achizitionare Logan MCV - timpul dintre comanda si livrare, plus probleme

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Andreis ce vrei sa zici?

    sigpic

    Comment


    • #32
      Originally posted by SoNyKeL View Post
      Andreis ce vrei sa zici?
      Vreau sa zic ca mie mi se pare o masina greoaie. Dar s-ar putea sa fie numai inchipuirea mea. Vad ca voi sunteti multumiti.
      Eu am sfatuit colegul sa faca un test in aglomeratie, daca tot au intarziat sa i-o dea.
      Eu trebuie sa transpir, sa ma uit atent in oglinzi, sa anticipez cu grija daca am timp destul sa tasnesc pe culoarul celalalt, daca imi permite curba sau raman intepenit cu botul... Daca as fi stat in Caracal, daca participantii la trafic ar fi mai cumsecade, sau daca as fi avut talente de Raikonen, poate nu m-ar fi deranjat...
      Daca lucrurile astea nu te deranjeaza in aglomeratie sau daca esti in stare sa te descurci, este o masina perfecta la cati bani dai... Cred ca o tura in aglomeratie evita viitoare nemultumiri.
      Last edited by Andreis; 10 April 2008, 16:20.

      Comment


      • #33
        Da dar aici e vorba de livrare si probleme care pot aparea la livrare deci fara suparare esti total offtopic...

        sigpic

        Comment


        • #34
          Originally posted by SoNyKeL View Post
          Da dar aici e vorba de livrare si probleme care pot aparea la livrare deci fara suparare esti total offtopic...
          Nu, omul spunea ca e nemultumit de intarzierea la livrare, si eu i-am spus sa se foloseasca de ea si sa faca un drive test in aglomeratie ...(daca nu l-a facut, deja). Era un sfat binevoitor... pe care nu l-ar fi citit pe alt thread...

          Comment


          • #35
            Btw apreciez gluma, insa nu e cazul...eu vorbesc doar de de livrare. apropo ca sa fiu in "tema" te pot informa ca am comandat o berlina dar nu am gasit un thread separat referitor la problemele cu livrarea asa ca am preferat sa continui aici, mai ales ca mai era si un alt membru al forum-ului in aceeasi situatie de rahat.
            oricum, ca sa iti si raspund, iti pot recomand un drum cu mijl. de transport in comun la o ora de varf sa-mi spui ce preferi: un taran imputit langa tine sau eterna si fascinanta aglomeratie? Vei vedea ce "benefic" e mersul pe jos in mijl. de transport in comun...

            Comment


            • #36
              Revin. Cand ma mai "calmasem" o data cu incetarea grevei, primesc azi "bomba". De fapt masina se va fabrica pe 24 aprilie.... zic: pana vine se face 5 mai. Vine Pastele, 1 mai, week-enduri prinse la mijloc. Nu mai am rabdare, maine este 15 si cred ca s-a terminat, imi cer banii inapoi. Mai ales ca VC imi oferisa "data previzionala", o data prohibitiva oricum, de 19 aprilie (asta acum 3 saptamani). Am citit un articol pe net (pe site-ul Autoexpert, pentru ca mi se pare firesc sa dam si numele mai ales ca voi folosi informatia de-acolo in ceea ce urmeaza sa scriu) in care sunt mentionate clauzele contractuale abuzive (care se regasesc din belsug in contractul de v-c intocmit de Dacia), si anume:
              "Clauze contractuale abuzive

              Sunt considerate clauze abuzive acele prevederi contractuale care:

              • obliga consumatorul sa se supuna unor conditii contractuale despre care nu a avut posibilitatea reala sa ia cunostinta la data semnarii contractului ;

              • obliga consumatorul sa isi indeplineasca obligatiile contractuale, chiar si in situatiile in care comerciantul nu si le-a indeplinit pe ale sale (Beneficiarul este tinut sa isi execute prestatiile la care s-a obligat prin prezentul contract indiferent daca prestatorul isi executa sau nu propriile obligatii);

              • dau dreptul unui furnizor de autovehicule sa modifice unilateral fara acordul cumparatorului clauzele privind caracteristicile autoturismului care urmeaza sa fie furnizat sau termenul de livrare a acestuia;

              • dau dreptul comerciantului sa constate unilateral conformitatea produselor sau serviciilor furnizate cu prevederile contractuale (Cumparatorul declara ca autoturismul obiect derivat al prezentului contract de vanzare-cumparare este conform cerintelor sale, fara nicio prealabila verificare si constatare).

              • restrang sau anuleaza dreptul consumatorului sa pretinda despagubiri in cazurile in care comerciantul nu isi indeplineste obligatiile contractuale (Beneficiarul nu va putea pretinde despagubiri pentru situatiile in care prestatorul nu isi va executa obligatiile ce ii revin in temeiul prezentului contract);

              • obliga consumatorul la plata unor sume disproportionat de mari in cazul neindeplinirii obligatiilor contractuale de catre acesta, comparativ cu pagubele suferite de comerciant;

              • dau dreptul comerciantului de a anula in mod unilateral contractul fara sa prevada acelasi drept si pentru consumator;

              • exclud dreptul consumatorului de a intreprinde o actiune in instanta sau de a exercita un alt remediu legal, solicitandu-i in acelasi timp rezolvarea disputelor in special prin arbitraj;

              • dau dreptul comerciantului sa transfere obligatiile contractuale unei terte persoane - agent, mandatar etc., fara acordul consumatorului, iar prin acest transfer isi reduc garantiile sau alte raspunderi fata de consumator;

              • interzic consumatorului sa compenseze o datorie catre comerciant cu o datorie pe care comerciantul o are catre consumator;

              • permit stabilirea pretului la livrare sau cresterea pretului la livrare, fata de cel stabilit la incheierea contractului, fara a se da dreptul consumatorului de a rezilia contractul cand considera ca pretul este prea mare fata de cel stabilit initial;

              • permit comerciantului obtinerea unor sume de bani de la consumator, in cazul neexecutarii sau finalizarii contractului de catre acesta din urma, fara a prevedea existenta unor sume echivalente si pentru consumator, in cazul neexecutarii contractului de catre comerciant;

              • dau dreptul comerciantului sa inceteze contractul incheiat pentru durata nedeterminata fara un anunt prealabil, cu exceptia unei motivatii pertinente, acceptate de consumator prin semnarea contractului."

              As atasa si o copie scanata a contractului, pentru ca imi este foarte greu sa mai scriu la fiecare paragraf cum si daca se regaseste. Ceea ce pot sa va confirm este ca 80 % din clauzele de mai sus se regasesc pe ctr. emis de Dacia. Nu am avut curiozitatea sa caut pe net inainte de a face ctr. respectiv, dar ceea ce gasesc acum ma uluieste.

              Acelasi articol mentioneaza :
              "Atunci cand o persoana apreciaza ca un contract contine clauze abuzive, se poate adresa Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor (ANPC). ANPC va analiza situatia si va mentiona verificarile facute si rezultatul lor intr-un proces verbal. Dar asupra existentei sau inexistentei clauzelor abuzive in contract urmeaza sa se pronunte numai instanta judecatoreasca, pe baza constatarilor din procesul-verbal inaintat de catre ANPC. Daca instanta constata existenta clauzelor abuzive, va aplica comerciantului sanctiunea amenzii (intre 200 RON – 1000 RON), daca fapta nu constituie infractiune potrivit legii penale. Clauzele considerate ca fiind abuzive nu au niciun efect asupra consumatorului. Daca acesta este de acord, contractul se va derula in continuare, insa numai dupa eliminarea clauzei abuzive contractul mai poate continua. In caz contrar, consumatorul poate cere rezilierea contractului si despagubiri materiale.De asemenea, instanta poate pune de acord cu legislatia clauzele considerate abuzive, acordand despagubiri consumatorului. Consumatorii se pot adresa si direct instantei de judecata pentru constatarea unei clauze ca fiind abuziva, insa in aceasta situatie vor suporta cheltuielile de judecata. Aceste cheltuieli vor putea fi recuperate de la partea adversa (comerciantul) numai in cazul in care vor castiga procesul."

              Cred ca e destul de pertinent articolul asta dupa ce Automobile Dacia isi bate joc de clienti pf; ei probabil acum sunt stransi cu usa de parteneri interni si externi mari si ne ignora pe noi, clientii "mici".

              Comment


              • #37
                A mea trebuia sa vina pe 28 martie...o veni pana la pasti?????

                Comment


                • #38
                  Raspunsul meu: NU. Pentru ca ei, asa cum am mai zis: sunt stransi cu usa de parteneri mari, care isi negociaza contractele altfel. Noua, la restul oamenilor, ni se ofera contractul standard in care suntem calcati in picioare.
                  Tot pe 28 trebuia sa vina si a mea, insa eu nu mai suport. Maine presimt ca iar stau o ora cu ei la telefon. Din tot entuziasmul nu a mai ramas nimic. Mai bine ascultam de prieteni care ma sfatuisera bine sa nu aleg Dacia.

                  Comment


                  • #39
                    Salutare...sunt sau mai bine zis, voi fii si io in acelasi ca*** peste 2 luni cand va trebui sa fac comanda la un mcv..sincer i.mi este tare frica de aceste probleme...dar cred ca acesta asteptate merita ..adica masina merita...din cate am inteles inca se mai asteapta doua luni ???Sau mai mult de doua luni ??? In acest mod sa stiu cand sa fac comanda ca pt august i.mi tr neaparat...uffffff

                    Comment


                    • #40
                      Ce pot sa zic...Eu nu as mai recomanda nici dusmanilor sa cumpere dacia in urmatorul an. Cred ca va trece mult timp pana sa se regleze treaba la ei. Eu am auzit ca pentru comenzile care se dau acum se da un termen fericit luna iunie. So... Oricum, tine cont de contextul legii 193/2000 - clauzele abuzive din contractele intre comercianti si consumatori -actualizata in decembrie 2007 pe care am enuntat-o in post-urile anterioare, inainte sa semnezi actele cu ei daca intr-adevar esti presat de nevoie.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by adiroman View Post
                        A mea trebuia sa vina pe 28 martie...o veni pana la pasti?????
                        cica sigur pe 5 mai o sa am masina...in rest numai de bine
                        neam de neamul meu nu-si va mai cumpara vreodata dacie, oricat de buna ar fi ea
                        sa conduceti bine!!! (daca aveti ce)

                        Comment


                        • #42
                          Eu astept inca un raspuns cu data cand o livreaza. Le-am spus care este termenul limita. Daca vor depasi termenul limita, pot sa considere anulata comanda mea si astept banii inapoi. Daca nu imi restituie banii ii dau si in judecata, ii reclam si la ANPC si le cer si despagubiri. Scurt. Revin cand voi avea ultimele informatii.
                          Imi pare rau pentru tine cu 5 mai, dar eu sigur nu o sa mai accept bataia lor de joc (pe care am simtit-o pe toata perioada asta).

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Alexyo View Post
                            Eu astept inca un raspuns cu data cand o livreaza. Le-am spus care este termenul limita. Daca vor depasi termenul limita, pot sa considere anulata comanda mea si astept banii inapoi. Daca nu imi restituie banii ii dau si in judecata, ii reclam si la ANPC si le cer si despagubiri. Scurt. Revin cand voi avea ultimele informatii.
                            Imi pare rau pentru tine cu 5 mai, dar eu sigur nu o sa mai accept bataia lor de joc (pe care am simtit-o pe toata perioada asta).
                            pai io am facut credit asa ca banii inapoi nu ma "coafeaza" deloc ca deja am platit prima rata si oricum comisioanele nu le mai vad.
                            acum tot ce vreau e sa mai scot e o despagubire sub forma de accesorii

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google