R A R - I T P

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am fost la ITP azi la Dacoserv.Am folii pe spate,m-a intrebat de autorizatie,in rest nu am avut probleme cu trecerea ITP-ului.L-a interesat noxe,lumini,frane.Nici nu avea ce sa gaseasca,masina-i din 2009.Era nemultumit ca ruginise acolo la motor unde se vede VIN.u(sau e cod motor acolo?). Am promis ca data viitoare o sa frec eu cu smirghel sa se vada cum trebuie.. Pret 90 ron.Multumit!!
    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

    Comment


    • Care Dacoserev ? Preciziei sau Salaj ?

      Comment


      • Preciziei.
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • Eu tot la Dacoserv (Salaj) am facut ITP-ul si nu am intampinat nici-o problema legata de folie (oricum este cu acte in regula).
          Unde mai pui ca folia a fost foarte buna cand mi-a fost sparta luneta de catre o piatra.
          Efectiv a ramas pe pozitie fara a-se imprastia prin toata masina. Am mers cu ea asa vreo 10 zile si nu a cazut.
          "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

          Comment


          • ITP cu brio luat in Bz, service particular. au comentat putin de toba, dar nu a fost motiv de respingere. 90 roni.

            Comment


            • Ieri am fost la ITP si singurul lucru de care s-a luat nenea de acolo a fost folia de pe proiectoare, in rest masina a corespuns din toate punctele de vedere. Nici nu i-au interesat ca am folie pe geamurile din spate, au zis ca pentru ei conteaza geamurile din fata, nu ai voie sa pui folie de nicio culoare.

              Comment


              • Originally posted by jelly View Post
                au zis ca pentru ei conteaza geamurile din fata, nu ai voie sa pui folie de nicio culoare.
                Inca o dovada ca aia de la ITP habar nu au despre ce vorbesc. Iar asta e cam... trist!
                Pe fata poti pune folie solara sau antiefractie cu o transparenta minima de 70%.
                Adica RAR abroba si Gogu' de la ITP dezaproba?
                Deci...
                Last edited by UrsBrun; 22 September 2013, 14:52.

                Comment


                • @UrsBrun, e foarte corect ce spui tu.

                  @jelly, ITP-istu' ala n-avea de ce sa se lege si a incercat ceva...poate ii iesea si lui d-un Nekezol acolo.
                  In final, l-ai spaguit, ori ba?

                  Comment


                  • Nu i-am dat nimic, astepta ceva dar m-am facut si eu ca ploua

                    Comment


                    • tocmai m-am intors de la ITP, in acte e 1.6 mpi euro 3 iar pe stand la noxe a iesit euro 4 si pe gaz si pe benzina
                      ca or fi bujiile bune (denso k20TT 2000 km), ca o fi uleiul bun (0w40 de vo 3 mii km), ca o fi benzina de 98 de la mol buna, ca o fi drac mov nu stiu insa a iesit euro 4, niciun joc pe nicaieri, la frane nici nu a discutat
                      ce mi-a spus baiatul de acolo ca poti folosi anvelope mai mici sau mai mari dar sa fie in limite normale, adica m-ar fi trecut itpul si cu 185 60 R15, de retinut
                      ITP deschis nou pe radovanu, langa andrei gpl.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Originally posted by UrsBrun View Post
                        Inca o dovada ca aia de la ITP habar nu au despre ce vorbesc. Iar asta e cam... trist!
                        Pe fata poti pune folie solara sau antiefractie cu o transparenta minima de 70%.
                        Adica RAR abroba si Gogu' de la ITP dezaproba?
                        Deci...

                        Intervin putin daca se poate. Folie solara am avut montata pe fata cu dovada si chitanta de la atelierul care mi-a pus si folia spate a masini, asta s-a intamplat in martie 2013.
                        Sambata trecuta am fost tras pe dreapta la intersectie Domnesti cu prelungirea ghencea numai din cauza la folie A venit direct nenea jepcaru ( agentul de circulatie ) si mi-a zis " ridica geamul " , dupa care "stii ca pentru folii pe fata se da amenda 750lei si cu talonul retinut!?"
                        I-am explicat cum sta treaba si i-am aratat autorizatia cu chitanta a foliei solare , la care raspunsul lui a fost " pe mine nu ma intereseaza daca ai
                        autorizatie si chitanta de la atelierul la care ti-ai pus folia, eu iti dau amenda si iti retin talonul , nu de alta .. doar sa faci si un drum pe la RAR." Cand am vazut ca nu am cu cine sa ma inteleg , i-am zis ca fiecare e cu legea lui si fiecare face ce vrea ( politia si rarul ), nu exista o intelegere concreta intre ei. Dupa multe contraziceri cu el, mi-a luat doar talonul si mi-a dat dovada pe 15zile.
                        Asa ca aveti mare grija, ce puneti pe geamurile fata ca nu e de joaca cu legile "jepcarilor din tara" si peste cine dati in trafic ..

                        Comment


                        • Am citit si in alte parti ca au fost opriti si desi omul avea folie legala tot le-a gasit nod in papura..La mine e aproape transparenta cea de pe fata.Eu nu stiu cum de nu-i opreste pe toti oparitii ce au geamurile fatza aproape negre..

                          Originally posted by jelly View Post
                          Ieri am fost la ITP si singurul lucru de care s-a luat nenea de acolo a fost folia de pe proiectoare, in rest masina a corespuns din toate punctele de vedere. Nici nu i-au interesat ca am folie pe geamurile din spate, au zis ca pentru ei conteaza geamurile din fata, nu ai voie sa pui folie de nicio culoare.
                          Acum 2 ani la ITP am fost la dealer.A verificat folia fata,a verificat autorizatia..nu au zis nimic..colac peste pupaza au venit si de la RAR.Luau prin sondaj cate o masina..Nici agaricii aia nu au comentat nimic legat de folia fatza..Cum pana mea unii muma altii ciuma..Sa se puna de acord odata pentru totdeauna..Probabil la sfatu,pastele cailor!
                          Last edited by micutzu666; 17 October 2013, 18:06. Reason: Automerged Doublepost
                          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                          Comment


                          • @M4r7z1aNu, cat aveai opacitate pe lateralale fata?

                            Comment


                            • Intreb si eu ceva: intr-un timp stiu ca se mai practica sa suni la 112 in situatia in care un agent din asta (subofiter sau ce o fi el) face abuz, si veneau atunci (destul de repede) ofieri de la politia de circulatie si rezolvau treaba cum trebuie. Acum oare se mai practica treaba asta ? Sau a ajuns sa nu ii mai intereseze pe "mai marii" din politie de abuzurile subordonatilor sai ?

                              PS. Acelasi lucru intreb si eu ca si Kojak, folia de pe fata era din aceea omologata de transparenta 73% (sau cat e) sau era mai inchisa la culoare ?...Ca la acea omologata practic aproape ca nu sesizezi diferenta ca e geamul cu sau fara folie.
                              Last edited by SYL40; 18 October 2013, 11:45.

                              Comment


                              • Am citit si in alte parti ca au fost opriti si desi omul avea folie legala tot le-a gasit nod in papura..La mine e aproape transparenta cea de pe fata.Eu nu stiu cum de nu-i opreste pe toti oparitii ce au geamurile fatza aproape negre..
                                Folia o fi fost legala, opacitatea poate nu era cea legala.
                                Geamurile masinii au transparenta diminuata din fabrica, cred ca e ~80%.
                                Daca adaugi folie cu opacitate 25%, cred ca nu te mai incadrezi in limita de opacitate legala, pe fata.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google