Motor Aspirat Versus Motor Turbo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    N-am zis nimic de echilibrat,cat despre fiabilitate zic ca au mai facut si altii prostioare : Tico a fost un model de masina economica insa au pus acelasi motor pe Matiz si n-a mai fost asa de economica , am dat acest exemplu deoarece e vorba cam de aceeasi capacitate cilindrica ,cred ca pe logan ar fi fost mai nimerit un motor de 1.4;1.6 chiar cu turbina ,nu stiu insa ce viata are acea turbina .Sa tina cam cat garantia ?

    Comment


    • #92
      Originally posted by Octavian View Post
      E clar ca multi nici macar nu au auzit cum toarce un 0.9 d-asta in 3 cilindri, in ranlanti cu capota deschisa nici nu stii daca merge cand mai e ceva zgomot de fond in jur.
      eu tind sa cred ca nici tu nu ai vazut de afirmi de astea
      Ia aici un filmulet,uitate atent la furtunul de retur de la blow off si observi foarte simplu ce frumos se "zbate" motorul sub capota
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #93
        Urla fix ca Smartul meu. De fapt, ca orice pichinez cu 3 picioare
        Smartul meu, desi este cunoscuta ca o masina de unica folosinta, o folosesc si acum, dupa 200.000 km si 13-14 ani de cand a fost facuta.

        Comment


        • #94
          @ Cezar cata greutate are Smartul tau ? Are un motor potrivit pentru 2 locuri si o mapa .
          Referitor la discutie nu cred ca ar trebui sa fim patimasi si sa nu acceptam pareri si opinii ,interesul producatorului e sa faca bani si din piatra, al nostru ca si clienti e sa nu ne lasam pacaliti !
          Last edited by cristimar; 2 June 2013, 10:52.

          Comment


          • #95
            Are 600 cmc si 55 de cai. Suficient pentru 700 kg.
            Totusi, de ce ar fi 90 de cai insuficienti pentru logan? Este important din ce capacitate provin?
            Mazda RX8 scoate din 2 camere de ardere, de 650 cmc fiecare 200+ cai.

            Comment


            • #96
              Pai cam are ,e vorba de putere ,de cuplu ,producatorul iti arata ce vrea el sa vezi,altfel la puterea respectiva ai putea spune ca poate trage un autobuz in realitate e doar pentru o plimbarica cu 2 persoane ,ia zi daca te lasa turbina deoarece lucreaza la turatii mari tot timpul ?pana si cele din formula 1 cedeaza,nu?

              Comment


              • #97
                Bine, dar la RX-8 este vorba despre un motor Wankel rotativ. Functioneaza conform altor principii...
                Nici Diesel-ul fara turbo la aceiasi capacitate cilindrica cu un benzinar aspirat nu dezvolta aceiasi putere (ex. MPi vs SDi).

                Comment


                • #98
                  Daca la smart, masina de unica folosinta n-a cazut turbina....

                  Comment


                  • #99
                    Cat despre mazada ia mai uita-te pe caracteristi ca te cam inseli e 654x2 cam 1300 cu motorul rotativ si consum urban de 15% pentru o masina sport foarte usoara cu 2 locuri nu un sedan cu 4 locuri!

                    Smartul tau e o bijutierie ,avand in vedere ca in majoritatea timpului in oras calatoresti singur e ideal,gasesti si loc de parcare fara bataie de cap!

                    ete aici Mazda http://www.grandprixmazda.com.au/maz...cars-brisbane/
                    Last edited by cristimar; 2 June 2013, 11:09. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by Cezar View Post
                      Are 600 cmc si 55 de cai. Suficient pentru 700 kg.
                      Totusi, de ce ar fi 90 de cai insuficienti pentru logan? Este important din ce capacitate provin?
                      Mazda RX8 scoate din 2 camere de ardere, de 650 cmc fiecare 200+ cai.
                      Pai si eu ce am zis?

                      Totusi, nu cilindreea conteaza la un auto de uz cotidian, ci puterea dezvoltata.
                      Poate avea si 0.3 cmc cu fuziune nucleara. Conteaza cilindreea?
                      Pana acum 20 de ani, din 3000 cmc nu ieseau mai mult de 180 de cai. Acum, din 3000 cmc (aspirat) avem spre 300 de cai.
                      Industria evolueaza. Tehnologia evolueaza.
                      De ex suedezii au scos din "ecuatie" axa cu came si se lauda cu o crestere a puterii cu 30%!
                      Deci, pentru 60-90 de cai, un motor sub 1l cred ca va fi uzual.

                      Originally posted by sunshine View Post
                      Bine, dar la RX-8 este vorba despre un motor Wankel rotativ. Functioneaza conform altor principii...
                      Nici Diesel-ul fara turbo la aceiasi capacitate cilindrica cu un benzinar aspirat nu dezvolta aceiasi putere (ex. MPi vs SDi).
                      Pai bun, daca la motorul wankel se aplica alt principiu, de ce comparam un motor aspirat cu unul turbo si ne minunam ca cel mic are aceeasi putere?
                      Sau, spunem ca unul mic nu are cum sa fie la fel de puternic si agil ca unul de capacitate mare....

                      Uite, un motor in 2 pistoane (si ce daca sunt triunghiulare), de 1300 cmc scoate 200 + cai (si asta cu tehnologie din 19toamna).
                      La asta nu se aplica acelasi principiu de "cilindree = putere
                      Asta a fost motivul pentru care l-am adus in discutie.

                      @Rac:
                      "Unde reusesti sa ii pui in evidenta in Romania? Poate la vreun concurs....pentru ca in rulajul zilnic,nu prea poti sa te bucuri de toti."
                      Problema este alta: ca sa ajung la puterea maxima si sa ma bucur de performantele masinii, trebuie sa-i dau multe ture si sa fie liber. De aceea, mi-ar placea un Porsche Turbo: acceleratie fulminanta, din toate pozitiile, pe orice tip de distanta.
                      Plus ca este problema obisnuintei cu masina. Singura de care nu te plictisesti este cea care sperie rahatul din tine. Caymanul S nu o face decat atunci cand mergi la limita cu el.
                      Last edited by Cezar; 2 June 2013, 11:42. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Ca tot veni vorba de Mazda ,au si ei motorizari de mica capacitate insa pentru caroserii pe masura de exemplu au 1.6 diesel pe un hatchback micut si simpatic nu pe un elefant.

                        Discutia este interesanta !

                        iata aici un material despre motorul rotativ http://aynstein.blogspot.ro/2008/04/...iv-winkel.html
                        Last edited by cristimar; 2 June 2013, 12:18. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by Cezar View Post
                          Smartul meu, desi este cunoscuta ca o masina de unica folosinta, o folosesc si acum, dupa 200.000 km si 13-14 ani de cand a fost facuta.
                          Ai avut ceva probleme pe parte de turbina/ EGR/ supape/ distributie (daca e pe lant)/ volanta/ poluare (ITP)?

                          Multumesc.

                          Comment


                          • Turbina - nu
                            EGR - nu
                            Supare - da (schimbate)
                            Distributie - nu
                            Volanta - nu
                            Poluare - da, inainte de a se face motorul.

                            Comment


                            • Motorul Wankel de pe mazda este considerat de 2,6 litri in acte,din cauza volumul variabil al camerei de ardere !Puterea pe masura turatiei.LA 8-9000 rpm nu poate sub 200 cp.Insa fiabilitate 5%.Dupa 50.000 km rulati la un plin de benzina consuma unul de ulei !
                              Motorul de smart CDI are turbina cu geometrie fixa.Nu se duce asa usor.In plus este Mercedes.Dar nu se poate nimeni lauda cu 500.000 km rulati de smart fara sa schimbe nimic la motor !
                              Compensatoarele de vibratii cum spune un coleg mai sus,sunt de fapt arbori de echilibrare suplimentari montati in blocul motor sau in pompa de ulei ,cu greutati ce lucreaza in contratimp cu arborele cotit,mai exact suprima vibratiile cauzate de compresii.Evident consuma din puterea furnizata de motor.Inca o buba dureroasa in c*r.
                              REGENERACJA POMP OLEJOWYCH 2.0 TDI AUDI, VW, SKODA, SEAThttp://www.tmaserwis.pl tel. +48 881 583 470

                              Check out how Hyundai's all-new Theta engine with GDI (Gasoline Direct Injection) technology works! This new engine is being used in all of Hyundai's new car...

                              Cuplul motor este legat direct de cilindreea motorului.Cu cat cilindreea este mai mare cu atat cuplul va fi mai mare,iar motorul furnizeaza toti armasarii la o turatie mai scazuta.
                              Implicit motoarele ce lucreaza in turatii scazute au durata de viata mai mare.
                              Exista o vorba:"Zgarcitul mai mult pagubeste".
                              Sub nici o forma nu mi-as cumpara motor turbo sub cilindreea de 1,6.
                              Sub nici o forma nu mi-as cumpara motor in 3 cilindrii.Sunt optiuni personale !
                              Last edited by Rac; 4 June 2013, 09:31.

                              Comment


                              • Si cand te gandesti ca noul motor de pe golf 7, pentru a scoate consum mai bun, functioneaza in 2 cilindrii. Cand o accelerezi, baga carbune si pentru ceilalti 2 cilindrii.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google