Cati Km Ati Facut Cu MCV-ul Si Ce Ati Fost Nevoiti Sa Schimbati La El?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Salutare am un dci 70cp din august 2007 77000km, la 20000km am avut o mica problema la roata stanga fata(ceva pe la planetara)rezolvata pe garantie,40000km reincarcare a/c,45000km placute frana,la 55000km distributie.

    Comment


    • #47
      Salut,am un MCV 1.6 16v,decembrie 2006.
      Acum are 72000km,si am schimbat asa:pe la 33000,senzor ABS roata fata dreapta,la 45000 bielete antiruliu,brate pe fata,un capat de bara si becul de la stopul de frana,la 55000 rulmentul fata dreapta,pe la 62000 becul de la numar si cel de la stopul de sus din interior,iar la 75000 probabil ca voi schimba iar bieletele antiruliu,telescoapele fata si spate,plus ceva bucse si ce o mai fi de schimbat.In rest,bujiile schimbate la 30000 si la 60000(cica asa e regula in service),distributia la 60000,placute de frana la fiecare 15000...
      Insa nu sunt suparat,si afirm cu tarie ca este o masina buna la banii ei...in Bistrita-Nasaud,drumurile sunt dezastru,iar eu sunt mai totdeauna grabit,asa ca gropile si denivelarile le trec de parca as fi pe autostrada...
      A,sa nu uit....aripa dreapta spate revopsita din cauza ca s-a exfoliat vopseaua,revopsire care se va intampla din nou la 75000,pt ca am constatat aceeasi problema,in acelasi loc...si inca am garantie la tabla...

      Cel mai suparator este un greieras care si-a facut cuib in partea dinspre parbriz a bordului...la orice denivelare se aude,iar daca pun mana pe bord si apas finut,zgomotul dispare...am vorbit in service,si mi s-a spus ca trebuie dat jos bordul pentru a remedia asta,dar ca in viitor voi avea aceeasi problema,chiar si dupa reparatie...

      Cam asta e...

      Comment


      • #48
        la masina de serviciu mcv 1.5 70cp - 95000km s-au facut doar reviziile. in rest nicio problema, nu troncane, nici becuri n-am schimbat. o masina excelenta.

        Comment


        • #49
          Am 119600 km. in 3 ani si 3 luni. Am schimbat consumabilele la 10.000 km , setul de distributie la 60.000 km. si un rulment pe dreapta spate (in garantie).Sunt super multumit de masina.Am fost cu ea in Grecia de 2 ori si la Budapesta, Viena, Praga si Bratislava.Se comporta foarte bine.Daca nu o frigi la podea consuma la drum lung pana in 5,4%.cu 4 persoane si bagaj.
          Viteza maxima la care mers 150 km./h.De regula merg cu ea un pic subturata.Nu stiu daca este bine.

          Comment


          • #50
            1.4 MPI 85CP, septembrie 2008, 60.000km. In afara de ulei, filtru de ulei, filtre aer si becurile de la faruri nu am schimbat nimik pana acum. O sa am de schimbat un amortizor spate ca mi-a curs din cauza unei neglijente a mea, am trecut printr-o zona de razboi nesemnalizata cu o viteza la are puteau foarte usor militienii sa imi suspende permisul. In rest toate bune si frumoase. In curand va treui sa schimb distributia, ca merge o intarziere de 1000-2000 km.

            Comment


            • #51
              IFRIM vad ca nu a raspuns nimeni la intrebarea ta vizavi de intrebarea cu resoftare, ce inseamna si ce se obtine.Pe scurt resoftare inseamna rescrierea softului din calculatorul de bord si ca scop este modificarea parametrilor motorului spre obtinerea unei puteri mai mari.Putere care variaza de la motor la motor si cel mai important este diferenta benzina-diesel, cel din urma avand cresteri mai mari de pana la 15-30 % de putere.Iti recomand daca consideri ca puterea motorului nu te satisface.

              Comment


              • #52
                E o "mica" eroare in afirmatia ta, diesel-ul nu castiga mai mult ca benzina prin resoftare, de obicei castiga mai putin. Ce ai vrut tu sa spui este faptul ca turbo are un castig semnificativ mai mare fata de aspirat care castiga in jur de 8-10% prin resoftare. La turbo castigul este substantial. Ia o benzina turbo (3.0 tfsi de la Audi de exemplu) si poti castiga pana la 33% prin resoftare, 100CP (~300 => 400).
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • #53
                  MCV 1.6 16v. 7 locuri.
                  Am ajuns la 104000km.
                  Filtre, placute de frana, ulei, anvelope , un bec,stergatoare parbriz.
                  Fara probleme.

                  Comment


                  • #54
                    octombrie 2009, 1.5 DCI 70 cp, 57000km. Schimbat ulei, filtre, placute de frana si doua becuri.

                    Comment


                    • #55
                      mcvist din 2006

                      la 49000 km nu i-am dat decat benzina, schimbat ulei, filtre si placutze, singura buba este ca atunci cand am luat-o nu am avut destui bani si pentru ac iar de acum caut disperat un atelier sau service sa-mi puna si mie aer. daca stiti careva prin bucurest sau pe langa vreunul, m-ati salvat. ciao mcvisti!

                      Comment


                      • #56
                        Din iulie 2008 am pana acum aproape 37.000 km
                        - schimb ulei + filtru si f.aer la 10.000 si la 30.000
                        doua becuri pe stg fata, bara spate dupa un accident si presostatul de pe servo directie.

                        Comment


                        • #57
                          75000km fara probleme majore doar minore schimburi 10000km e o masina fiabila si nu te lasa cand ai nevoie,,,

                          Comment


                          • #58
                            Sunt la al doilea LOGAN . Cu primul LOGAN (AMBITION) full options 90 cp am ajuns la 45.000 km in trei ani. Am vandut-o pentru un MCV 1,6 16 V DE ASEMENEA FULL OPTIONS, luat in 22.11.2007. Dupa aproape 3 ani am ajuns la 70.000 km din care 13.000 in Europa de vest , 6.000 prin Turcia si vreo 2.ooo prin Grecia . In rest aproape in fiecare w/e ne duce pe drumuri de munte (forestiere).
                            Probleme ? Din start radio CD defect (am rezolvat f.usor cu o mica reclamatie la Vocea clientului Dacia). In rest 3 becuri fata si acum au cedat ambele proiectoare . E adevarat ca le-am folosit mai tot timpul pe drumurile lungi. In rest nimc neobisnuit in afara reviziilor din 15 in 15 mii km.
                            Avand experienta a doua masini Logan luate de noi , nu pot decat sa ma felicit pentru ca am avut incredere in acest proiect.

                            Comment


                            • #59
                              logan ,1,4 mpi, rosu, preferance, 5 locuri ,octombrie 2009, 8000 km parcursi numai in tara, in bucuresti foarte putin; nu am schimbat nimic la ea ,are doar un scartait la pedala de frana cand pun piciorul si apas; trebuie dusa la revizie in septembrie ;va tin la curent. am uitat sa va mai spun ceva:cand inchideti usile din spate, la masina ,aveti grija sa le inchideti bine ca sa nu faca zgomot;daca face zgomot ,inseamna ca surubul de la manerul care se deschide usa ,din partea dreapta spate( usa mica) in cazul mcv-ului, sa nu fie slabit ;daca este slabit, il strangeti putin, si se rezolva problema;sa nu-l strangeti prea tare, ca, la deschiderea usii, manerul ramane in jos si nu se mai inchide usa;va tin la curent;la cati mai multi km

                              Comment


                              • #60
                                Salut. Am si eu un MCV din ianuarie 2007 - 60000km, iar pana acum i-am schimbat uleiul la fiecare 15000km. Urmeaza: capete de bara, bujii,distributie, si sudat catalizatorul pt ca s-a despins de pe teava care intra in el... ieri am observat cand i-am schimbat uleiul.. in rest merge bine si nu am avut probleme

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google