi...

        Comment


        • Nu cred ca sunt 70 lei buc.
          Nici macar Mke nu le-a tinut mai mult de 80000 km.

          Eu cu cele de fabrica am mers aprox 55-60000 km si nu am simtit vreo dferenta la consum sau demaraj cu bujii noi EQ France.

          Dar altiiau bazdaci (gandaci, greieri, etc) in cap si cred altceva.

          Cu al meu 1.4 mpi dupa cateva zeci de mii de km cu bujii de fabrica sunt dispus sa fac orice fel de test de reprize/demaraj cu alt 1.4 mpi cu bujii NGK, fara alte modificari.

          Daca este vreo diferenta notabila, eu platesc benzina + sucul/cafeaua.

          Comment


          • asta i tare octaviane, acum ai fost sa zic asa de treaba )) eu sincer te cred. si eu am dat cu din astia cu toba sport finala si nimic, inca a mea mergea mai bine, da cum zici u, efect placebo etc, din vrabie nu faci niciodata supersonic ;)

            Comment


            • Octaviane, bujiile mele au trecut de 80.000 km si cel mai devreme este posibil sa le inlocuiesc la 115 sau 120.000 km in bord, cand fac si distributia mare, recte la minimum 90.000 km rulati. NGK zicea 90-110.000 km in functie de recomandarile fabricantului si regim de exploatare.

              Iara daca esti asa sigur ca nu-ti futez bujiile, ia sa dam noi la vara o fugutza pana la Viena si inapoi, cu mine la volanul masinii tale, doar cu pedala in podea, dupa care inspectam bujiile Alea cu clasa termica 5, pe care le da cartea. O rugaminte am doar, sa ai ECU cu mapa '' de fabriq'', mai multa benzen decat trebuie = temperatura de ardere mai mica.
              sigpic

              Comment


              • Adevarul e ca mergem in fiecare zi cateva sute de km blanaaaa, ca sa se merite diferenta de pret.
                sigpic

                Comment


                • Imi poate spune cineva care este diferenta intre bujiile NGK Iridium BKR5EIX si BKR6EIX si dece se recomanda cea cu 5 pentru 1.4 si 1.6 8v iar pentru 1.6 16v e recomandata cea cu 6?
                  Am mai vazut o recomandare ciudata zic eu aici si anune:
                  - BKR5EIX - pentru 1.6 8v
                  - BKR6EIX - pentru 1.4 8v si 1.6 16v

                  Este cineva pe forum cu 1.4 sau 1.6 8v care a echipat masina cu asa ceva?

                  Comment


                  • Pai la NGK acel 5 sau 6 reprezinta cat de rece este bujia (cu cat merge inspre 1 e mai calda iar cu cat mai in sus e mai rece), la alti producatori parca e invers.



                    Motoarele care merg mai des si mai mult in ture inalte (gen 16V) au nevoie de bujii mai reci (care inseamna disiparea mai rapida a caldurii din electrodul principal - cred ca m-am exprimat cat de cat )
                    Last edited by emanu900; 2 February 2012, 18:17.

                    Comment


                    • sa stii ca si eu mi am pus denso K20 TT si sunt pentru 1,4 si 1,6 16v asa scrie si l astea, motorul 1,4 stiu eu este generatie mai noua ca cel de 1.6, asa ziceau si mecanicii. poate ca merg si pe 1,6 dar vad ca sunt mai multe cazuri in care merg aceleasi bujii la 1,4 si la 1,6 16 v si la 1,6 nu.

                      Comment


                      • Sa lamurim putin treaba cu clasa termica. BKR5EIX cedeaza mai lent caldura acumulata din camera de ardere spre chiulasa decat BKR6EIX.

                        Daca o calci pe coada mai grav decat media si nu circuli in oras pe distante foarte scurte mult, este chiar de bun augur sa pui cele cu 6.
                        sigpic

                        Comment


                        • Bun atunci inseamna ca 1.6 8v are nevoie de bujii mai calde? Nu cumva din fabrica toate motorizarile vin echipate cu acelasi tip de bujii?

                          LE: Mie mi s-a pus pata pe iridiumu asta si nu stiu care sa le iau.

                          Comment


                          • Nup, asa vin si din fabrica. Ambele bujii vor ajunge la temperatura optima de autocuratare, cele cu 6 ceva mai lent in oras, iar cele cu 5 se pot supraincalzi mult mai usor la forja sustinuta decat cele cu 6.

                            Daca te incalzeste cu ceva, la SN am folosit atat V-line cat si iridium apoi, ambele cu 6.
                            sigpic

                            Comment


                            • ia le cele cu 6 o recomandare

                              Comment


                              • Eu spre alea cu 6 tindeam pentru ca am vazut peste tot recomandate ngk bkr6e indiferent de motorizare iar denso, pe site-ul oficial recomanda IK20 pentru toate motorizarile.

                                @mke, daca nu dauneaza la cele cu 6 ca ajung la temperatura optima mai greu in oras, pe alea merg

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google