R A R - I T P

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bai mare! MARE! Loganul fratelui meu are expirat termenul de ITP cu 60 de zile (de pe 27 decembrie 2009). Fratele meu il conduce, eu platesc rovinieta, asigurarea si reviziile. Intamplator m-am uitat pe talonul masinii si am vazut surpriza. Mai pot face ITP, sau care este procedura corecta si legala in aceasta situatie? (Iar daca procedura corecta si legala este stufoasa si/sau costisitoare, care este "modalitatea gri" de a intra in legalitate?)
    Multumesc anticipat!
    http://img.userbarz.com/138/27545.jpg

    Comment


    • Dar el nu stie obligatiile soferului sa verifice actele?

      Comment



      • Skip that.
        Unii sunt sinucigasi din nastere si nu din educatie. El este unul din ei.
        Raspunsuri on topic? Rezolvari? Experiente asemanatoare?
        http://img.userbarz.com/138/27545.jpg

        Comment


        • iisayah si eu am avut itp-ul expirat fix o luna si nu a zis nimeni nimic, te intelegi tu cu cel care o sa iti faca itp-ul, nu cred ca o sa te refuze

          Comment


          • Sper sa fie asa cum zici tu. Nu de alta, dar cu aceasta aleasa ocazie am schimbat pe ea 2 bucati capete bara si o curea accesorii. Plus 100 ron in benzina OMV Carrera 100. Deci daca trebuie sa fac cheltuieli suplimentare pentru trecerea ITP, jur ca o vand moldoveanului de la 3 sa faca taxi cu ea. Si ala micu`sa se dea cu trotineta, daca e prost.
            On topic: multumesc ca mi-ai impartasit experienta ta. Promit sa relatez pe forum rezultatele acestui periplu.
            http://img.userbarz.com/138/27545.jpg

            Comment


            • Originally posted by CriSTI68 View Post
              mica intrebare, am vreo 2 prieteni cu Logan fabricatie 2008 au facut recent ITP si pe ambii i-au respins la itp ca si cum ar avea trecut in talon la observatii "Masa total maxim adminsa: N Kilograme" m-am uitat in talon la mine aceeasi treaba... a mai patit-o cineva?

              Si eu am facut azi itp. l-am trecut cu bine chiar daca aveam o gramada de prostii si mi-a zis ala ca am avut noroc ca nu mi-au respins cei de la Buc itp ca si eu aveam masa total maxima admisa 2350 kg si a zis ca e in regula. ca sunt unele loganuri cu probleme dar eu n-am avut.nu am intrebat in amanunt ce inseamna treaba aia.
              Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

              Comment


              • in iunie urmeaza sa fac inspectia tehnica periodica. am unele temeri. mai exact: parbrizul este ciobit in vreo 4 locuri. una din ciobituri este mai evidenta (parbrizul nu este crapat). tabla este atinsa in doua locuri: prima(aripa stanga spate, deasupra marginii aripei), a doua. intrebarea mea este: care dintre cele trei "bube" va creea probleme la ITP?
                Last edited by bogdan_1984; 15 March 2010, 12:26.
                sigpic

                Comment


                • parerea mea e ca nu vei avea nici o problema.

                  Comment


                  • La parbriz te respinge ,tu iti faci probleme ca ai tabla atinsa ce sa mai zica taximetristi care toti trec inspectia!

                    Comment


                    • ITP Tursib SIBIU

                      Am facut ieri 16 martie primul ITP la 'bestia' din dotare (Logan 1.4 MPI GPL) la statia ITP Tursib de pe Calea Dumbravii in Sibiu. A costat 80 de RON.

                      Masina are 2 ani si 38 000 de kilometri si a trecut fara probleme itp ul (fara atentii sau alte prostii )

                      Au verificat noxele pe GPL si pe benzina, dimensiunile pneurilor, franele fata spate pe role, articulatiile fata spate pe placi mobile, luminile de pozitie, semnalizare etc. Au verificat si data de expirare a trusei medicale si a extinctorului. (trusa si extinctorul le-am luat de la un coleg ca ale mele erau expirate ).

                      Am urmarit special testul articulatiilor fata spate si nu era nici un joc, nici un zgomot suspect la trenul de rulare. Deocamdata sunt foarte multumit de Logan pentru ca nu a cedat nici un element la trenul de rulare dupa 38 000 de km prin gropile patriei.
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • Acum cateva zile a facut si colegul meu ITPul si a trecut fara problema fara atentii.
                        Are un Logan 1.6 Ambition din 2006 cu vro 30-35.000 km.
                        Deci putem spune ca Loganul e o masina fiabila.

                        Comment


                        • Am facut si eu ITP-ul ieri .. aveam vreo 77000 km .. a iesit perfect .. la gaze .. la lumini .. la tot .. s-a luat de folia de pe fata si am o banda de leduri smd la pozitii .. dar i-am dat dreptul de smecher si nu am avut nici o treaba

                          Comment


                          • nu inteleg ce treaba au cei de la itp cu foliile de pe geamuri. sau e o gaselnita de-a lor ca sa obtina si ei "de-o cafeluta" ?
                            Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                            Comment


                            • n-au absolut nimic cu foliile omologate.
                              dar cu cele neomologate au, si ar trebui sa nu dea ok la itp daca nu sunt omologate.

                              Originally posted by Kovy View Post
                              Nu deacea este... nu ma-a lasat cu folia. ...pot sa pun casa fie OK....sau chiar si a ochelarului. ....fabricantul na facuto asa. ...Am uitat sal intreb ...

                              Daca asi fi zis ... geamuri fumuri asi fi fost mai mult multumit decat asa sa ascult de cateva ori aceasi lege.

                              Originally posted by Kovy View Post
                              ....revizia technica la 2 ani. .. nici nau vazut... ...masina este blocat de RAR .... sa dee jos .... Era un cap patrat in toate regula. ..nici asa nasi fi scapat ...

                              ....am zis sa deie jos folia...
                              .

                              eu as zice sa pui folie si pe cartea de gramatica. cum am spus si mai sus: daca legea interzice folia neomologata de ce toata lumea e disperata sa aibe intuneric in masina??? si bineinteles astfel sa reduca vizibilitatea si sa sporeasca riscul de accidente?
                              Last edited by Diabolique; 3 April 2010, 23:30. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • exista cumva norme ca cei de la itp au atributii in a verifica folia? ce legatura are functionarea tehnica a masinii cu existenta foliei?
                                Diabolique, ai inteles gresit. eu am pus folie ca sa-mi protejez copilul de razele puternice de soare. in plus, vizibilitatea nu se reduce.
                                Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google