R A R - I T P

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by gelica75 View Post
    astazi am fost eu la revizie ,mi-am facut griji degeaba cum ca mi-ar gasi ceva la directie sau jocuri in bucsi sau la frana de mana dar degeaba a trecut cu brio ba ma rugam de nenea meseriasul ''nene are ceva ca se repara ca imi place sa fie totul ca la carte '' ii spun eu ,el stai linistit ca este ca noua nici mie nu mi-a venit sa cred ca sincer nu prea am mers ca damele am cam calcat-o dar sincer sa fiu am ocolit toate gropile ,da si fiind astea spuse singura diferenta la diesel este ca, costa mai mult revizia adica 90 lei.Toate bune si spor la revizii eu am scapat !
    N-are rost sa-ti faci griji..daca ar fi ceva nasol ai simti cu siguranta. Ca chestie, am vazut cum a picat ITP-ul un Touareg V10 din cauza placutelor de frana care erau prea tocite...a fost faza de ras
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Multumesc frumos pentru lamuriri.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Originally posted by dan.gutu View Post
        Cel mai bine este sa faci ITP ul prima data,daca apar probleme sa le poti remedia cu ocazia reviziei.

        Ms . Am facut tocmai invers , mai intai revizia la AMG si apoi ITP-UL in aceeasi zi . Fiind remapata imi era frica cu noxele dar nu a avut nimic .
        B -X X - DDF x 2

        :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

        Comment


        • au fost nesimtiti aia ca au respins touaregul pentru placute...

          Comment


          • ba au fost corecti....si ala tot fier e si are nevoie de frane
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Pai si masinile de asemenea valoare tehnica pot sa pice la I.T.P trebuia sa puna ceva pe masa si se rezolva oricum trebuia sa le schimbe pacutele de frana dar nu mai era nevoit sa vina a doua oara la I.T.P.

              Comment


              • Originally posted by tud. View Post
                au fost nesimtiti aia ca au respins touaregul pentru placute...
                Cred ca a fost respins pentru ineficienta frana sau dezechilibru.Daca respingi pe cineva pentru placute uzate te contesta,ITP se face fara demontarea ansamblelor sau subansamblelor si ca sa ajungi la placute trebuie demontat etrierul.Nu exista in normativ uzura maxima admisa sau cod de respingere pentru placuta de frana uzata.Daca este fier pe fier si are frana nu ai cum sa-l respingi.Se lucreaza la un normativ unde unul din codurile de respingere este in legatura cu martorii din bord ABS,AIRBAG,senzori placute,nivel ulei,defectiuni franare etc.Daca totul este ok dar este un martor aprins in bord l-ai respins. Un inspector ITP nu este nesimtit atunci cand respinge un Touareg,Bentley sau Ferarri pe motiv de siguranta,chiar ii face un bine omului, sa nu moara ca prostul sau mai rau,sa omoare pe unul nevinovat, si in plus isi apara si libertatea.Daca ii da admis la unul care nu are frana si la coltul urmator ala a facut accident mortal este primul raspunzator.La orice accident grav se face expertiza tehnica la autovehicul,daca are ITP facut recent si se constata ca inspectorul a trecut cu vederea defectiuni grave,raspunde penal.
                LOGAN--> <--TOYOTA

                Comment


                • salut , ce probleme pot sa intampin daca am arcurile schimbate , toba si jantele. la toba am silencer si este doar finala.
                  pleopele am inteles ca ti le da jos.
                  am stikere pe ea.. cele de logan cup..dungile laterale...
                  va multumesc.

                  Comment


                  • Azi am facut si eu ITP-ul, si a fost totul ok. Din ce am tinut eu minte, la noxe am avut 0.48, dezechilibru intre roti la franare =9 , eficienta franare 80% . Doar la frana de mana pe stanga este un pic mai slabuta decat pe dreapta. In ceea ce priveste joc directie si alte chestii mecanicesti, fusesem cu 3 zile inainte la revizie si mi-au zis ca totul este ok. ITP-ul ma costat 80 lei.
                    Cu stima, FLO.
                    , sunt cu ochii pe voi !
                    :thumbsup:

                    Comment


                    • @dan.gutu-eu trebuie sa fac itp-ul acum.Am xenoane si stopuri lexus look pe masina.In rest totul e ok.Este vreo problema cu ele la itp?Stopurile le pot pune pe cele originale,dar xenonul...mai mare daraua sa il dau jos...
                      sigpic

                      Comment


                      • caree mai buna servo la logan benzina sau la 1.5 dci ??

                        se intareste la viteze mari adica 140 160 km
                        Last edited by vio oradea; 8 March 2009, 15:17. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Nu stiu daca la Dci este mai buna ca la benzinar , dar de intarit nu se intareste nimic dupa o anumita viteza. Din cate stiu eu doar cele asistate electronic fac asa. Si sper sa nu gresesc !
                          Scuze de OFF TOPIC.
                          , sunt cu ochii pe voi !
                          :thumbsup:

                          Comment


                          • Originally posted by FLORYN View Post
                            Azi am facut si eu ITP-ul, si a fost totul ok. Din ce am tinut eu minte, la noxe am avut 0.48, dezechilibru intre roti la franare =9 , eficienta franare 80% . Doar la frana de mana pe stanga este un pic mai slabuta decat pe dreapta. In ceea ce priveste joc directie si alte chestii mecanicesti, fusesem cu 3 zile inainte la revizie si mi-au zis ca totul este ok. ITP-ul ma costat 80 lei.
                            Cu stima, FLO.
                            Mai exact unde ai facut ca trebuie sa fac si eu luna asta?

                            Comment


                            • Incepand cu 1 aprilie 2009 se modifica normativele comform carora se face ITP.Daca vreti sa lecturati accesati http://www.rarom.ro/RO/article--Reglementari--63.html apoi apasati pe RNTR 1 nou ( va intra in vigoare de la 1 aprilie 2009).
                              LOGAN--> <--TOYOTA

                              Comment


                              • cat costa o sonda de la servodirecti

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google