Motor Aspirat Versus Motor Turbo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Americanii folosesc lucrul asta de mai bine de 10ani...la noi e pe NOUL Golf 7
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • De fapt asta era fraza care am uitat sa o pun . Multumesc de completare
      sigpic

      Comment


      • Mi-ai luat "vorba din gura"
        Americanii au inventat asta la motoarele in V pentru economia de carburant.
        Principiul este destul de complicat,pentru ca cilindrii "neinjectati","nescanteiati" trebuie sa se miste liber,fara a face compresie.Altfel ii ingreuneaza pe cei "muncitori"

        Comment


        • Masinile americane sunt mari consumatoare de carburant ,pe langa asta nivelul lor de trai e undeva departe de noi !

          Comment


          • Un motor de 2-3 l cu turbo pe el, consuma cel putin la fel de mult. Puterea vine din carburantul consumat, nu din aerul bagat de turbina.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Originally posted by Cezar View Post
              Turbina - nu
              EGR - nu
              Supare - da (schimbate)
              Distributie - nu
              Volanta - nu
              Poluare - da, inainte de a se face motorul.
              Mi-ai dat o informatie foarte interesanta, multumesc.
              Deci la acest gen de motoare nu pica acele piese pe care le banuieste toata lumea, ci cu totul altele.
              Nu mi se pare ceva iesit din comun un RK la motor, la rulajul pe care spui ca il ai.

              Mi-ai luat orice indoiala de a cumpara o masina cu motorul TCe 90.
              Last edited by balanel; 4 June 2013, 12:52.

              Comment


              • Originally posted by darksid3 View Post
                Americanii folosesc lucrul asta de mai bine de 10ani...la noi e pe NOUL Golf 7
                S klasse avea asta in 2000 , pe V12 si V8, deci au inventat americanii o laie.

                Oricum, la condus mai mult imi place un aspirat de cilindree mare decat un turbo de putere echivalenta (la motoare cu scanteie vorbesc)
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Nu am zis c-au inventat, am zis ca se folosea tehnologia asta, peste Ocean, cu mult timp inaintea ideii in constientul colectiv european. Daimler-Chrysler, iti suna cunoscut? Asa poate faci si legatura cu S Klasse din 2000...
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by Rac View Post
                    Compensatoarele de vibratii cum spune un coleg mai sus,sunt de fapt arbori de echilibrare suplimentari montati in blocul motor sau in pompa de ulei ,cu greutati ce lucreaza in contratimp cu arborele cotit,mai exact suprima vibratiile cauzate de compresii.Evident consuma din puterea !
                    0.9le de logan are volantul si fulia de accsorii dezechilibrate pentru a compensa "galpoul" de emotor in 3 cilindri. Si nu mai consuma putere in plus, la vibratii e ok.

                    Originally posted by Rac View Post
                    Mi-ai luat "vorba din gura"
                    Americanii au inventat asta la motoarele in V pentru economia de carburant.
                    Principiul este destul de complicat,pentru ca cilindrii "neinjectati","nescanteiati" trebuie sa se miste liber,fara a face compresie.Altfel ii ingreuneaza pe cei "muncitori"
                    Intunericitule, nu tu ai zis.
                    Dar pana sa apara tehnologia pe motoarele de Chrysler, a fost la Mercedes. Deci ghici ce natie aerau inginerii? Oricum, e greu sa faci asta la 4 cilindri cum avem noi, la 8 ai lor e mai simplu sa pastrezi motorul echilibrat.
                    Last edited by einstein1984; 4 June 2013, 13:44. Reason: Automerged Doublepost
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Inginerii puteau sa fie si siberieni. Daca aia peste ocean folosesc tehnologia bine merci, pe un segment larg auto, iar in Europa doar pe premium de premium si inca mai e motiv de mandrie in 2013 pe unele modele noi, s-a inteles ideea. N-am plecat de la premisa oului si a gainii ci de la un fapt concret.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Prima data am citit sibieni, replica mea initiala fiind "e foarte posibil".
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • Nu mi-as cumpara o masina cu motor turbo mic pentru ca sunt de prea putin timp pe piata si nu si-au dovedit fiabilitatea.

                          Nu imi permit sa schimb masina des astfel ca voi evita pe cat posibil motoarele cu complexitate mare.

                          Acesta este si motivul pentru care am evitat dieselul de pe Logan(motor turbo de asemenea).

                          Pe de alta parte am vazut ca motoarele turbo mici consuma destul de mult daca le folosesti la capacitatea maxima. In toate testele, consumul real a iesit foarte departe de ceea ce dau producatorii.

                          Mai mult marketing decat calitati reale.

                          Am observat de asemenea ca sunt anumite chestii pe care trebuie sa le respecti la condusul masinilor cu motoare turbo.

                          Dupa ce ai venit de la drum lung, trebuie sa mai lasi masina un pic la relanti sa se raceasca turbina. Daca e motorul rece nu e bine pentru turbina sa accelerezi tare. De asemenea daca mergi subturat iti pot aparea probleme la motor.

                          Eu vreau sa am o masina care sa suporte excese ocazionale si la care sa nu ma doara capul ca vai am uitat ca era motorul incins de la drum lung sau alte chestii.

                          Vreau sa ma urc in masina, sa plec si sa vin fara alte proceduri si vraji
                          Logan GPL 1.4

                          Comment


                          • Ford B-Max motor 1.0 turbo consumul nu prea scade sub 8%....Inca este in rodaj, dar totusi este foarte mare avand in vedere faptul ca masina circula, in cea mai mare parte, in afara Bucurestiului.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by einstein1984 View Post
                              0.9le de logan are volantul si fulia de accsorii dezechilibrate pentru a compensa "galpoul" de emotor in 3 cilindri. Si nu mai consuma putere in plus, la vibratii e ok.




                              Intunericitule, nu tu ai zis.
                              Dar pana sa apara tehnologia pe motoarele de Chrysler, a fost la Mercedes. Deci ghici ce natie aerau inginerii? Oricum, e greu sa faci asta la 4 cilindri cum avem noi, la 8 ai lor e mai simplu sa pastrezi motorul echilibrat.
                              Pai cand am scris nu era post inaintea celui scris de mine.A aparut dupa !
                              Oohhh .....asta era !
                              Daca aduci dezechilibru la fulie sau mai ales volanta rupi vibrochenul sau distrugi cuzinetii.Orice dezechilibru consuma energie in plus si transmite vibratii componentelor !
                              Nu exista nici o fulie sau volanta dezechilibrata la nici un motor din lumea asta.Toate sunt echilibrate dinamic fara exceptie !
                              Rolul volantei nu este de a echilibra motorul, ci de a scoate motorul din punctele moarte si a uniformiza miscarea de rotatie a arborelui cotit.

                              Tot ce au facut la 0,9 TCE pentru asa zis echilibru au mutat axa de simetrie cu 8 grade fata de axa pistoanelor si au marit contragreutatile arborelui cotit.
                              Echilibrarea unui motor se face datorita contragreutatilor de pe arborele cotit,ce anuleaza sau echilibreaza fortele rezultante.Cel mai echilibrat motor este motorul boxer.Rezultantele fortelor se autoanuleaza.
                              Daca vor pune cutie automata pe motorul de 0,9 tce,ce vor face,vor dezechilibra convertizorul hidraulic ?
                              La cutia automata nu mai exista volanta propriu zisa !
                              @stolniceanu adrian:
                              Gandesti bine din punctul meu de vedere.
                              Last edited by Rac; 4 June 2013, 19:27.

                              Comment


                              • Rac tata, uitate la o fulie de accesorii de 0,9 si vezi ca are niste gauri. Dupa aia o pui pe o masa sii ii dai branci sa se rostogoloeasca si vezi daca merge drept. Idem volantul. Pana nu faci asta , lasa-ma cu manualele de constructie motoare!
                                Nu o sa puna convertizor hidraulic pe un motor de 90 de cai, nu pun nici acum pe mai putin de 105 (adica K4M).
                                "Dupa ce ai venit de la drum lung, trebuie sa mai lasi masina un pic la relanti sa se raceasca turbina. Daca e motorul rece nu e bine pentru turbina sa accelerezi tare. De asemenea daca mergi subturat iti pot aparea probleme la motor."
                                Si 20 de ani mai tarziu au aparut uleiurile sintetice si nu mai ai probleme de genul asta....

                                "
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google