Motor Aspirat Versus Motor Turbo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Seba ai dreptate...putem muta posturile? Ca deja a ajuns destul de poluat (scuze...)

    Comment


    • cristi.... probabil mai citeste si tu articolul: arzi benzina ca sa-l racesti? Imi cam muta logica din loc. Eu cred ca era beat cel care a cscris articolul...iar astia care-i preiau articolul...il urmeaza de aproape.

      Comment


      • da, pare un pic cam ciudat, eu stiam ca cei de la bmw sau ceva de genu se gandeau sa patenteze un sistem care sa injecteze apa prin cilindri ca sa-i raceasca..

        ba au dreptate cu benzina care raceste

        ia uite aici

        Bosch este primul și singurul furnizor care oferă sistemul de injecție de apă Avantaj suplimentar: apa economisește carburantul și poate spori puterea motorului Spațiu online dedicat cu videoclipuri și filmulețe animate: www.bosch-waterboost.com Știați că până și motoarele avansate cu aprindere prin scânteie irosesc circa o cincime din cantitatea de carburant? În special la turații foarte […]


        Știați că până și motoarele avansate cu aprindere prin scânteie irosesc circa o cincime din cantitatea de carburant? În special la turații foarte mari, o parte din benzină este utilizată pentru răcire în loc de propulsie.

        de altfel , un turbo mic e eficient doar la viteze mici comparativ cu unul mai mare aspirat, la viteze mai mari se inverseaza balanta, mai eficiente sunt alea mari decat astea mici

        inca ai dubii cu privire la consumul motoarelor mici turbo la viteza mai mare vs cele mari aspirate? alea mari aspirate nu au nevoie de benzina suplimentara arsa pt racirea motorului
        Last edited by cristi....; 18 October 2016, 16:50.

        Comment


        • Apa se evaporta...nu arde (decat la presiuni si temperaturi extrem de mari...cand se descompune in oxigen si hidrogen). deci nu are nici o treaba cu racirea de pe carburant.
          Nu inteleg cum este utilizata in racire...atata timp cat este aprinsa (deh..nu sunt cicluri moarte). Deci n-are treaba.

          P.S. Eu ma retrag din discutie...deja ma doare capu'...cat timp cautam sa dam cu logica de pereti comparand mere cu castane.

          Comment


          • adica insinuezi ca aia de la Bosch sunt niste habarnisti? ok, m-am prins ce e cu tine, nu vrei sa accepti nimic din afara cercului tau de cunostinte in aceste conditii, nu se poate produce nici o invatare.

            Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


            poate daca vezi o animatie iti e mai usor sa pricepi

            Bosch's water injection system for gasoline engines explained: http://ae-plus.com/technology/video-bosch-develops-water-injection-for-gasoline-engines


            niste idioti astia de la Bosch, sa injecteze ei apa in motor ca sa-l raceasca...

            prin introducerea unei perdele de apa temperatura poate fi redusa cu pana la 70 de grade
            Last edited by cristi....; 18 October 2016, 17:04. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Apa? Aia injecteaza apa? Nu bezina? Gata...ma las pagubas...

              Comment


              • aia injecteaza apa, scazand temperatura din camera de ardere imbunatatesc puterea si cuplul+ scaderea c02 si consum

                benzina injecteaza astea traditionale, tce etc

                aia injecteaza apa, scazand temperatura din camera de ardere imbunatatesc puterea si cuplul+ scaderea c02 si consum

                tehnologia momentan se pare ca exista doar la bmw, pe m4gts, cum stirea e destul de veche, de cand cu aparitia noului m4, posibil sa o fi adus si pe modelele si motoarele inferioare din portofoliu. daca erai atent si curios ai fi vazut ca si grupul vag si toyota, si in viitorul apropiat probabil toti constructorii, vor implementa intercoolerul racit cu apa, nu cu aer ca pana acum, cu efecte directe in ce priveste incalzirea (tdiurile acu se incalzesc f rapid), consum, noxe, putere etc. intercoolerul e integrat acu in galeria de admisie, si exista 1 sau 2 vase de expansiune acu, unul pt motor si altu pt intercooler, ambele folosind acelasi lichid de racire, dar cu volum mai mare

                benzina injecteaza astea traditionale, tce etc

                de asta am zis ca ma cam indoiesc ca un turbo mic pe benzina, neoptimizat, fara toti asii astia in maneca, ci doar dopat cu o turbina si atat, condus in acelasi regim de condus va consuma ceva mai mult ca unul aspirat de aceiasi putere mai mare, dar cu toata optimizarea pusa la punct

                vw de ex a implementat si cylinder on demand, adica dezactiveaza 2 din 4 cilindrii la viteze constante, gen 100-130km/h, merge in 2 cilindri, evident cu consum mai mic, activarea celorlalti 2 facandu-se instantaneu, cand apesi mai tare acceleratia

                threadu asta mai bine ar fi redenumit in stiri si educatie auto )
                Last edited by cristi....; 18 October 2016, 17:32. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • 0.9 poate chiar mai bine in oras! Am pus eu acum cateva zile un consum de 7.7 exclusiv de oras. Pe 500 km!
                  P.S.Potoliti-va cu clipurile in care apare consumul instantaneu! Nu este relevant in nici un fel! Asa pot sa va arat si eu consum 0 (ZERO) pe vreo 50 km! Chiar credeti ca am descoperit eu perpetuum mobile sa ca mergeam la vale?! Haide sa revenim cu picioarele pe pamant!
                  Originally posted by Seba View Post
                  cand facem o comparatie intre 0.9 si 1.6_16volti?....(injectie directa vs injectie indirecta, )
                  0.9 nu are injectie directa!
                  Last edited by DannyMC; 18 October 2016, 18:31.

                  Comment


                  • zici tu ca nu are injectie directa? de unde si pana unde? cum sa fie turbo fara id?

                    Comment


                    • De ce nu poate un motor cu injectie indirecta sa fie supraalimentat? Apropo stii ce inseamna injectie directa? In loc sa te certi cu mine puteai sa afli si singur ca nu e injectie directa!
                      Last edited by DannyMC; 18 October 2016, 18:55.

                      Comment


                      • daca asa e si cu consumurile cum e cu injectia indirecta de la tce e lamurita treaba .grin2: . te las pe tine sa descoperi unde e adevarul cu sistemul de injectie la orice motor turbo

                        nu ma cert cu tine, am incercat doar sa am o discutie constructiva cu tine, aducand dovezi indubitabile in acest sens insa nu am cu cine pur si simplu, orice zic vad ca se loveste de un zid , asa ca.. ii las pe altii sa incerce

                        Comment


                        • Observ ca nu ai facut nici macar efortul sa cauti pe Google ce fel de motor e! Ai fi aflat ca este injectie secventiala multipunct! Dar esti atat de convins de ce spui ca ar fi pacat sa incerc eu sa te depart de ideile tale! Drumuri bune in continuare!
                          P.S. Nu mi-ai spus daca stii ce inseamna injectie directa!
                          Last edited by DannyMC; 18 October 2016, 19:52.

                          Comment


                          • Renault Clio IV (Phase I) 0.9 (90 Hp) Energy TCE Start&Stop Hatchback 2012 2013 2014 2015 2016 | Technical Specs, Fuel consumption, Dimensions, 90 Hp, 182 km/h, 113.09 mph, 0-100 km/h: 12.2 sec, 0-60 mph: 11.6 sec, 4.5 l/100 km, 52.27 US mpg, 62.77 UK mpg, 22.22 km/l


                            nu are rost sa lamurim injectia directa aparuta inca de acu 26 de ani

                            presupunand ca amandoi stim ce e injectia directa, nu pot sa nu observ o fractura de logica la tine..

                            pana acu insinuezi eficienta downsizingului. bun. cum sa fii eficient cu injectie indirecta? pai atunci de la mai faci downsizing daca nu le pui si injectie directa ca sa scazi si de acolo consumul?? )
                            Last edited by cristi....; 18 October 2016, 19:57.

                            Comment


                            • 0.9 TCe nu are injectie directa. 1.2 TCe are.

                              Motoarele turbo au aparut cu mult inaintea injectiei directe, drept urmare, exista turbo fara injectie directa.

                              Cristi, site-ul ala e o mizerie. Crede-ma.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • ** Toate aceste avantaje plasează sistemele de injecție directă de benzină în fruntea clasamentului în ceea ce privește economia de combustibil și performanțele dinamice ale motoarelor. Evident aceste sisteme au și dezavantaje cum ar fi: costul crescut, complexitatea sistemului de control, necesitatea utilizării sistemelor de post-tratare a gazelor de evacuare (NOx). Cu toate acestea sistemele de injecție directă de benzină se vor impune și vor fi larg utilizate pentru echiparea motoarelor, deoarece reprezinta una din cele mai abordabile metode pentru îndeplinirea reglementarilor de emisii poluante și pentru creșterea* performantelor dinamice

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google