Dacia Logan MCV-2013-pareri,comentarii,sfaturi,etc.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by mr.K View Post
    Parere: e jenant sa stea mai bine un Smart Fortwo la siguranta decat un MCV.
    De ce? costa cam la fel si sunt facute de aceiasi firma. Depinde ce vrei, loc in masina sau siguranta.
    Pe de alta parte, MCVul in etstul ala a primit niste penalizari dubioase (pentru cine stie sa vada si rezultatele testului, nu doar numarul de stele) de genul" manechinul nu a patit nimc, insa daca era unul mai solid sau statea mai caracanat poate se ranea si de aia i-am scazut din puncte.
    Iar aberatii "sanse duble sa mori" sunt fix rezultatul imaginatiei tale, un twingo 2 la 120 loveste un mos intrat pe contrasens pe autostrada (la vreo 40 la ora) si scapa cu ceva dureri de spate 2 saptamani. Si Twingo 2 nu era masina de 5 stele!
    Last edited by einstein1984; 8 January 2015, 09:20.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • #92
      Nenea, tu vezi procentele de protectie a pasagerilor adulti? Sau la safety assist, unde toti depasesc 50%, pana si Corsa.
      Slăbuţ. Subţire.
      Stelele alea putine, daca ne uitam dincolo de ele, provin din ceva. Si nu e vorba de penalizari, ci de gradul redus de protectie a orice se afla in masina aia. De pietoni nu m-a interesat vreodata cat ii protejeaza masina, ca nu merg cu masina pe trotuar, iar la zebre opresc.
      Last edited by mr.K; 8 January 2015, 09:39.

      Comment


      • #93
        Pai ai citit ce scriu eu? Sau ai inteles? Masina protejeaza in test , se uita aia ca nu le place ceva si baga o scadere de punctaj.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #94
          Da, cred ca au ceva cu MCV-ul si ii avantajeaza pe ailalti.
          Aia de le NCAP care se uita sunt profesionisti, dar poate ii mai inveti tu cate ceva. Le explici ca familia ta are actiuni Dacia si te deranjeaza ca iti depuncteaza masina de suflet. Poate scoti macar o stea in plus.

          Comment


          • #95
            Cu ce te ajută x stele în plus la Noul Smart, ăla cu motor 1,0 SCe 70CP ce costă aproape 16.000euro dacă în caz de accident conserva scapă dar conținutul(adică șoferul/pasagerul) e scos cu spaclul ?

            MCV-ul a fost penalizat la multe, inclusiv la Lane assist și AEB 2 chestii pe care nu le vom vedea prea curând la Dacia.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • #96
              Smart Fortwo-protectie pasageri adulti-82%
              MCV-protectie pasageri adulti-57%

              Daca din Smart ii aduni cu spaclul, din MCV ii scoti cu peria de sarma, comparativ. 82% mi se pare un grad de protectie mult mai mare decat 57%. Si se refera la continut (pasageri), nu la conserva.

              Comment


              • #97
                Originally posted by t0rquemada View Post
                MCV-ul a fost penalizat la multe, inclusiv la Lane assist și AEB 2 chestii pe care nu le vom vedea prea curând la Dacia.
                Când vor deveni obligatorii (probabil în maxim 3-4 ani), le vom vedea în dotarea de serie şi pe Dacia.
                Aşa cum s-a întâmplat de curând cu ESP-ul şi TPMS-ul.

                Comment


                • #98
                  MCV-ul e apărut 2013, ca urmare primul test Euro Ncap din 2013 e cel care contează.
                  Atunci Sandero II a scos 4**** orice altă discuție e de prisos.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • #99
                    Am inteles: "a noastra e mai mare...chiar de nu pare".
                    Nu ca m-as grabi sa-mi cumpar Smart.
                    Dar pot accepta realitatea. MCV e mare, are spatiu, e relativ ieftin dar cu siguranta sta mai prost decat multe modele. Nu stiu cate masini noi mai au in 2014 doar 2-3 stele EURO NCAP.
                    Last edited by mr.K; 8 January 2015, 11:00.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Nu stiu cate masini noi mai au in 2014 doar 2-3 stele EURO NCAP.
                      Poate alea chinezeşti, deşi din câte am mai citit, se pare că le-au îmbunătăţit şi ei pe partea de siguranţă.

                      Comment


                      • MCVul nu e nou, e iesit in 2012... Ai gasit vreo masina la 10 000 de euro mai sigura si cu la fel de mult spatiu?
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Poti privi si invers: ai gasit vreun risc mai mare in banii astia?

                          Comment


                          • Originally posted by t0rquemada View Post
                            MCV-ul e apărut 2013, ca urmare primul test Euro Ncap din 2013 e cel care contează.
                            Atunci Sandero II a scos 4**** orice altă discuție e de prisos.
                            iar vii sa ne explici ca destramarea caroseriei este calculata? ca ruperea stalpului de parbriz si a portierelor e programata?
                            iar discutia asta?
                            lasati vrajeala de angajati la o parte, realitatea va contrazice flagrant.
                            dpdv securitate in caz de accident loganul e FAIL! sandero e FAIL! dusterul e FAIL! MCV-ul e FAIL.

                            sunt perfect de acord sa spuna einstein ca aia e. atata costa, atata face.
                            dar cand vad ca unii - altii incearca sa ne convinga ca loganul e mertzipan de masina iar smartul e frisca stricata... vad rosu!!!
                            oricand as prefera sa fiu in smart in caz de accident decat in logan.
                            am mai spus-o si in alte discutii, am vazut smart care a intors pe centura si l-a luat in plin un X5 care mergea cu 130 km/h. X5-ul a ramas fara jumatate de bot, roata stg cu amortizor smulse din masina.
                            smartul a sarit ca mingiuta in toate partile, a pierdut jumatate din greutate prin plasticele care au cazul de pe el, dar soferul a coborat singur, a deschis usa singur. usor ametit de invarteala.
                            sa va amintesc de taxiul luat in plin in centrul bucurestiului de un porsche care trecea pe rosu?

                            Comment


                            • http://www.euroncap.com/results/citr...lysee/552.aspx 3 stele si mai scump de exemplu?
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Protectie adulti-71%. Multumitor fata de MCV.
                                La Safety assist pierde mult, probabil de aia are 3 stele.

                                LA MCV soferul are si maro pe el. Naspa.
                                Last edited by mr.K; 8 January 2015, 12:35.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google