Motor Aspirat Versus Motor Turbo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cristi.... si ce treaba are cu turbo? Turbo poti sa faci si cu carburator (vezi masini americane...bine...99% foloseau compresor mecanic. Dar erau si cu turbo compresor...adica compresor actionat de gazele de evacuare)

    Comment


    • Originally posted by cristi.... View Post
      http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=17449

      nu are rost sa lamurim injectia directa aparuta inca de acu 26 de ani

      presupunand ca amandoi stim ce e injectia directa, nu pot sa nu observ o fractura de logica la tine..

      pana acu insinuezi eficienta downsizingului. bun. cum sa fii eficient cu injectie indirecta? pai atunci de la mai faci downsizing daca nu le pui si injectie directa ca sa scazi si de acolo consumul?? )
      Eu zic sa te opresti pana nu te faci de tot de cacao cu linkuri spre site-uri tip Wiki in care poti edita caracteristicile masinilor/motoarelor respective! Acolo poate sa scrie orice habarnist!
      Nu am insinuat chiar nimic despre eficienta, poate fractura ta (in logica) sa fi inteles asta! Tot ce am avut de spus am spus direct fara insinuari!
      @bolovan Relax, nu ai cum sa-l convingi!
      Last edited by DannyMC; 18 October 2016, 20:23.

      Comment


      • Asa pot sa va arat si eu consum 0 (ZERO) pe vreo 50 km!
        Chiar ma intereseaza, unde ai gasit o coborare de 50 de km.

        Va legati doar de consum in comparatia asta. De fiabilitate nu vorbeste nimeni.
        1.2 tsi si 1.2 tce de exemplu nu au referinte pozitive.
        0.9tce fiind si pe Logan, e clar cel mai fiabil, ca sa nu se supere nimeni de pe aici cu douaj'de- patru'jde mii la bord.
        Last edited by mr.K; 18 October 2016, 20:22.

        Comment


        • Vrei sa te dai cu skateboardul?! De la Pasul Urdele spre Voineasa poti sa gasesti! Nu-s chiar 50 de coborare continua dar esti destul de aproape!
          Eu unul vorbesc despre consum pentru ca pe asta il vad zilnic! Nu am facut nici o referire la fiabilitate, pentru ca nu pot vorbi deocamdata despre asta!
          Last edited by DannyMC; 18 October 2016, 20:52.

          Comment


          • Am fost pe Transalpina. Nu e o coborare doar cu 0% pe bord pe portiunea aia de care vorbesti.
            Cat despre motoare turbo, se faceau si pe vremuri, dar scopul era cresterea puterii unui motor normal, nu diminuarea noxelor si impozite mai mici.
            Last edited by mr.K; 18 October 2016, 20:58.

            Comment


            • consum 0% fara sa pui frana, daca ai pus frana nu mai e 0%

              mda, pare sa fie injectie indirecta conform sitului dacia. oricum, mai rau cu injectie directa decat fara, astea cu di sunt mult mai poluante decat arzatoarele vechi

              Un studiu efectuat de un centru independent din Hanovra a relevat faptul că noile motoare cu injecÅ£ie directă de benzină sunt mai dăunătoare pentru mediu decât unităţile pe care le-au înlocuit, deoarece emit o cantitate de particule de până la 1.000 de ori mai mare.


              cu toate ca e o chestie ciudata la mijloc. injectia directa genereaza putere mai mare si consum mai mic. de ce nu ai alege sa pui id daca tot vrei sa faci motoare mici ?
              Last edited by cristi....; 18 October 2016, 21:07.

              Comment


              • Originally posted by cristi.... View Post
                consum 0% fara sa pui frana, daca ai pus frana nu mai e 0%
                Hai ca m-ai facut curios, de ce nu mai este 0% daca pui frana! Astept cu interes!
                @ Mr. K nu am zis ca sunt la rand cei 50 km!

                Comment


                • Nici la rand, nici in aceeasi zi. Asa e, n-ai zis.
                  Cred ca am facut cu consum 0 cam 1000-2000 de km anu' asta si eu.


                  N-as spun nu unui Audi Quattro turbo.
                  Last edited by mr.K; 18 October 2016, 21:14.

                  Comment


                  • Ba chiar au fost in aceeasi zi! Si in interiorul traseului de care ziceam! Daca ma crezi bine, daca nu asta e...
                    P.S. Chiar nu te plictiseste rolul de contra?
                    Last edited by DannyMC; 18 October 2016, 21:18.

                    Comment


                    • Ce farmec ar mai avea forumul asta fara mr.K? Nu inteleg de ce va suparati asa la fiecare comentariu de-al lui.
                      Zi-le domnu' mr.K!
                      P.S. Nici macar nu zice nasoale. [emoji41] Pe unii ii mai trezeste din reverie

                      Comment


                      • Nu pot face parte din marea masa a consensului luat ca atare.
                        Parerea mea despre ascutitorile turbo nu e pozitiva. Sper sa ajunga la lada de gunoi a tehnologiei, impreuna cu dieselurile, care-si au rostul doar pe utilaje agricole, camioane si vapoare, unde e nevoie de cuplu mare.

                        Comment


                        • Si pe tancuri. Chiar asa. Tancurile au motoare turbo? Dar vapoarele?

                          Comment


                          • Parca M1 Abrams are motor cu turbina cu gaze.

                            Comment


                            • Fanez pai sunt ineficiente...deci evident ca au...si le racesc cu motorina...arunca direct in camera de ardere...
                              P.S. Culmea...cel mai eficient motor din lume este in doi timpi...un diesel...
                              mr.K ala nu era cu turbina (aka turboreactor)? Ca daca-i asa...merge cam cu tot ce-i lichid si arde...inclusiv cu horinca (doamne fereste!!!)
                              Last edited by bolovan; 18 October 2016, 22:16.

                              Comment


                              • Pai merge cu mai multe tipuri de combustibil. Stiu ca am urmarit un documentar, celalalte tancuri de top, Leopard 2, Chalanger, Leclerc au motoare diesel, a americanilor e diferit putin. Turbina aia pe gaze e imprumutata din aviatie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google