R A R - I T P

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu va cred,si eu am 2,dar nu spune undeva clar ca trebuiesc 2.Exemplu la trusa medicala spune ca trebuiesc 2 la microbuze, autobuze ce depasesc 18 locuri.
    LOGAN--> <--TOYOTA

    Comment


    • Intrebare: pentru o masina noua, verificarea la RAR se face la fel ca si pentru una veche ? adica se apuca aia sa verifice, directie, noxe, suspensii, frane ? sau doar mergi, platesti si iti pun aia folia aia pe cartea masinii ?
      Multumesc.

      Comment


      • Te duci doar cu cartea de identitate,buletinul si factura masinii.
        LOGAN--> <--TOYOTA

        Comment


        • am luat regulamentul la mana si nu am reusit sa gasesc inca. dar oricum ma mai uit zilele astea si o sa gasesc mai mult ca sigur. revin pe urma cu raspuns
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • Eu am luat la citit regulamentul publicat in monitorul oficial,este ceva vag,se face referire la triunghiuri,dar cate,nu se precizeaza.
            LOGAN--> <--TOYOTA

            Comment


            • Eram curios ce precizeaza si norma de lege sub conditiile careia se desfasoara inspectiile periodice (RNTR 1).
              La Anexa 2, punctul 7.5 (pagina 60) se precizeaza tot pluralul "triunghiuri" (asadar minim 2, daca vrea clientul...fara numar sa fie, atunci, dar minim 2 )
              Daca ne uitam la sectiunea pentru stingator (7.3), acesta e la singular, inclusiv trusa de prim ajutor (7.6)
              Nici mie nu mi-a venit sa cred ca se impun legal 2 bucati (desi era "din auzite" si le aveam in trusa de emergenta), insa acum, cele doua acte legislative (codul rutier si din RNTR 1), m-au convins ca tre' sa posedam 2 (minim, ca sa facem pluralul...)
              Last edited by 77sky; 18 April 2009, 17:30.
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • Si eu am citit cand am facut scoala de soferi si nu este specificat nr de triunghiuri !

                Comment


                • stie careva daka este reglementat la ce turatie se masoara noxele pentru diesel?
                  merci.

                  Comment


                  • Originally posted by valeriuciprian View Post
                    La diesel se verifica noxele la relanti si la turatia maxima admisa de producator(parca asta e termenul...dar parca ma insel in legatura cu acest termen) deci la verificarea noxelor la turatia maxima se urca la volan cel care face ITP-ul si o tureaza pana la turatia maxima...si se tine turat la maxim un anumit timp.Nu cred ca e admis sa se dea "sprituri".
                    Turatia maxima la dci-uri e undeva la 4800-4900 rotatii pe minut.
                    Originally posted by dan.gutu View Post
                    la MAC (aprindere prin compresie ) se face la turatia maxima de regulator.Noi avem o baza de date cu aproximativ toate motoarele si le turam comform acesteea,daca tipul motorului nu este in baza de date,se tureaza comform cartii de identitate +200 r/min.Eu am un opacimetru,care ia maxim 3 probe,dar daca a iesit prima bine nu mai continui sa o turez,aici depinde si de inspectorul ITP, cat este de dibaci,sa scoata si timpii de baza buni,adica turatie minima-turatie maxima in 2 secunde.Sunt opacimetre de generatie mai veche care iau si cate 6 probe.
                    Mai sus sunt raspunsurile
                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment


                    • Originally posted by 77sky View Post
                      Eram curios ce precizeaza si norma de lege sub conditiile careia se desfasoara inspectiile periodice (RNTR 1).
                      La Anexa 2, punctul 7.5 (pagina 60) se precizeaza tot pluralul "triunghiuri" (asadar minim 2, daca vrea clientul...fara numar sa fie, atunci, dar minim 2 )
                      Daca ne uitam la sectiunea pentru stingator (7.3), acesta e la singular, inclusiv trusa de prim ajutor (7.6)
                      Nici mie nu mi-a venit sa cred ca se impun legal 2 bucati (desi era "din auzite" si le aveam in trusa de emergenta), insa acum, cele doua acte legislative (codul rutier si din RNTR 1), m-au convins ca tre' sa posedam 2 (minim, ca sa facem pluralul...)
                      Eu am intrebat inspectorul RAR care are ''grija'' de noi,si mi-a spus clar sa cer un singur triunghi.Orice masina noua se livreaza cu pachetul legislativ obligatoriu,si contine un singur triunghi.Daca gresesc sa ma corectati.
                      LOGAN--> <--TOYOTA

                      Comment


                      • Wrong! mie la ultima (la asta stiu ca circul acum cu ea) mi-au dat 2 triunghiuri in iunie 2008...
                        Mi-au dat este un eufemism, ca le-am platit ..tui!
                        Last edited by detail; 24 April 2009, 21:01.

                        Comment


                        • La inceputul lunii iulie trebuie sa fac ITP-ul.
                          Lampa stop din spate dreapta are o spartura de cca.7 cm diametru exact deasupra becului pentru mersul inapoi(portiunea alba).
                          Am acoperit-o provizoriu cu banda transparenta(scotch) .
                          Credeti ca ar trebui inlocuita lampa in vederea ITP?

                          Comment


                          • Originally posted by dan.gutu View Post
                            Exact,prin turatie maxima de regulator.Oricum esti pus sa semnezi,innainte de inceperea ITP,daca se strica nu raspunde statia .
                            buna la toata lumea,inca nu am un logan,dar il voi avea. dar vreau sa precizez ceva in legatura cu ITP din tara;traiesc de ceva timp in franta si am cumparat un vw diesel,vreau sa va spun ca aici nu se tureaza motoarele ca in romania;mie imi scrie pe talon turatia maxima 3500 r/min,desi max al motorului este 5000 r/min.la verificare a incalzit motorul la 90° a testat o data in relantii si a doua oara la 3500 r/min atit si asta doar cind ia spus calculatorul aparatului de testare
                            asa este in toata Europa am prieteni si rude cam prin toate tarile si toti au masini inmatriculate in strainatate;i-am intrebat cum au facut verificarea si ei. Domni nostri de la Rar si ITP ar face bine sa respecte si ei legile,ca doar nu sint facute numai ptr noi. Va multumesc si va urez Drum bun.

                            Comment


                            • Nu uita ca noi traim in romania ce mai (europeana tara)pe hartie!

                              Comment


                              • Originally posted by eddy_tm View Post
                                buna la toata lumea,inca nu am un logan,dar il voi avea. dar vreau sa precizez ceva in legatura cu ITP din tara;traiesc de ceva timp in franta si am cumparat un vw diesel,vreau sa va spun ca aici nu se tureaza motoarele ca in romania;mie imi scrie pe talon turatia maxima 3500 r/min,desi max al motorului este 5000 r/min.la verificare a incalzit motorul la 90° a testat o data in relantii si a doua oara la 3500 r/min atit si asta doar cind ia spus calculatorul aparatului de testare
                                asa este in toata Europa am prieteni si rude cam prin toate tarile si toti au masini inmatriculate in strainatate;i-am intrebat cum au facut verificarea si ei. Domni nostri de la Rar si ITP ar face bine sa respecte si ei legile,ca doar nu sint facute numai ptr noi. Va multumesc si va urez Drum bun.
                                Eu am vazut multe carti de identitate,din mai multe tari,se trece la fel ca si la noi,turatia maxima limitata.La 3500 de rotatii maxim nu poate sa fie decat un motor de peste 2500cc si montat pe vreo autoutilitara,pe autoturism nu poti avea 3500 r/min maxim.In ce spui tu este o contradictie,pai ori este 3500 maxim ,ori este 5000 .In toate tarile membre UE itp-ul se face la fel,numai ca la ei din 01.01.2009 se face la 1 an.
                                LOGAN--> <--TOYOTA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google