1.2 16V 75 CP Vs. 1.4 8V 75 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai alea din tabel ce sunt?

    Comment


    • Cred ca JR5 (149)
      Asa se explica de ce e mai bun 1.2 la 80-120 tr IV si de unde pierde pe 0-100.
      Last edited by Octavian; 21 July 2009, 21:04.

      Comment


      • Eu cred ca ar trebui sa depunem o cerere la Dacia pentru punerea la dispozitia noastra a 2 Sandero si 2 Logan cu 1.2 16v pentru test-drive ca daca asteptam pana ce toti dealerii din tara primesc masinile de teste se face topicul de 100 de pagini.
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by Octavian___30 View Post
          Cred ca JR5 (149)
          Asa se explica de ce e mai bun 1.2 la 80-120 tr IV si de unde pierde pe 0-100.
          Aha, asa mai vii de-acasa.

          Comment


          • Motorizarea de 1.4 16V nu e grozava, fata de 1.6 16V. Intai incercati-le si apoi sa le cereti. Am mers cu megane de 1.4 si 1.6 ambele 16V, unul avea 100 celalalt 110.
            Primul poate 100 magari coreeni, iar cel de-al 2-lea ii avea pe toti sau era cipat. Dar si Laureatul meu merge la fel, zic eu cu toate ca nu are esp-ul, cruise control si clima, care mi-o doream. Conteaza cilindreea enorm, dar si consumul se reduce la un raport optim cilindree mica/performante mici. Daca vrei senzatii iei motor de 4.2 litri, daca vrei consum redus iei 1.2 16V

            Comment


            • Nu am cerut 1.4 16V, ci am unul, pe o masina putin mai grea decat Loganul (Clio3), si are acelasi top speed cu Logan 1.6 16V, pentru o acceleratie 0-100 cu foarte putin mai slaba, la un consum mai mic, emisii mai mici, cu toate ca este un motor la sfarsitul vietii. Renault nu mai echipeaza modelele sale mici in Europa de vest decat cu 1.2 in toate variantele sale (60, 75, 100 CP) sau 1.6 16V(112 sau 133 CP).
              deci viitorul este 1.2 ...

              Comment


              • Deci sa ne asteptam peste cativa ani si la 1.2 16v cu 100cp? ar fi ceva

                Comment


                • 1.2 TCE, dupa ce isi scoate banii. Cu alte cuvinte, peste vreo 10 ani
                  Hai sa revenim la topic: 1.2 16v vs 1.4.

                  Comment


                  • cumnatul meu e in dubii...ma tot intreaba ce sa ia...(prin programul rabla)
                    el ar vrea logan 1.2...sau 1.4 varianta logan(aia ieftina)eu iam zis 1.4...
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Pffff...rau i-ai spus. ))
                      Lasa-l sa-si ia 1.2 , asa vezi si tu (si noi) cum se misca.
                      Last edited by Octavian; 29 July 2009, 13:57. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • eu lam sfatuit sa mearga....mergem la drive test...el fiind inca incepator..iam sugerat sa merg si eu..sa conduc eu....sa vad cum e masina...faza e ca vreau neaparat sa conduc una cu cb...ca pe el il intereseaza consumul mic.
                        fara cb nu am cum sa vad cat consuma in comparatie cu a mea...
                        ce nu inteleg eu...1.2 are cuplul optim parca la 4000 nu? 1.4 la 3000 nu?
                        deci daca eu consumuri bune scot cu 1.4 la 3000 rpm cu 1.2 ar trebui sa merg turat mereu pe la 4000 ca sa am consum bun? sau sa merg subturat...?
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Daca e cuplu la 4000 si tu schimbi pe la 3500 rpm nu inseamna ca mergi subturat.
                          Simti daca motorul ''protesteaza''.

                          Spre exemplu la 1.6 de pe Focus are pe la 3600-3800 cuplu maxim, dar se misca super bine intre 1800-2500 rpm, trage imediat fara proteste.

                          Comment


                          • deci ...o sa conduc ca si pana acum....dupa cum cere masina..dupa cum simt....
                            sper sa merg la un drive test...sunt si eu curios...
                            apropo..azi am bagat 10 saci de cm9 in portbagaj...si ziceai ca e moarta masinuta mea...da arata asa bine cu spatele lasat
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • @mumus: sa ne anunti cum se comporta 1.2 16v, ne-ai facut curios!
                              Off-topic: vad ca ai descoperit miracolele suspensiilor Ceresit ;)
                              Low and slow is the way to go!
                              sigpic
                              ^Logan turbat (WIP)^

                              Comment


                              • nu mai testez.....a luat cumnatu 1.4
                                in brasov nu exista la ASV cel putin 1.2 la test drive
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google