Motor Aspirat Versus Motor Turbo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by alessandro

    deci mai multi bani pentru aia care le produc.
    Absolut! Lasa sa scoata motoare de scuter turbo, eu prefer locomotivele.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #47
      Si eu prefer locomotivele dar nu ma lasa impozitul si RCA-ul sa merg cu ele.
      De curiozitate, cat platesti impozit si RCA la cel de 5,7l ?

      Comment


      • #48
        In 2008, impozitul era de 8000 de lei/an. RCA-ul il facusem in Germania, aici nu am apucat sa fac nimic, masina fiind inmatriculata pe USA.

        Am serioase indoieli ca avantajele vin pe parte de poluare si consum, la motoarele turbo cu litraj mic. Asa cum am spus mai sus, constructorii vad doar profit, deci e un trend nou de marketing. In anii '80, la raliurile de grupa B, existau motoare sub 2 l care scoateau 500-600 de cai. Ceea ce se intampla acum nu e nimic nou, cu drujbele astea "ultimul ragnet"
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #49
          Originally posted by darksid3 View Post
          Imi place de trendul asta "Viitorul e turbo". Care viitor? Turbina e o inventie de acum 100 de ani Uite asa se vinde un rahat, facand marketing, creand nevoi.
          Da, dar pana acum nu a fost trendu asta la benzinare, adica motoare mai mici si turbo.
          I-a apucat de cativa ani si se extinde fenomenu.

          Sa mai vina si BMW si Mercedes (daca nu cumva au si venit) cu motoare de 1200-1400 cmc si totul e minunat.

          PS: un clip din Top Gear care probabil spune un adevar, in viitor nu mai pupam motoare adevarate, merita vazut integral.
          Trist.

          Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


          LE: a se intelege ca pt mine ""motor adevarat"" e si un V8 si un 4 linie de 1600 cmc care urca frumos pana in 7000 rpm )
          Last edited by Octavian; 17 June 2012, 10:20.

          Comment


          • #50
            Diferenta e doar ca tehnologia a mai evoluat (electronica si materialele).
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #51
              Japonezii de la Honda spun că un motor nu poate fi rafinat, dacă nu îi dai şi cilindree !
              Vedeţi motorul i-VTEC de 1,8 litri, 140cp !

              Comment


              • #52
                la Honda nu prea am vazut motoare turbo.doar diesel daca are, ca asa e moda.daca am gresit rog sa fiu corectat.
                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                Comment


                • #53
                  Adevarul e ca nu se mai fac motoare ok cum era o data.
                  Am un renault 21 turbo, fab.1987, motor 1995 benzina, are 175cp de fabrica, intr-o masina noua cu aceasi putere cu ai senzatiile din vechea generatie.
                  Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

                  Comment


                  • #54
                    nu stiu de ce dar ma simt mai bine cu 1,6 16v in loc de 1,2 tce 115cp.e adevarat ca asta micu are cuplu ceva mai mare iar la temperaturi mari sau altitudini mari trage mult mai bine fata de "fleasca" de 1,6 16v care in anumite conditii lesina .eu prefer fiabilitate si simplitate in constructie.1,2 tce 115cp e facut sa inlocuiasca actualul 1,6 16v de pe toata gama renault-dacia.1,9 tdi ala de 90 cp a fost un motor bunicel.spre deosebire de actualele tdi-uri ala era parfum.am cativa prieteni care au vw cu motoare de astea antice si multi dintre ei au peste 200 mii km cu motorul ala fara mai batai de cap.nu cred ca tdi-urile actuale mai merg atat fara reparatii majore.unul are 273 mii km in Ro(cine stie cat o mers in Germania) si in afara ca manca oleaca de ulei in rest e ok.
                    Last edited by margelatu; 17 June 2012, 12:36.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • #55
                      Frumos filmuletul celor de la Top Gear.In curand va deveni un lux sa ai masini cu cilindree mai mare.O sa ajungem sa mergem cu motoare de trotineta de juma de litru.
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        Parca vad ca marea buba alui 1.2 Tce va fi pompa de ulei cu debit variabil. Daca mai adaugi si un sofer "econom" sa vezi ca schimbi turbina din 50 in 50 000 km.
                        Pe langa asta mai ramane si problema consumului cei de la vag au avut multe batai de cap pana au ramas cu 122 cp la 1.4 tsi cat despre motorul 1.2 tsi de 105 cp inca nu au reusit sa-l rezolve tot cade o piesa numita variator-daca ai garantie e ok daca nu-mult succes.
                        Inca un lucru cei cu 1.4 tsi spun ca ar fi bine daca pui benzina 98 asa ca inca o data nu stiu ce economie reala faci cu 1.2 tce fata de un 1.2 mpi sau 1.4 mpi

                        Comment


                        • #57
                          variatorul ala e cumva legat de distributie?daca da si renault a avut probleme cu distributia variabila si au acam taiat din ea.nu's cum dracu nu se mai face nimic bun in ziua de azi.am in subsol niste pentium 2 IBM care merg si cu xp si cu ceva "adaptari" bag si win 7 pe ele.alea le las mostenire,eu crap si alea tot merg.
                          Last edited by margelatu; 17 June 2012, 13:09.
                          Welcome to the Club, We Have Jackets !

                          Comment


                          • #58
                            merege si gpl pe 1.2 tce ala , ca pe 1.6 mpi meu cu euro 3 merge brici . sincer la aceste motoare ma incanta cuplul de diesel care pica la turatii bune 2000 ture una peste alta , dar cat rezista in timp turbina .
                            pe mine ma bate gandul la o skoda cu 1.2 si minunata turbina , dar pe forumul lor sunt destui care se plang de acea turbina 25.000 km si picata . astept sa treaca timpul si astfel sa vedem si fiabilitatea .
                            pina atunci votez 1.6 mpi + gpl , cel putin al meu merge de draci-l ia , nu e tunat e cat mai din fabrica

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Ampt View Post
                              Japonezii de la Honda spun că un motor nu poate fi rafinat, dacă nu îi dai şi cilindree !
                              Vedeţi motorul i-VTEC de 1,8 litri, 140cp !
                              e slab motorul ala.
                              BMW facea 1.8 de 140 cai in anii 90, cand Honda facea 1.6 de 160.

                              Comment


                              • #60
                                poate 1.8 140 de cai in anii 90 la bmw erau alea tunate, ca seriile 3 si 5 care veneau cu motoare de 1.8 aveau niste amarati de 115 cai, oricum la vremea aia erau ceva
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google