1.2 16V 75 CP Vs. 1.4 8V 75 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dar daca fac o cursa intre 1.4 8v si 1.2 16v, pe 402 m sau in reprize, care crezi ca ar castiga?
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Originally posted by andy_x3m View Post
      Cutia mi se pare prost etajata pentru moto ala. E JR5, aia e si pe 1.6 16v. Compara curba de cuplu de pe cele doua motoare si vezi ce iti da.
      Repet trage mai ok ca un 1.4 pe treapta 1-3-4 si mult mai prost pe 2 si pe 5. Daca il folosesti ca un motor de oras e mai ok ca 1.4 daca il vrei "de curse", nu!
      Si eu am pe dci JR5, dar in mod sigur are alte rapoarte si alt grup decat la 1.6 16v, deci rezuma-te la rapoarte nu la tip...
      O alta intrebare: acceleratia este banuiesc "fly-by-wire", ai condus destul ca sa te obisnuiesti cu intarzierea pedalei?

      Comment


      • darksid3...cred ca lai incuiat cu intrebarea asta...se cam contrazice singur....deabea astept sa fac o liniuta cu 1.2-ul asta...desi nu ma pricep la asa ceva...deabea astept.
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • Doamne fereste...nu vreau sa incui pe nimeni...nu-s ca Teleaga de pe vremea regretatului odios ...eu intreb ca sa-mi fac idee...ca nu-s curios sa conduc un Jaguar cat sunt curios sa conduc aceasta fiara inlantuita in 1.2 l si 16 valve )))
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • crede-ma ca si eu sunt foarte curios...
            pe www.dacia .ro scrie clar ca e aproape la fel de buna ca1.4....
            in schimb la consum ma da pe spate...daca se va comporta ca actualul meu 1.4....si imi va consuma in test cu 1-2 litri mai putin...o sa cumpar unul...CLAR

            Acum....a mea e remapata...nu am facut test inca cu alt logan...dar e macar placebo mai buna ca un 1.4 clasic...deci..sigur se va remapa si 1.2...asa ca...tot aia as lua daca ..repet..ar avea performante identice..sau fff apropiate.

            mare pacat ca nu va fi un VVTi ca la yaris de ex...
            Last edited by mumus; 21 July 2009, 00:14.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Originally posted by detail View Post
              Si eu am pe dci JR5, dar in mod sigur are alte rapoarte si alt grup decat la 1.6 16v, deci rezuma-te la rapoarte nu la tip...
              O alta intrebare: acceleratia este banuiesc "fly-by-wire", ai condus destul ca sa te obisnuiesti cu intarzierea pedalei?
              Mai, omu mi-a zis ca e JR5, aceeasi cutie de pe 1.6 16v. Eu nu am idee ce grup are, cu toate ce e foarte posibil sa fie diferita. Acceleratie cred ca este pe cablu. Nu am simtit intarzierea care o simti la diesel, lag-ul ala intre apasare si reactie.
              Asteapt sa mai mearga cineva sa faca un test drive asta pentru ca sa nu mai vine destepti sa isi dea cu parerea despre cum ma sau cum nu ma contrazic.
              De liniute eu nu ma tin, deci nu am de unde sa stiu cine castiga!
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by darksid3 View Post
                Dar daca fac o cursa intre 1.4 8v si 1.2 16v, pe 402 m sau in reprize, care crezi ca ar castiga?


                Pai la liniuta e clar cine castiga (1.4 mpi fara dubii, numa soferu sa nu fie bunica).
                Trebuie sa mai aduc aminte si de testul facut de mine (1.4 mpi) cu Ford Fiesta 1.25 75 cp (doar filtru sport) Fiesta lui Alex din Timisoara(Fiesta care e mai grea decat Loganu 1.4): la liniuta l-am luat, 5-7 metri s-a mentinut in spate pana la ~140.
                La reprize 80-120 tr IV am pierdut, a luat vreo 2-3 metri in fata mea care nu i-am putut recupera pana la 120 (am mers asa pana la 140, dar n-am mai castigat teren).
                Cu Clio III 1.2 am spus, pe tr IV 80-120 nu am putut lua nici un metru in fata!
                Nu stiu de ce sunteti asa de neincrezatori, cand NU am nici un motiv sa mint, sunt teste facute de mine, cu benzina arsa si timp consumat din viata mea, deci real.

                Fie vorba de Sandero, ce va face sa credeti ca la reprize e mai bun 1.4 mpi, veniti cu argumente care sa contrazica datele din carte, informatii dupa care lejer se poate judeca/suspecta ca sta cel putin la fel de bine la reprize (1.4 stock sunt 100% sigur ca ia bataie la reprize!!).
                Va cramponati in cutia de viteze, ca poate au pus o cutie de autobuz pe masina si noi nu stim...chiar la motorul 1.2 16V.

                1.4 mpi (cum spunea si mumus) trage bine la plecarea de pe loc, pe tr I, II, si III, cand ai dat tr IV nu mai are liniaritate, e gata (citez pe Andy ce a simtit el la 1.2 la tr II...poate are dreptate, poate chiar acolo e buba unde pierde la plecare Sandero)
                Last edited by Octavian; 21 July 2009, 09:30.

                Comment


                • Mai bine puneau astia motorul de 1.4 16V de pe Clio, poate era mai bine. Se apropia poate usor de 1.6 16V. Nu stiu de ce nu pun si pe Dacia motoare mai puternice, ci le rezerva pe alea mai bunisoare doar pt. Renault.

                  Comment


                  • Pai di ce sa-l puna?
                    Ca are 100 cp si 1.6 16V are 105 cp...? Ce afacere au facut?

                    1.2 16V e normal sa existe (era cazul), asa se poate concura cu motorizarile 1.2 de la Fabia, Fiesta, Punto, Aveo etc.

                    Comment


                    • Originally posted by darksid3 View Post
                      Dar daca fac o cursa intre 1.4 8v si 1.2 16v, pe 402 m sau in reprize, care crezi ca ar castiga?
                      Deja sunt date oficiale despre 1.2 16v pe site-ul dacia si acolo scrie negru pe alb 1.2 16v e mai lent ca 1.4 8v cu 0.6 sec de la 0-100km/h deci e clar ca la performante nu poate fi mai bun ca 1.4 8v niciodata.
                      Deci cine zice ca 1.2 16v va trage mai bine se insala amarnic,va avea aceleasi performante doar la partea de consum va sta mai bine ca 1.4 8v cam 1L extraurban si urban mai putin.

                      Comment


                      • Om trai si om vedea)

                        Comment


                        • Pai daca voi calculati performantele unei masini dupa ''in cat prinde suta'' e greseala mare.

                          Sunt destule masini care iau suta in mai mult de 13 secunde, dar la reprize si viteze mari stau mai bine decat Loganu 1.4.
                          0,5-1 sec diferenta pe 0-100 km/h nu e un criteriu de a spune ca una e mai ''tare'' ca cealalta.

                          PS: dci 85 cp ia suta ca 1.4 mpi si 0-1000 metri tot cam pe acolo e, pe drum te ti dupa el?? Nu prea.

                          Comment


                          • Da dar in nici un caz sa vii sa zici ca e 1.2 16v va fi mai sprinten sau eu stiu...doar daca ii faci o resoftare eventual
                            Cat despre comparatia aia dci85cp cu 1.4 banuiesc ca ai facut referire la reprize unde toata lumea stie ca un diesel cu turbina intotdeauna va sta mai bine fata de un benzinar aspirat cu conditia sa fie de puteri apropiate

                            Comment


                            • Ca tot suntem off-topic: dieselul va fi mai rapid in reprize pe aceeasi treapta cu benzina.
                              Hai sa revenim la oile noastre mici si amarate cu multe respective putine valve.

                              Comment


                              • Pai astea sunt reprizele, astea fac o masina sa fie comoda la condus, nu sa turezi la 5500 rpm ca doar acolo merge.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google