R A R - I T P

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu cruciulite si "papusele" in parbriz se trece? Am vazut-o pe una ieri in Otopeni (pacat ca nu aveam aparatul la mine) care avea toate geamurile pline cu papusi. avea cel putin 200, dintre care 20 pe parbriz!

    Comment


    • Eu de obicei il rog pe respectivul sa le dea jos cat fac poze,apoi face ce vrea cu vizibilitatea lui.
      LOGAN--> <--TOYOTA

      Comment


      • dar de ce nu le dai tu jos?
        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

        Comment


        • Daca ar fi inclus in salar acest spor fi sigur ca ar face-o!

          Comment


          • Originally posted by radu2008 View Post
            Cand ai orice buba la parbriz te respunge la ITP si era sa uit trusa de prim ajutor si instincatorul sunt valabile 24 luni nu cat am spus eu intr-un post mai sus 18 luni astazi m-am uitat pe ele!
            virgulele E viata mea.

            Comment


            • Atunci Dane mai ai un prieten la i.t.p,parca am inteles Gugesti?

              M-am referit ca vin la tine sa fac i.t.p-ul.De la Panciu pina la Gugesti.....
              Last edited by giugiuc; 13 April 2009, 12:26. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by Marius View Post
                Turarea pana la limitare e valabila doar pentru autoturismele diesel.

                Am facut si eu ITP-ul de curand si au scos 2 buletine, unul la relanti si unul la 3500rpm.

                Din cate stiu eu trebuie doar un singur triunghi. Corectati-ma daca gresesc.

                Extinctorul trebuie sa aiba termenul de valabilitate pe el.
                trebuie 2 triunghiuri. OBLIGATORIU

                Comment


                • Unde scrie cate triunghiuri trebuiesc ?
                  LOGAN--> <--TOYOTA

                  Comment


                  • in regulament. confirm spusele lui voltaj_stiu
                    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                    Comment


                    • Pai pune un link cu regulamentul unde scrie ca trebuiesc 2 triunghiuri.De cand se cer 2 ? Te pomenesti ca am ramas in urma cu legislatia !
                      LOGAN--> <--TOYOTA

                      Comment


                      • Citat din articolul 100:
                        "(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
                        ...
                        13. conducerea unui autovehicul care nu este dotat cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator pentru incendii, omologate".
                        Last edited by 77sky; 17 April 2009, 23:50.
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • ma uit maine in cartea de legislatie ca acolo am vazut. dupa ce gasesc scanez pagina si o pun aici. stiu sigur ca se zicea clar 2 triunghiuri
                          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                          Comment


                          • Originally posted by 77sky View Post
                            Citat din articolul 100:
                            "(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
                            ...
                            13. conducerea unui autovehicul care nu este dotat cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator pentru incendii, omologate".
                            Pai atat scrie,''triunghiuri reflectorizante''.De aici se intelege,fara numar.
                            LOGAN--> <--TOYOTA

                            Comment


                            • Intr-adevar Dane, legiuitorul a fost aparent evaziv, insa deductiile logice ne conduc la cele 2 bucati (pentru amplasarea inaintea si in fata autovehiculului); nu precizeaza "unul" ci foloseste pluralul pentru delimitare.
                              Eu era sa o patesc urat de tot, tocmai datorita lipsei unui triunghi (camion oprit pe o intreaga banda...), deci sustin prezenta celor doua in autovehicul.

                              P.S. si alineatele din articolul 156, de care stia ceva Alin :

                              "Art. 156. - (1) Daca un autovehicul sau o remorca a ramas in pana pe partea carosabila a drumului si nu poate fi deplasat/deplasata in afara acesteia, conducatorul autovehiculului este obligat sa puna in functiune luminile de avarie si sa instaleze triunghiurile reflectorizante.
                              (2) Triunghiurile reflectorizante se instaleaza in fata si in spatele vehiculului, pe aceeasi banda de circulatie, la o distanta de cel putin 30 m de acesta, astfel incat sa poata fi observate din timp de catre participantii la trafic care se apropie. In localitati, atunci cand circulatia este intensa, triunghiurile reflectorizante pot fi asezate la o distanta mai mica sau chiar pe vehicul, astfel incat sa poata fi observate din timp de ceilalti conducatori de vehicule".
                              Last edited by 77sky; 18 April 2009, 00:05.
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment


                              • iti pun maine scanarea la pagina. acum ma duc la somn, dar dimineata cand ma trezesc ma pun pe legislatie si o sa iti aduc 'dovezi'

                                p.s. sunt si intrebari in chestionare legate de triunghiurile astea. ceva in gen unde se pun daca ai ramas cu masina in pana pe marginea drumului? si raspunsul corect e in fata si in spatele masinii, la aproximativ 50m fata de masina
                                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google