Conducte Redirectionare Aer

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un link de unde le-ai luat?!...

    Comment


    • salut ma intereseaza si pe mine conductele de climatizare spate logan de unde se pot procura?
      Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

      Comment


      • Sunt luate de la pattrick de pe forum sau la dezmembrari
        sigpic

        Comment


        • ok merci mult am sa il contactez
          Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

          Comment


          • A incercat cineva sa prelungeasca conductele si de sub scaunele din fata si de sub cele din rindul doi incit ele sa iasa mai bine de sub scaune?
            Cred ca ar fi mai eficient pentru incalzire.

            Comment


            • Frate la MCV am si sub primul rand si sub al doilea guri de ventilare care chiar imi fac fata .. daca avea si n stalpi atunci era perfect .. dar nu e o problema ..acum sa le fac in ciuda celor cu berlina .. cumparati-va frate mcv

              Comment


              • Am facut un mic studiu cu privire la posibilitatea de a prelungi acele conducte de aerisire mai ales ca cele din rindul 2 de la MCV asa cum sunt acolo sub bancheta din spate sunt cam ineficiente. La scaunele din fata(sofer si pasage) cred ca se pot prelungi vreo 15 cm cel putin(varianta de la mine care sunt mai mic de statura si deci la sofer scaunul este mai in fata) la un sofer mai inalt cred ca merge 20-25 cm. La aerisirile din spate, cele de sub bancheta se poate prelungi pina ies de sub bancheta cam 30 cm daca nu gresesc. La prelungire se mai poate adauga si o latire a gurii de aerisire astfel incit sa arate ca o jumatate de pilnie turtita(gurile sunt pozitionate central pe ling conola din mijloc). Efectul cred ca este bun si vara dar si iarna pentru ca favorizeaza o mai buna circulatie a aerului. Ce ziceti?
                O intrebare: se pot procura de undeva niste prelungitoare sau trebuie facute artizanal?

                Comment


                • dar la berlina nu merg prelungite?

                  Comment


                  • La berlina ai sub scaunele din fata si cred ca e la fel ia vezi. Sunt de ambele parti a consolei centrale ceva negru cu doua gauri una mai mare si una mai mica.

                    Comment


                    • Eu nu inteleg de ce sa le prelungiti .. la mine chiar faca fata si alea pt locurile din spate .. nu mi se aburesc geamurile .. dar de fiecare data cand plec tin motorul intre 10 si 30 minute si dau drumul la aer cald pe recirculare .. si pe urma nu mai am nici o problema ..

                      Comment


                      • stiti cumva daca in service-urile dacia se monteaza conducte de aer pt locurile din spate pt berlina?

                        Comment


                        • foarte multumit de explicatiile celor de aici,tot respectul,un film parca ar fi fost cat o mie de cuvinte,are idee careva,taticul la HAW TO... cristireulea nu are montat asa ceva,el sigur punea si un movie
                          oricum de apreciat munca si efortul celor care au explicat cum trebuie facut
                          doresc sa imi pun si eu la loganul meu 1,5 dci din 2006 modelul ambiance,vad tot felul de preturi,unul corect doresc si daca aceste piese se pot gasi si in alta parte decat la reprezentante?
                          inca o intrebare,ce implica la montaj ca piese,unelte si accesorii(catere,surubelnite,silicoane,suruburi ,cleme,etc)?
                          stima all !!!
                          sigpic
                          Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                          pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                          Comment


                          • Va salut! Astazi am observat si eu ca nu am aceste conducte sub scaunele fata , desi ce-i de la DACIA sustin sus si tare ca diesel-urile au asa ceva .Fiecare cu norocul lui, unii au conductele de recirculare altii nu ! . Masina este Laureate 1.5dci 65cp din feb 2006 .
                            sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                            Comment


                            • In sfarsit am cumparat si eu conducte originale. Dar cu ceva peripetii... Am luat second hand de la cineva nici nu stiu precis de unde, probabil de la o firma de dezmembrari. Datele de contact - numarul de telefon - le aveam de pe net, eram in oras cand m-a sunat baiatul de la FUN (le-am comandat vineri dupa-amiaza si nu ma asteptam ca sambata dimineata sa vina deja) si m-am intalnit cu el pe undeva pe unde aveam treaba, am parcat, i-am dat in 30 de secunde banii si am plecat (81 lei in total - conductele, transportul si taxa ramburs). Nici macar nu am vazut daca erau toate componentele. La prima vedere totul parea OK numai ca... acasa, in seara asta SURPRISE: conductele mele sunt in stare excelenta, dar nu erau de berlina (am un Kiss), ci de MCV. Si nu complete (pentru MCV). Practic sunt prezente cele doua segmente din fata (aproape identice cu cele de la berlina) plus conductele de prelungire spre randul 3, dar fara distribuitoarele de aer pentru locurile din spate.

                              Am citit iar tot topicul de fata (pe bune), ca vreau zilele viitoare sa le montez, si mi-am dat seama ca nu e drama mare: primele doua segmente sunt aproape identice la berlina si MCV, la MCV cel de sub scaun avand in plus o conexiune suplimentara, pentru prelungirea pentru locurile din spate. Va intreb cateva chestiuni:
                              1. Ce este "imbracamintea pentru conducte" ?
                              2. Pot fi conductele imbracate in folie de polietilena expandata de 3-4-5mm (care se pune sub parchet) pentru o izolare mai buna?
                              3. Profitand de faptul ca am conducta de MCV pentru randul 3 de scaune, ce ar fi sa le pun o prelungire dintr-un furtun pana sub bancheta spate sa vina aer si dinspre in spate inspre in fata pentru locurile din spate?!... E o idee fezabila?!...

                              Comment


                              • dacis -mai bine mi le dai mie ,ca am un mcv si am nevoie si vedem cum facem , sa intru in posesialor.uite nr . meu de telefon daca esti de acord...0743048988
                                Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google