R A R - I T P

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu trebuie sa dai nici o atentie la primul ITP nu are cum sa nu iasa in parametri

    Comment


    • Poate sa imi explice si mie cineva ce iti face la itp la un logan motorizare benzina. Sincer eu unul n-am mai fost cu nici o masina si habar nam. Am citit ca nu trebuie sa o ambaleze la peste 4000mii de ture. Altceva ce se mai verifica????

      Comment


      • Pai vezi ca este postat mai in urma putin R.N.T.R 1, si acolo sunt etapele care trebuiesc parcurse la I.T.P.Daca ma apuc sa le insir aici,trebuie sa scriu juma' de zi .
        LOGAN--> <--TOYOTA

        Comment


        • Practic de folie ei nu au de ce sa se ia ?? nu ?? .. ca am si pe fata de 50% ..

          Comment


          • Originally posted by irinell24 View Post
            In aprilie trebuie sa-i fac si eu itp-ul(e primul de 2 ani). Nam nimic pus pe ea decat cu ce a venit din fabrica. Ce vreau sa va intreb dragi colegi??? Sa ma duc la un itp oarecare sau sa ma duc cu un prieten si sa dau o "atentie" de 50 de lei si sa mi vad de treaba.
            Daca e masina relativ noua nu ai motive sa dai "atentii" pt. ca vei lua ITP-ul sigur. E buna si atentia de 50lei cand ai o masina veche dar la una noua nu are rost ca parca prea se invata aia de acolo la spaga. Am vazut cand am fost eu cum fac sefii de acolo bani nemunciti cate 30-50lei/ masina ei isi scot jumate de salariu intr-o zi buna.

            Comment


            • V
              Originally posted by irinell24 View Post
              In aprilie trebuie sa-i fac si eu itp-ul(e primul de 2 ani). Nam nimic pus pe ea decat cu ce a venit din fabrica. Ce vreau sa va intreb dragi colegi??? Sa ma duc la un itp oarecare sau sa ma duc cu un prieten si sa dau o "atentie" de 50 de lei si sa mi vad de treaba.
              de ce să mergi cu vreo "atentie", fiind primul itp pe care în faci? ai pus şi altceva în rezervor decât carburant de care trebuie? ţi-ai bătut joc de maşina până acum astfel încât să ai probleme la sistemul de direcţie sau de frânare? dacă nu, mergi liniştit la orice staţie itp. vineri, pe 26.02 am făcut şi eu primul itp: nu cu fost probleme, chiar i-am spus celui de acolo să-mi zică dacă e vreo problema, fără ezitare, dar şi fără atenţii din partea mea, şi totul a durat vreo 30min. mi-a spus de o bucsă de pe la un braţ de pe partea stânga, dar care nu a afectat rezultatul final.
              Last edited by moses; 2 March 2010, 10:06.
              a good plan today is better than a perfect plan tomorrow

              Comment


              • Dap m-am gandit mai bine si o sa ma duc linistit la itp sa-l fac pe bune. In ziua de azi chiar conteaza 50 de lei. O sa revin cu mai multe informatii cand o sa-l fac. Probabil sfarsitul lui martie inceputul lui aprilie.

                Comment


                • Am facut si eu primul ITP. Inainte de ITP am facut revizia technica la 2 ani. Masina are 14000 km folosit mai mult in oras si rar am folosit la maxim capacitatea motorului. Singura chestie ce nu era ok era folia. Cei dela ITP nici nau vazut... am dat geamurile din fata jos si a trecut testul. Vine tipul de la ITP si zice ca masina este in stare perfecta si este aproape gata si daca nu blocheaza RARul am si trecut de ITP. Aici vine ghinionul masina este blocat de RAR si trebuie asteptat tipul de la RAR care dupa o jumatate de ora vine. Cand se uita la geam vede ca are folie fara stampila. imi repeta legea de vro 3 ori ca nu am voie.. bla bla bla si ori se da jos folia si am trecut ITPul ori este respins. Trebuia sa dau acordul sa dee jos folia si asa am scapat. Nu am dat la nimeni nici un ban am platit acel 100 de lei taxa de ITP si atat. Mam gandit sa zic sa lasa folia si revin cand "repar". Dar am facut un calcul: taxa de revenire 30 RON o mica atentie pentru omul de la ITP cel putin 50 RON daca sunt doi atunci trebuie marit si atentia. Masina fiind blocata odata de RAR poate ca si atunci ar fi revenit tipul de la RAR cu care nu se putea discuta. Era un cap patrat in toate regula. Si poate nici asa nasi fi scapat cu folia intreaga.

                  Concluzie: in loc sa dau acel 80+ RON pentru revenire si atentie am zis sa deie jos folia am scapat de ITP si peste cateva zile ma duc si repun folia cu 100 de lei.

                  Pentru cei care nu au nimic in "plus" pe masina si au si RT la zi poate sa mearga linistit la orice statie ITP ca trece din prima. Am un coleg care are un logan de 4 ani RT la zi si a trecut ITPul din prima fara atentii fara nimic.

                  Comment


                  • Dece avea ala de la RAR capul patrat,pentru ca nu te-a lasat cu folia ? Eu zic ca ti-a facut un bine,daca te prinde in trafic ,dai 150 amenda,te mai costa inca 50 recuperarea certificatului,punctele de rigoare ,plus timpul pierdut.Atentie este campanie mare impotriva modificarilor si starii autovehicolelor, zilele astea,aveti mare grija,nu se iarta nimic !
                    LOGAN--> <--TOYOTA

                    Comment


                    • ITP-ul poate fi făcut și în alta localitate decât cea unde este înmatriculată mașina ?
                      Logan Prestige 1.6 16v - gri comete

                      Comment


                      • Originally posted by dan.gutu View Post
                        Dece avea ala de la RAR capul patrat,pentru ca nu te-a lasat cu folia ? Eu zic ca ti-a facut un bine,daca te prinde in trafic ,dai 150 amenda,te mai costa inca 50 recuperarea certificatului,punctele de rigoare ,plus timpul pierdut.Atentie este campanie mare impotriva modificarilor si starii autovehicolelor, zilele astea,aveti mare grija,nu se iarta nimic !
                        Nu deacea este cap patrat pentru ca nu ma-a lasat cu folia. Ci pentru ca am intrebat atunci ce folie pot sa pun casa fie OK. El spune ca orice sticla are deja din start o transparenta de 70% indiferent ca e vorba de geamul masinei sau a casei, sau chiar si a ochelarului. Cand am intrebat si atunci cum este ca unele masini au geamuri mai transparente altele mai putin din fabrica. A zis ca acele vin asa din fabrica si sunt marcate corespunzator cu un "V". Atunci am intrebat ca masina mea nu poate sa aiba o transparenta mai mica la geamuri daca fabricantul na facuto asa. Raspunsul pe care am primit a fost ca legea scrie.... si a citit inca odata legea. Am uitat sal intreb daca in cazul in care am ochelari atunci am o vizibilitate de 49% (70% x 70%) daca nu las jos geamul?

                        Daca asi fi zis ca am cumparat o masina nepotrivita daca vreau geamuri fumuri asi fi fost mai mult multumit decat asa sa ascult de cateva ori aceasi lege.

                        Comment


                        • pt. radu.Poti face ITP-ul in orice localitate din romania

                          Comment


                          • Pt cei care au masinile cumparate de la Adras...Se va construi un service nou Adras chiar in spatele reprezentantei actuale din Drumul Taberei.
                            Va fi gata in vreo 2 luni si cum serviceul din Sos.Oltenitei sa inchis si a devenit particular, iar ala din Militari era prea departe, asta este bine venit!

                            Comment


                            • mica intrebare, am vreo 2 prieteni cu Logan fabricatie 2008 au facut recent ITP si pe ambii i-au respins la itp ca si cum ar avea trecut in talon la observatii "Masa total maxim adminsa: N Kilograme" m-am uitat in talon la mine aceeasi treaba... a mai patit-o cineva?
                              Logan by Renault Pure Blood
                              Nothing beats Low Cost

                              Comment


                              • Aia sunt niste prosti cum sa te respinga pentru asa ceva la toata lumea in vechiile taloane scrie asa ceva nu stiu ce scrie in cele noi acuma !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google