R A R - I T P

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • la Bras oameni buni. Azi dimineata am fost. Va dau si numele meu daca vreti sa verificati. Masina are 2 ani e ca noua sa zic asa, si nu avea ce sa comenteze nenorocitul dar s-a legat de cele de mai sus. Succesuri. Daca esti pacilea domnule de la Bras si citesti, sa-ti stea in gat banii aia 10 lei. Nu mi-e de bani, dar mi-e sila de de cum am fost tratat ca si client Bras la ITP. Am mai fost si la service, dar acolo sunt altfel de oameni.

    Comment


    • Tot la 2 ani am facut si eu ITP-ul si m-a trecut cum am spus in posturile de mai inainte. Singura dificultate a fost citirea seriei motorului... S-a invirtit cam 15 min cu o oglinda pe linga motor.
      Daca nu spui nimic nimeni nu se va certa cu tine.

      Comment


      • Nu gasea seria, sau nu avea habar unde trebuie sa se uite? Banuiesc ca a doua varianta.

        Comment


        • Originally posted by san View Post
          Tot la 2 ani am facut si eu ITP-ul si m-a trecut cum am spus in posturile de mai inainte. Singura dificultate a fost citirea seriei motorului... S-a invirtit cam 15 min cu o oglinda pe linga motor.
          Frumos, vorba colegului nu stia unde sa se uite?!
          Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

          Comment


          • Eu zic ca stia unde sa se uite dar voia sa vada seria stantata pe blocul motor. Si-a reglat o oglinda cu prelungitor si pozitia lanternei pina a dat de seria respectiva. Cred ca ce voia el sa vada s-ar fi vazut de sub masina dar cu scutul motor dat jos. La placuta specificata in cartea masinii pentru seria motor s-a uitat din prima dar nu i-a fost indeajuns.
            Daca nu spui nimic nimeni nu se va certa cu tine.

            Comment


            • Originally posted by qiu View Post
              la Bras oameni buni. Azi dimineata am fost. Va dau si numele meu daca vreti sa verificati. Masina are 2 ani e ca noua sa zic asa, si nu avea ce sa comenteze nenorocitul dar s-a legat de cele de mai sus. Succesuri. Daca esti pacilea domnule de la Bras si citesti, sa-ti stea in gat banii aia 10 lei. Nu mi-e de bani, dar mi-e sila de de cum am fost tratat ca si client Bras la ITP. Am mai fost si la service, dar acolo sunt altfel de oameni.
              La 2 ani am fost la Bras la ITP si imi gasisera ca nu tine frana pe spate destul dar a reglat un mecanic compensatorul, a tinut si dupa un an l-am schimbat, ca franau rotile pe spate in mod diferit. La 4 ani n-am mai dat pe la ei pt ITP, ci acolo unde am precizat mai sus, langa fostul RAR in Pacurari.
              Cat despre service-ul Bras, baietii sunt de treaba, am fost de vreo 3 ori pe la ei pt schimburi curente.

              Comment


              • Daca merg la ITP si primesc respingere pot sa merg si in alta parte in aceeasi zi cu gandul ca acolo nu o sa ma respinga?

                Comment


                • Poti merge,dar pierzi banii si risti sa te respinga si ala.Mai este chestia ca se poate sesiza RAR-ul,vazand ghidusia,poate bloca masina pentru reinspectie,alti bani alta distractie.Poti merge la cate statii vrei,dar nu este o solutie.Nu stiu dece este o sperietoare ITP-ul,cel putin eu incerc sa fac omul sa inteleaga,ca trebuie facuta o anume reparatie,95% inteleg si nu se supara,mai ales ca la statia unde lucrez nu se percep tarife la revenire.Eu sunt omul care nu ma iau de toate prostiile,am incredere cand un om spune ca isi va achizitiona o trusa medicala,dar sunt strict in ceea ce priveste siguranta,tai in carne vie,nu de alta dar vreau sa dorm linistit.Am o ciuda mare cand aud, ca unii colegi din tara se leaga de tot felul de nimicuri ,pe care le pot incadra la defectiuni minore,cu care se poate trece ITP-ul,acestea fiind remediate ulterior.
                  LOGAN--> <--TOYOTA

                  Comment


                  • Este normal ca omul sa se teama!cand majoritatea ITP istilor sunt invatati sa primeasca bani!(chiar daca masina functioneaza impecabil)Nu cred ca dumneavoastra(ITP MAN) face-ti parte din categoria celor care nu primesc!(traim in Romania)
                    AC/DC- RIDE ON

                    Comment


                    • As minti sa spun ca nu am mai primit cate un ''cadou'',dar numai de la prieteni . Pot sa spun cu mana pe inima ca nu am cautat nod in papura la cineva,sau nu am cerut cuiva bani pentru a trece ITP-ul.Tentatiile sunt mari,mai ales cand vine cate unul si iti pune teancul de bani pe masa,eu lucrez pentru mine, nu sunt angajat la stapan,pe ala il doare undeva ca statia respectiva este discreditata,trece luna isi ia salariul,eu mai am cateva guri de hranit.
                      LOGAN--> <--TOYOTA

                      Comment


                      • si uite ca spre uimirea unora mai sunt si oameni cinstiti in Romanica
                        in iulie am primul ITP. sper sa trec cu brio acel test
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by q_acdc View Post
                          Este normal ca omul sa se teama!cand majoritatea ITP istilor sunt invatati sa primeasca bani!(chiar daca masina functioneaza impecabil)Nu cred ca dumneavoastra(ITP MAN) face-ti parte din categoria celor care nu primesc!(traim in Romania)
                          Niciodata n-am dat nici o atentie la ITP. De fiecare data am trecut fara probleme indiferent de masina. Nu aveam anvelope de alte dimensiuni sau vre-un harb fara frane. Cand esti cu musca pe caciula, vrei sa dai, dai...nu vrei sa dai, dai.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Daca te dai cu masiniile din avatar(darksid3)este normal sa nu iti faci probleme dar daca avem o masina Dacia 1300 care arunca sulf la greu pe teava sar putea sa dai ceva la itp. Referitor la itp am fost de mai multe ori cu masiniile din firma si am fost nevoit sa dau o mica atentie.(papucuri pe motorina cu probleme mici la directie,(bucsile din teflon)frane,etc.Am fost oprit de cei de la R.A.R si era sa raman fara permis si talon.Am fost salvat de factura din service.(joc la directie,masina ,iar cei din service au schimbat componentele pe hartie)Tehnicienii de la RAR au spus :daca retinem talonul vor fi probleme !(cand a venit politistul au spus :masina nu are probleme dar m-au trimis inapoi in service pt rezolvare.
                            AC/DC- RIDE ON

                            Comment


                            • acum am terminat Itp-ul. Nu mi-a cerut nimic la folie, la accesoriile obligatorii, in schimb de ce am stopuri tuning, de ce am ornament esapament. Toata distractia 75 lei, dar i-am lasat 100 (cred ca de asta s-a luat de stopuri, pt ciubuc). A durat 15-20 minute.
                              Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

                              Comment


                              • Originally posted by dan.gutu View Post
                                Poti merge,dar pierzi banii si risti sa te respinga si ala.Mai este chestia ca se poate sesiza RAR-ul,vazand ghidusia,poate bloca masina pentru reinspectie,alti bani alta distractie.Poti merge la cate statii vrei,dar nu este o solutie.Nu stiu dece este o sperietoare ITP-ul,cel putin eu incerc sa fac omul sa inteleaga,ca trebuie facuta o anume reparatie,95% inteleg si nu se supara,mai ales ca la statia unde lucrez nu se percep tarife la revenire.Eu sunt omul care nu ma iau de toate prostiile,am incredere cand un om spune ca isi va achizitiona o trusa medicala,dar sunt strict in ceea ce priveste siguranta,tai in carne vie,nu de alta dar vreau sa dorm linistit.Am o ciuda mare cand aud, ca unii colegi din tara se leaga de tot felul de nimicuri ,pe care le pot incadra la defectiuni minore,cu care se poate trece ITP-ul,acestea fiind remediate ulterior.
                                In afara de faptul ca nu-mi functioneaza un bec,lucru pe care o sa-l remediez si faptul ca nu am "pachetul legislativ" in garantie, merge bine masina! Eram mai mult curios.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google